Taką zmianę zmianę wprowadza opublikowane w Dzienniku Ustaw w piątek wieczorem rozporządzenie, które zmienia przepisy rządowego rozporządzenia z 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. z 2020 r., poz. 1758).

- Dane wskazują, że w ostatnim czasie mobilność społeczna ponownie znacznie wzrosła. W trosce o bezpieczeństwo i życie społeczeństwa musimy ograniczyć kontakty społeczne oraz przestrzegać obowiązujących zasad bezpieczeństwa – podkreślało Ministerstwo Zdrowia we do wstępie uzasadnienia do przedstawionego projektu. W związku z tym, jak dalej tłumaczy resort, w zmienianym rozporządzeniu zakłada się m.in. zamknięcie placówek kultury: teatrów, kin, muzeów, galerii sztuk, domów kultury, ognisk muzycznych – do 29 listopada 2020 r., a w obiektach i placówkach handlowych oraz świadczących usługi pocztowe dopuszcza się przebywanie jednocześnie nie więcej niż 1 osoby na 10 mkw – w przypadku obiektów i placówek o powierzchni przeznaczonej w celu sprzedaży lub świadczenia usług nie większej niż 100 mkw.

Jednocześnie zmieniono par. 28 ust. 8 pkt 1 rozporządzenia z 9 października określając, że: w budynkach i innych obiektach kultu religijnego, znajduje się w nich, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m, nie więcej uczestników niż:

  • 1 osoba na 15 m2 powierzchni – do dnia 29 listopada 2020 r.,
  • 1 osoba na 7 m2 powierzchni – od dnia 30 listopada 2020 r.

– oprócz osób sprawujących kult religijny lub osób dokonujących pochowania, lub osób zatrudnionych przez zakład lub dom pogrzebowy w przypadku pogrzebu.

Nadal obowiązuje uczestników wymóg zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny.

Czytaj również: Rząd wprowadza kolejne obostrzenia w handlu, kulturze i oświacie>>

Autorzy rozporządzenia nie wyjaśnili jednak w uzasadnieniu do projektu, dlaczego akurat od 30 listopada zamierza zwiększyć dopuszczalną liczbę osób w kościele.

Dodajmy, że przed wprowadzeniem kolejnych obostrzeń przez rząd w związku ze wzrostem liczby zakażeń COVID-19 - w kościołach może przebywać 1 osoba na 7 m2.

Rozporządzenie wchodzi w życie 7 listopada 2020 r.