Kolęda w pandemii - jeśli biskup nie przełożył, formę wizyty duszpasterskiej ustali proboszcz

Koronawirus

W Archidiecezji Warszawskiej proboszczowie będą decydowali o tym, w jakiej formie będzie przebiegała wizyta duszpasterska, tak zwana kolęda. Powinni wziąć pod uwagę opinie wiernych, a przede wszystkim obowiązujące obostrzenia sanitarne. Archidiecezja Krakowska zdecydowała o przełożeniu kolędy na czas po pandemii. Z wizyty duszpasterskiej rezygnuje też Archidiecezja Gdańska.

01.12.2020

Specustawa funduszowa zostanie wydłużona do 31 grudnia 2023 roku

Finanse Prawo unijne Koronawirus

Specustawa funduszowa, która miała obowiązywać do końca tego roku, wprowadziła szczególne przepisy, dzięki którym możliwa jest płynna realizacja i rozliczenie projektów dofinansowanych z UE w warunkach kryzysu wywołanego pandemią COVID-19.

01.12.2020

Raport: Samorządy nie przejdą przez kryzys suchą nogą; resort finansów: rząd wspiera JST

Finanse samorządów Koronawirus

Spadek dochodów podatkowych samorządów jest nieunikniony i nie wiadomo, czy wzrost subwencji i dotacji rządowych może go zrekompensować – wynika z raportu prof. Pawła Swianiewicza i dr Julity Łukomskiej z Uniwersytetu Warszawskiego. Tym bardziej, że w większości chodzi o dotacje celowe, które zmniejszają autonomię polityk wydatkowych samorządów.

01.12.2020

NFZ wprowadza etapowe finansowanie gotowości szpitali tymczasowych

Finansowanie zdrowia Koronawirus

W pierwszym etapie działalności szpitala tymczasowego sfinansujemy maksymalnie do 56 łóżek. Naliczenie opłaty za gotowość kolejnych 28 łóżek będzie możliwe, gdy 49 łóżek z posiadanej bazy zostanie zajętych – wynika z podpisanego we wtorek zarządzenia prezesa Nrodowego Funduszu Zdrowia.

01.12.2020

Ruszył system zdalnego monitorowania pacjentów z COVID-19

Opieka zdrowotna Koronawirus

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło w całej Polsce projekt Domowej Opieki Medycznej (DOM), czyli system zdalnego monitoringu pacjentów z COVID-19. W jego ramach każdy, kto ma pozytywny wynik testu na koronawirusa, może otrzymać pulsoksymetr. To urządzenie bada poziom saturacji, czyli nasycenia krwi tętniczej tlenem i przekazuje dane do centrum monitoringu.

01.12.2020

Już prawie 10 tysięcy e-wizyt odbyli eksperci ZUS

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Na ponad 16 tysięcy umówionych rozmów w całym kraju, blisko 10 tysięcy osób skorzystało z rozmowy wideo z ekspertami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Tylko w województwie śląskim takie spotkanie online z pracownikami ZUS odbyło 1618 klientów. 4 tys. klientów nie skorzystało z e-wizyty i nie anulowało jej.

01.12.2020

Samotność nie zwalnia z noszenia maseczki w urzędzie, sądzie, uczelni

Administracja publiczna Koronawirus

W budynkach użyteczności publicznej noszenie maseczki jest obowiązkowe, nawet gdy w danym pomieszczeniu przebywa tylko jedna osoba. Na spokojny oddech bez maseczki w samotności nie można sobie więc pozwolić w urzędzie, szkole, uczelni, sądzie. W praktyce ministrowie, włodarze miast, nawet gdy pracują samotnie w wielkim gabinecie, muszą mieć zakryty nos i usta.

01.12.2020

Adwokatura dostanie narzędzia do zakończenia wyborów? Propozycja wkrótce w Sejmie

Prawnicy Koronawirus

Naczelna Rada Adwokacka ma dostać upoważnienie do uchwalenia zmian regulaminu zgromadzeń i krajowego zjazdu, a treść przyjmowanych uchwał ma być ważna bez względu na kworum - takie zmiany, jak dowiedziało się Prawo.pl, planuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Projekt ma wkrótce trafić do Sejmu. Jeśli zostanie uchwalony, być może nie będzie konieczne zwoływanie nadzwyczajnego zjazdu.

01.12.2020

Brak maseczki w pracy, może pozbawić każdej pomocy - i covidowej, i unijnej

Koronawirus Tarcza finansowa

Od niedzieli, 29 listopada, obowiązuje bardzo niebezpieczny dla przedsiębiorców przepis. Za jego sprawą przez złamanie jakiegokolwiek nakazu, np. obowiązku zasłania nosa i ust w zakładach pracy, firmy mogą zostać pozbawione wszelkiej pomocy publicznej - np. zwolnienia ze składek ZUS czy subwencji z tarczy finansowej 2.0, ale też dotacji unijnych.

01.12.2020

Firmy nadal bez przepisów pozwalających im walczyć z pandemią

Prawo pracy Koronawirus

Mija już dziewiąty miesiąc epidemii COVID-19 w Polsce, a pracodawcy wciąż nie wiedzą, czy mogą mierzyć temperaturę osobom wchodzącym na teren zakładu pracy, testować pracowników czy informować załogę o przypadkach zachorowań. Nie ma przepisów, nie ma też wspólnych, jasnych wytycznych wszystkich służb. Jest za to luka w prawie, która wykluczyła pracodawców z systemowej walki z pandemią.

01.12.2020

127 mld zł przekazano w ramach programu "Rodzina 500 plus"

Prawo rodzinne Koronawirus

Takie wsparcie - jak poinformowała minister rodziny Marlena Maląg - trafiło do 6,5 mln dzieci. Dodała, że coraz mniej rodzin z dziećmi korzysta z pomocy społecznej. W porównaniu z 2015 r. spadek ten wyniósł w 2019 r. aż 39 proc. Pewnym wsparciem ma być program "Rodzina pozytywnie nakręcona", w ramach którego będzie można wygrać m.in. sprzęt do nauki zdalnej.

30.11.2020

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 24 grudnia

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Do 24 grudnia 2020 roku został przedłużony dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Przysługuje on m.in. w razie zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

30.11.2020

Ustawodawca się pomylił, ale Sanepid może nakładać kary za łamanie obostrzeń

Prawo karne Koronawirus

Weszły w życie przepisy ustawy dającej podstawę do wprowadzania obostrzeń związanych z COVID-19, w tym np. obowiązku noszenia maseczek - nieprzestrzeganie tych obowiązków jest od niedzieli wykroczeniem. Ale przy łataniu tej luki do doszło do pomyłki - niejako zgubiono przepis o karach administracyjnych nakładanych przez Sanepid. Jednak nie oznacza to, że kar nie będzie.

30.11.2020

Testy dla każdego i opieka domowa dla chorych na Covid-19

Opieka zdrowotna Koronawirus

W najbliższym czasie każdy obywatel będzie miał prawo wykonać test antygenowy w POZ, przygotowujemy się do tego logistycznie - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. I dodał, że program opieki domowej nad osobami mającymi dodatni wynik COVID-19 jest bardzo realnym narzędziem walki z dużą liczbą zgonów.

30.11.2020

Dodatki za walkę z Covid-19 z ustawy i z polecenia ministra

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Koronawirus

Od poniedziałku obowiązuje przepis przyznający 100 proc. dodatki pracownikom medycznym skierowanym do walki z pandemią przez wojewodów, ale resort zdrowia przypomina, że od 1 listopada obowiązuje też zarządzenie ministra, który takie dodatki przyznał wszystkim, którzy pracują tylko i wyłącznie przy Covid-19.

30.11.2020

Jest nowa ustawa o dodatkach dla medyków, a "stara" wchodzi w życie

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Koronawirus

Sejm odrzucił w sobotę senackie weto, co oznacza że dodatki w wysokości 100 proc. wynagrodzenia będą przysługiwały jedynie tym pracownikom medycznym, którzy są zaangażowani w leczenie chorych na COVID-19, ale zostali do tej pracy skierowani przez wojewodę. Także w sobotę nastąpiła wstrzymywana od prawie miesiąca publikacja ustawy dającej to uprawnienie szerszej grupie pracowników.

29.11.2020

Wizja szczepionki blokuje nagrody dla pracowników sądów

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Ministerstwo Finansów ponownie zablokowało planowane wydatki m.in. na nagrody w jednostkach sektora finansów publicznych. Nie wiadomo więc czy - mimo wcześniejszej decyzji ministerstwa sprawiedliwości - dostaną je urzędnicy, asystenci sędziego, specjaliści z OZSS, kuratorzy i inny pracownicy sądów. Środki miały pochodzić z oszczędności sądów. Powód to m.in. przygotowania do zakupu szczepionki.

28.11.2020

Policja zamiast kolędników? - świąteczne nakazy raczej nie do wyegzekwowania

Prawo karne Koronawirus

Pięcioro gości i gospodarze - tyle osób może w tym roku, według nowych przepisów, wziąć udział w kolacji wigilijnej lub świątecznym spotkaniu. Rząd postanowił usankcjonować nakaz rozporządzeniem, co wzbudziło falę sprzeciwu. Żołnierze czy policjanci nie będą podobno wysyłani do liczenia talerzy przy wigilijnym stole. Ale gdyby się tak stało - nie ma do tego podstawy prawnej.

28.11.2020

Niechciał: Wniosek o zwrot pieniędzy za odwołaną wycieczkę jest jak PIT. Dane muszą się zgadzać

Rynek i konsument Koronawirus

Nie spodziewaliśmy się, że skala rozbieżności we wnioskach biur i klientów o zwrot pieniędzy za odwołaną imprezę będzie tak duża, a mimo to z ponad 85,5 tys. wniosków podróżnych zrealizowaliśmy już ponad 23 tysiące. Dane muszą się zgadzać, bo chodzi o wydatkowanie publicznych pieniędzy. Dlatego do wniosków trzeba podejść jak do wypełnienia i złożenia online zeznania podatkowego

28.11.2020