Nowa sieć szpitali i... coraz większe problemy z płynnością

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus

Rząd tworzy sieć szpitali jednoprofilowych do hospitalizacji wyłącznie pacjentów z koronawirusem. Pozostałe, które mają w swojej strukturze oddziały zakaźne, ograniczają przyjęcia osób na zaplanowane zabiegi. Zmiany wpędzają szpitale w coraz większe długi - kosztuje nie tylko dodatkowy sprzęt, ale i nadgodziny, za które trzeba zapłacić lekarzom.

13.03.2020

MF chce ułatwić korzystanie z pieniędzy pozabudżetowych do walki z epidemią 

Finanse publiczne Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus

Pracujemy nad zmianami w prawie, by w walce z epidemią koronawirusa łatwiej korzystać z pieniędzy pozabudżetowych – poinformowało w środę Ministerstwo Finansów. Jak wyjaśniono, chodzi o przesuwanie środków z różnych części do części zdrowie, do walki z koronawirusem.

11.03.2020

Znamy nominowanych w konkursie Liderzy zmian w ochronie zdrowia

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Już 4 czerwca poznamy najlepsze szpitale w kraju w konkursie Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia. To placówki medyczne, które zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa pacjentom, zarządzają najlepiej kadrami i prowadzą skuteczną profilaktykę i edukację.

10.03.2020

Prywatne placówki medyczne też będą walczyć z koronawirusem

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Koronawirus

Resort zdrowia stawia w stan gotowości nawet te placówki medyczne, które nie mają kontraktu z NFZ czy nie są sieci szpitali. Lekarze alarmują jednak, że nie wystarczy ich zarówno w publicznych jak i w prywatnych jednostkach do walki z epidemią koronawirusa, a do tego w szpitalach brakuje sprzętu.

09.03.2020

NIK: Na szpitalnych oddziałach ratunkowych brakuje lekarzy

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Lekarze dyżurują przez kilka dób po kolei, dokumentacja medyczna jest nierzetelnie prowadzona, a zasady segregacji medycznej pacjentów nie działają - takie są ustalenia NIK w wyniku kontroli funkcjonowaniu oddziałów ratunkowych pięciu szpitali w województwie śląskim. Zdaniem Izby, źródłem większości problemów są coraz większe braki kadrowe i niewystarczające środki pieniądze dla szpitali z NFZ.

09.03.2020

Ustawa o zwalczaniu koronawirusa weszła w życie

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus

W niedzielę 8 marca weszła w życie ustawa w sprawie szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem. Prezydent podpisał ją w sobotę, i tego samego dnia została ona opublikowana w Dzienniku Ustaw. Pojawiły się też już rozporządzenia do niej. Za ich sprawą wirus podajrzani o zarażenie COVID-19 mogą być poddani hospitalizacji czy kwatantannie.

08.03.2020

Za oszpecenie płacą już także kosmetyczki

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Kosmetyczki zaczynają wypłacać pierwsze odszkodowania kobietom, którym nieprawidłowo wykonały zabiegi poprawiające urodę. Za nieudaną mezoterapię można wywalczyć nawet 40 tysięcy złotych. Klientki powinny sprawdzać przed skorzystaniem z usługi, czy taki gabinet ma ubezpieczenie OC.

07.03.2020

W Unii Europejskiej ruszą pracę nad szczepionką przeciwko koronawirusowi

Finansowanie zdrowia Prawo unijne Koronawirus

UE finansuje badania nad koronawirusem i przeznaczy 47,5 mln euro na ten cel. Pieniądze te pójdą na badania nad szczepionką, na leczenie i diagnostykę wirusa pochodzącego z Chin. Komisja Europejska negocjuje obecnie umowy w sprawie przyznania dotacji z potencjalnymi beneficjentami.

06.03.2020

Rząd zapewnia, że w razie epidemii leków nie zabraknie

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Farmacja

W zamian za obietnicę ministra zdrowia proceduralnego wsparcie zwiększenia produkcji leków w Polsce, sektor farmaceutyczny zobowiązał się do priorytetowego traktowania polskiego rynku i zaopatrywania go w pierwszej kolejności. Na razie pacjenci nie odnotowują problemów z dostępnością do farmaceutyków.

06.03.2020

Senat w piątek może przyjąć specustwę w sprawie koronawirusa

Administracja publiczna Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Senackie Komisje Zdrowia i Ustawodawcza zarekomendowały w czwartek wieczorem przyjęcie bez poprawek specustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Zaproponowały jednak, żeby Senat w przyszłym tygodniu rozpoczął prace nad jej nowelizacją.

05.03.2020

Wojewoda oceni, czy trzeba budować nowy szpital

Administracja publiczna Finansowanie zdrowia

Wojewoda zajmie się oceną wniosków o zgodę na wybudowanie nowego szpitala czy przychodni, jeśli inwestor określi w nich dolny próg inwestycji. Minister zdrowia uznał, że teraz zainteresowani chcą budować za dużo małych szpitali i przychodni, które nie są później w stanie unieść kosztów działania.

05.03.2020

Wkrótce poznamy najlepsze szpitale

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Już 10 marca Kapituła III edycji konkursu Liderzy zmian w ochronie zdrowia wybierze najlepiej zarządzane w Polsce placówki ochrony zdrowia. Kapituła zdecyduje, które placówki medyczne najlepiej sobie radzą w zakresie zarządzania jakością, kapitałem ludzkim czy prowadzą skuteczną profilaktykę.

05.03.2020

O podaniu choremu leku w szpitalu decyduje NFZ

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Farmacja

Placówki medyczne są w klinczu. Z jednej strony muszą zapewnić pacjentom leki i ciągłość terapii. A z drugiej strony menedżerowie sami nie mogą decydować o polityce lekowej, bo NFZ steruje nią, wydając nieustannie nowe zarządzenia. Obawiają się jeszcze większej ingerencji Funduszu

03.03.2020

Zatory kolejkowe do specjalistów pewnie nie znikną

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Od pierwszego marca przepisy pozwalają pacjentom dostać się szybciej do endokrynologa, kardiologa, ortopedy czy neurologa. Rząd zniósł limity na wizyty do tych lekarzy. Kłopot w tym, że jest ich na tyle mało, że w szpitalach nie ma komu przyjmować większej liczby chorych.

03.03.2020

Sejm uchwali specjalną ustawę do walki z koronawirusem

Prawo pracy Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Późnym wieczorem w niedzielę do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Ponieważ w poniedziałek zbiera się w tej sprawie Sejm, ustawa jeszcze tego dnia może zostać uchwalona.

02.03.2020

Położna prawie jak ginekolog

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Położne już nie tylko mogą prowadzić ciąże - otrzymają też prawo do przepisywania leków na receptę, które dla przyszłej mamy będą bezpłatne. Problem w tym, że NFZ na razie tak nisko wycenia prowadzenie ciąż, że mało która położna chce się nimi samodzielne zająć.

29.02.2020

W przyszłym roku ruszą refundowane badania profilaktyczne dla osób 40+

Pacjent Prawo pracy Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Osoby w wieku 40+ są już w grupie ryzyka zachorowalności na nowotwory, cukrzycę czy choroby układu krążenia. Stąd minister zdrowia wprowadza refundowany program badań profilaktycznych. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni, co pięć lat będą mogli poddać się specjalnym badaniom.

28.02.2020

NSA: Radny ma prawo wglądu w umowy zawarte przez szpital z bankiem

Administracja publiczna Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Dyrektor szpitala publicznego niesłusznie odesłał radnego do protokołów z posiedzeń komisji zdrowia rady powiatu - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Powinien przekazać umowy kredytowe z bankiem albo wydać decyzję odmawiającą. A ponieważ tego nie zrobił, to pozostawał w bezczynności - dodał sąd.

27.02.2020

Pielęgniarka zbada pacjenta i wystawi receptę - zmiany w drugiej połowie roku

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Minister zdrowia zamierza poszerzyć uprawnienia pielęgniarek i położnych zajmujących się medycyną rodzinną. Będą mogły przepisywać e-recepty czy kierować na badania diagnostyczne. Projekt zmian ma trafić wkrótce do konsultacji. Pielęgniarki jednak obawiają się zbyt dużej odpowiedzialności, a lekarze konkurencji z ich strony.

26.02.2020

Wzrasta liczba osób wykupujących leki antydepresyjne

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Choć w Polsce stosunkowo mały odsetek społeczeństwa cierpi na depresję, bo tylko 2,8 proc. - podczas gdy średnia w Unii Europejskiej to 4 proc., to coraz więcej osób wykupuje leki przeciwko depresji. W 2018 r. już prawie 1,3 mln Polaków zrealizowało recepty na antydepresanty, podczas gdy w 2013 r. było to 950 tys. osób

25.02.2020