Poczta też wprowadza godziny dla seniora

Koronawirus

Seniorzy będą mogli korzystać z usług pocztowych w specjalnych godzinach. Poczta Polska poinformowała, że godziny dla osób w wieku 65+ uzależnione są od pór otwarcia danej placówki. Rozwiązania chroniące seniorów wprowadziły wcześniej sklepy, drogerie i apteki.

08.04.2020

Rektorzy: Uczelnie mogą odłożyć rekrutację

Szkolnictwo wyższe Koronawirus

Polskie uczelnie akademickie są gotowe odłożyć decyzje rekrutacyjne do czasu otrzymania wyników matury - wynika ze stanowiska Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Rektorzy dodają także, że matury mogą się odbyć tylko wtedy, gdy będzie to bezpieczne dla uczniów.

08.04.2020

ZUS: już ponad 235 tys. wniosków o dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Ponad 235 tysięcy wniosków o dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostało złożonych do ZUS od 9 marca 2020 roku – poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zasiłek ten przysługuje z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły w związku z epidemią koronawirusa.

08.04.2020

W czwartek będą nowe rządowe zalecenia na święta w związku z koronawirusem

Koronawirus

Ograniczenia dotyczące przemieszczania się w związku z koronawirusem obowiązują do Wielkiej Soboty, czyli 11 kwietnia. Liczba zachorowań wciąż dynamicznie rośnie, więc wszyscy spodziewają się, że zostaną przedłużone, a tegoroczne święta spędzimy inaczej, niż zwykle. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiedział, że w czwartek poznamy szczegóły

08.04.2020

Nie każdy spadek obrotów uzasadnia dopłaty dla przedsiębiorców

Koronawirus Dofinansowanie do wynagrodzeń

W obecnej sytuacji gospodarczej wyższą wartością powinna być nie szczelność systemu udzielania pomocy, ale szybkość prowadzenia postępowania. Jednak nie każdy spadek obrotów – nawet jeżeli spełnia on limity wskazane w ustawie – kwalifikuje przedsiębiorcę do uzyskania dopłat - pisze radca prawny Przemysław Mazur,

08.04.2020

Lekarze mogą być teraz zwolnieni z odpowiedzialności za pomyłki

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus

Skarb Państwa, samorządy czy szpitale – ich odpowiedzialność za błędy medyczne w czasie epidemii koronawirusa nie jest jednoznaczna. Lekarze i szpitale mogą być jednak z niej zwolnieni - pisze radca prawny Jarosław Witkowski. Jego zdaniem argumentem może tu być np. niedostępność zasobów potrzebnych do walki z epidemią.

08.04.2020

Przedstawiciel załogi w epidemii - to może być duży problem

Prawo pracy Małe i średnie firmy Koronawirus

Przedsiębiorcy w tarapatach mogą mieć problem z wyłonieniem przedstawiciela pracowników w czasie epidemii. Poza tym to niewdzięczna funkcja, która nie zapewnia ochrony przed zwolnieniem z pracy. Pracodawca nie może go jednak sam wskazać. Jeśli to zrobi, narazi się na zarzut wadliwie zawartego porozumienia, procesy sądowe z pracownikami o wyrównanie wynagrodzeń i utratę dofinansowania.

08.04.2020

Szpitale nie zatrudniają na etaty, a personel bez maseczek może łatwo odejść

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus

Personel medyczny pozbawiony masek i fartuchów, pracujący na umowach o pracę nie może odstąpić od jej wykonywania ze względu na zagrożenie swego życia i zdrowia. Gros lekarzy w szpitalach pracuje jednak na umowach cywilnoprawnych i mogą oni powstrzymać się od pracy w niebezpiecznych warunkach, bez konieczności płacenia kar umownych.

08.04.2020

Koronawirus po śmierci - luki w prawie dla cmentarzy i zakładów pogrzebowych

Administracja publiczna Koronawirus

Zarządy cmentarzy i zakłady pogrzebowe nie wiedzą, jak działać w czasie koronawirusa. Narzekają, że nie trzeba ich informować, że powodem zgonu był COVID-19. Uważają, że przydałby się obowiązek kremacji zakażonych zwłok. A jeśli już zakażone zwłoki trafiają do krematorium, to zgodnie z nowym rozporządzeniem w kapsule, z której nie ma kto ich wyjąć.

08.04.2020

Skarbówka chce zarobić na koronawirusie

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus

Firmy, które z powodu epidemii koronawirusa, pod koniec marca nie mogły wyrobić się z rozliczeniem CIT i VAT, składały wnioski o odroczenie terminów. Zachęcał zresztą do tego sam minister finansów. W praktyce jednak – jak twierdzą eksperci – z tego prawa nie da się skorzystać. Urzędnicy udają, że wnioski wpłynęły za późno. Dodatkowo stawiają przed firmami wymagania, którym trudno sprostać.

08.04.2020

Przedsiębiorco, umiesz liczyć? Licz na siebie

Ordynacja Doradca podatkowy Koronawirus

Ostatnie tygodnie potwierdzają, że rząd Prawa i Sprawiedliwości nie ma, niestety, pomysłu na realną pomoc przedsiębiorcom. Pokazują to jego dotychczasowe działania. Co chwila ogłaszane są nowe pomysły i kolejne elementy tarczy antykryzysowej. Problem jednak w tym, że większość rozwiązań to tylko propaganda. I ich wdrożenie, tak naprawdę, znaczącej pomocy nie da.

07.04.2020

Państwo zapłaci 6,3 mld zł za 50-proc. ulgę w składkach ZUS dla średnich firm

Prawo pracy Małe i średnie firmy Finanse Koronawirus

Trzymiesięczne zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne w wysokości 50 proc. dla przedsiębiorstw zatrudniających od 10 do 49 pracowników, w zamian utrzymanie zatrudnienia, przewiduje projekt nowelizacji ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. We wtorek przyjęła go Rada Ministrów.

07.04.2020

Rząd przyjął kolejne zmiany w podatkach

Podatki i opłaty lokalne CIT VAT Koronawirus

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji specustawy. Zawiera on pakiet kolejnych zmian w rozliczaniu podatków. Dotkną one PIT, CIT i podatku od nieruchomości. Zdaniem ekspertów, proponowane rozwiązania nie są żadną rewolucją. Cały czas brakuje natomiast rozwiązań, które byłyby prawdziwą pomocą.

07.04.2020

Tarcza - krótszy odpoczynek, równoważny system czasu pracy, mniej korzystne warunki zatrudnienia

Emerytury i renty Prawo pracy Koronawirus

Ustawa wprowadzająca tzw. tarczę antykryzysową daje pracodawcom narzędzie do modyfikacji czasu pracy i zawarcia porozumienia o stosowaniu mniej korzystnych warunków zatrudnienia pracowników niż te wynikające z umów o pracę. Możliwość wykorzystania obu rozwiązań uzależniona jest od spełnienia tych samych kryteriów – pisze adwokat Karolina Kołakowska.

07.04.2020

Wybory prezydenckie - podwójny wariant podejrzany prawnie i moralnie

RODO Wybory Koronawirus

Prawo nie pozwala zmieniać przepisów wyborczych na niespełna 40 dni przed głosowaniem, co więcej pozostawiać terminu wyborów w zawieszeniu, a obywateli w niepewności. Do tego rząd powinien powiedzieć: po pierwsze nie mamy armat! Wreszcie względy etyczne - na co dzień zakazujemy wyjścia z domu pod groźbą wysokiej kary, a na wybory - proszę bardzo

07.04.2020

Emilewicz: Rząd pracuje nad Tarczą Antykryzysową 2.0

Koronawirus

Tarcza Antykryzysowa 2.0 ma być gotowa do końca tygodnia - zapowiedziała Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju. Mają się w niej znaleźć rozwiązania dla samorządów, ale także dla dużych firm, które pozwolą skorzystać im efektywniej z dopłat do wynagrodzeń. Minister wyjaśniła też, że wcześniej mają być wprowadzone pewne korekty do pierwszej "tarczy".

07.04.2020

Krajowy system prawny nieprzygotowany do stanu zagrożenia

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Pandemia wirusa COVID-19 pokazała, że w wymiarze sprawiedliwości nie wprowadzono praktycznie żadnych rozwiązań umożliwiających jego działania w okresie braku możliwości korzystania z tradycyjnych sposobów komunikowania się z sądem. Brak jest procedur, a to powoduje konieczność szybkich, nieprzemyślanych działań legislacyjnych - pisze sędzia Zbigniew Miczek

07.04.2020

Numery ksiąg wieczystych to dane osobowe - czasowy zakaz ich publikacji w GEOPORTAL2

Administracja publiczna Budownictwo RODO Koronawirus

Prezes UODO wydał postanowienie zobowiązujące Głównego Geodetę Kraju do zaprzestania publikowania na portalu internetowym GEOPORTAL2 numerów ksiąg wieczystych. O terminie rozstrzygnie decyzja administracyjna kończąca postępowanie w tej sprawie. Powodem jest uprawdopodobnienie naruszenia przepisów o ochronie danych.

07.04.2020

Regiony chcą gwarancji ich roli w planowaniu i wdrażaniu środków unijnych

Samorząd terytorialny Prawo unijne Koronawirus

Regiony europejskie chcą odgrywać kluczową rolę w planowaniu i wdrażaniu środków unijnych przeprogramowanych na walkę z koronawirusem. O wykorzystanie doświadczeń regionów przy zmianach w inwestycjach zaplanowanych przed kryzysem apeluje do Komisji Europejskiej przewodniczący Komitetu Regionów Apostolos Tzitzikostas.

07.04.2020