Chodzi o nowelizację zarządzenia prezesa NFZ w sprawie zasad sprawozdawania i warunków rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 została podpisana we wtorek.

Jak wyjaśnia NFZ, decyzja o powiększeniu szpitala tymczasowego o kolejne miejsca będzie zależeć od liczby zajętych łóżek. Wtedy szpital będzie mógł zwiększyć liczbę łóżek a wraz z tym zapewnić dodatkową obsadę medyczną.

- Według zarządzenia w I etapie działalności Narodowy Fundusz Zdrowia sfinansuje maksymalnie dwa 28 łóżkowe moduły (łącznie do 56 łóżek) w szpitalu tymczasowym. Dołączenie nowego etapu (modułu) i tym samym naliczenie opłaty za gotowość kolejnych 28 łóżek będzie możliwe, gdy 49 łóżek z już posiadanej bazy zostanie zajętych – informuje biuro prasowe NFZ.

Z informacji wynika, że w przypadku stanowisk intensywnej terapii dla pacjentów z COVID-19 I etap liczy do 10 łóżek. Szpital tymczasowy będzie mógł uruchomić dodatkowe stanowiska OIT dopiero, gdy 70 proc. łóżek OIT będzie zajęta.

- Połączenie opłaty za gotowość, za stopniową rozbudowę możliwości przyjmowania pacjentów w szpitalach tymczasowych pokazuje, że odpowiedzialnie podchodzimy do finansowania tych placówek. Płacimy za leczenie i bazę łóżkową wraz z kadrą, którą szpitale powiększają w odpowiedzi na zwiększone zapotrzebowanie, a nie na wyrost – podkreślił p.o. prezes NFZ Filip Nowak.