Polska pod względem wprowadzenia programu szczepień przeciwko HPV jest ostatnia w Unii Europejskiej. Być może niebawem stan ten ulegnie zmianie. W czwartym kwartale 2021 roku zostanie ogłoszony przetarg na szczepionki przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). - Pieniądze będą pochodziły z Krajowego Planu Odbudowy. Zmieniamy jednocześnie prawo tak, by ministerstwo mogło finansować nie tylko szczepienia obowiązkowe, ale także i te zalecane – zapowiedział wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski, podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Eliminacja zachorowań na raka szyjki macicy jest priorytetem całej Unii Europejskiej

W Narodowej Strategii Onkologicznej zapisano cel związany z wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), jest nim zaszczepienie przeciwko HPV 60 proc. populacji dziewcząt i chłopców w wieku dojrzewania do końca 2028 roku. Krajowy konsultant w dziedzinie ginekologii onkologicznej, profesor Mariusz Bidziński ma nadzieję, że cel zostanie osiągnięty, jak podkreśla dziś poziomem brzegowym jest wyszczepienie 80 proc. populacji dziewcząt. Eliminacja zachorowań na raka szyjki macicy jest także priorytetem całej UE. Europejski Plan Zwalczania Raka zakłada zaszczepienie, co najmniej 90 proc. populacji docelowej dziewcząt w UE oraz znaczne zwiększenie liczby szczepień chłopców do 2030 roku.

Sprawdź w LEX: Czy lekarze kwalifikujący do szczepień lekarskich (pediatrzy z wieloletnim doświadczeniem z zakresu szczepień ochronnych, ginekolodzy kwalifikujący do szczepień p/HPV) muszą dodatkowo posiadać kurs szczepień? >

Powszechny dostęp do szczepień

Wdrożenia Narodowego Programu Szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) i zapewnienie społeczeństwu powszechnego dostępu do bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi HPV walczy m.in. sanockie Stowarzyszenie Sanitas – zwróciło się w tej sprawie z petycją do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, którą podpisało 17 pozarządowych organizacji.