W Archidiecezji Warszawskiej proboszczowie będą decydowali o tym, w jakiej formie będzie przebiegała wizyta duszpasterska, tak zwana kolęda. Powinni wziąć pod uwagę opinie wiernych, a przede wszystkim obowiązujące obostrzenia sanitarne.

Na stronie Archidiecezji Warszawskiej podano komunikat, z którego wynika, że o formie wizyty duszpasterskiej będą decydowali sami proboszczowie. Mają się przy tym kierować sytuacją w ich parafii, opiniami wiernych, możliwościami, a przede wszystkim obowiązującymi obostrzeniami sanitarnymi.

Jak czytamy, pierwszą formą może być zapraszanie wiernych z wyznaczonej części parafii (np. bloku, sąsiedztwa) na wspólną Mszę św. w kościele, drugą – wizyta duszpasterska na zaproszenie parafian, zaś trzecią (zwłaszcza w parafiach wiejskich) – wizyta w tradycyjnej formie. Ustalenie to zapadło podczas spotkania on-line księdza kardynała Kazimierza Nycza z przedstawicielami wszystkich dekanatów i wielu parafii Archidiecezji Warszawskiej.

W Krakowie i Gdańsku bez kolędy w tym roku

W tym roku nie będzie tradycyjnej wizyty duszpasterskiej w krakowskich domach. Arcybiskup Marek Jędraszewski podjął decyzję o przełożeniu kolędy na czas po pandemii koronawirusa.

Na stronie archidiecezji gdańskiej czytamy, że „epidemia uniemożliwia wizyty i spotkania kolędowe. Wirus choroby przenosi się bowiem i zaraża kolejne osoby podczas odwiedzin i spotkań. Dlatego rezygnujemy z kolędy 2020/2021”. Pobłogosławienia mieszkania i warsztatu pracy może także dokonać osoba świecka - ktoś z członków rodziny w obecności domowników (np. w uroczystość Bożego Narodzenia lub Trzech Króli) może pomodlić się o Boże błogosławieństwo dla domu, o zdrowie i pomyślność dla mieszkańców i pokropił główne pomieszczenia wodą święconą. W gospodarstwie rolnym można również pobłogosławić zwierzęta.

W lubelskiej archidiecezji trwają konsultacje.

Czytaj też: Mniej wiernych w kościołach, ale w adwencie znów będą mogły się zapełnić

Konferencja Episkopatu Polski: nie ma ogólnopolskich wytycznych

Na stronie internetowej Konferencji Episkopatu Polski zamieszczony został komunikat, że ze względu na sytuację epidemiologiczną tegoroczne wizyty duszpasterskie zostały odwołane, przesunięte na późniejszy czas lub odbędą się w zmienionej formie, w zależności od decyzji biskupa miejsca.

„Zachęcam do śledzenia komunikatów biskupów i ogłoszeń parafialnych w kościołach i na stronach internetowych parafii, aby być na bieżąco odnośnie wizyty duszpasterskiej w danej diecezji. Nie ma ogólnopolskich wytycznych w tej kwestii” – podkreśla rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.