RPO: Nadumieralność na Covid pokazuje stan polskiej ochrony zdrowia

Opieka zdrowotna Koronawirus

Tzw. nadmiarowe zgony w Polsce osób zakażonych koronawirusem wiążą się m.in. ze słabością i niewydolnością systemu opieki zdrowotnej - stwierdza Rzecznik Praw Obywatelskich. I podkreśla, że pandemia uwypukliła jego wieloletnie wady. - A musi się on przecież jednocześnie mierzyć także z problemami wcześniej nierozwiązanymi - dodaje.

17.01.2022

Samorządy medyczne chcą regulacji o funkcjonowaniu biznesu w pandemii

Prawo pracy Prawo gospodarcze Koronawirus

Trzeba wprowadzić zasady zapewniające wzrost bezpieczeństwa obywateli i racjonalnie określić zasady dostępu do usług i handlu - apelują samorządy zawodów medycznych. I przypominają, że tego rodzaju rozwiązania prawne, wprowadzone w innych krajach europejskich, spowodowały istotne zwiększenie bezpieczeństwa obywateli oraz wzrost liczby osób zaszczepionych.

17.01.2022

Od lutego będą nowe, niekorzystne wyceny rehabilitacji

Pacjent Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Narodowy Fundusz Zdrowia nie wycofał się z niekorzystnych zasad wyceny rehabilitacji domowej i ambulatoryjnej. Jedynie dodał dwa nowe świadczenia: zabieg masażu wart 18 zł oraz 15 minut rehabilitacji domowej za które zapłaci ok. 15 zł. Krajowa Izba Fizjoterapeutów protestuje, bo nowe wyceny nie odzwierciedlają obecnej sytuacji finansowej.

17.01.2022

Dymisje w Radzie Medycznej na znak protestu

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Podczas trwającego w piątek z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego posiedzenia Rady Medycznej 13 z 17 jej członków poinformowało, że rezygnuje z pracy w tym organie. Jako powód podali ignorowanie ich rekomendacji, a czarę goryczy miało przelać nieodwołanie małopolskiej kurator oświaty za antyszczepionkową wypowiedź. W tej sytuacji formuła rady ma być zmieniona.

14.01.2022

Dwa ministerstwa przygotowują strategię dla osób starszych

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Rząd planuje rozwój opieki nad osobami starszymi. Wyższe środki na płace w opiece długoterminowej - to priorytety Ministerstwa Zdrowia. Z kolei resort rodziny pracuje nad Strategią Usług Społecznych, w której stawia na nowe usługi w domach pomocy społecznej, ale też wsparcie starszych osób w środowisku lokalnym. W marcu strategia będzie przyjęta, a pierwsze projekty ustaw mają być w czerwcu.

14.01.2022

We Włoszech paszport covidowy ważny tylko sześć miesięcy. Nastolatki nie pojeżdżą tam na nartach

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Część młodych ludzi, którzy zechcą z rodzicami w czasie zimowych ferii wyjechać za granicę na narty, z powodu utraty ważności paszportu covidowego, może mieć problem z wejściem na stoki - np. we Włoszech, Austrii czy Czechach. To skutek unijnej decyzji skracającej ważność paszportów do 270 dni. A Włochy skróciły ich ważność do sześciu miesięcy, i jadący tam Polacy muszą uważać szczególnie.

13.01.2022

Wycena domowej wentylacji mechanicznej jest przeszacowana i musi być obniżona

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Zdaniem wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego wycena świadczenia domowej wentylacji mechanicznej jest za wysoka. Niższe wyceny miały wejść od 1 stycznia br., jednak ze względu na protest Ogólnopolskiego Związku Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej tak się nie stało.

13.01.2022

Rząd szykuje strategię dla sektora biomedycznego

Farmacja

Rząd chce przyjąć uchwałę w sprawie planu rozwoju sektora biomedycznego na lata 2021 – 2030. Do wykazu prac legislacyjnych trafiły założenia w tej sprawie. Rząd planuje dla Polski rolę lidera sektora biomedycznego w Europie Środkowo – Wschodniej. Rząd miałby przyjąć go w pierwszym kwartale tego roku. Co ciekawe, projekt dotyczy także roku 2021 roku.

13.01.2022

Ekspresowe tempo prac nad odszkodowaniami za powikłania po szczepieniu. Ustawa opublikowana

Prawo cywilne Koronawirus szczepienia

Odszkodowania za niepożądane odczyny poszczepienne będą przysługiwać po każdym szczepieniu, nie tylko przeciw Covid-19. Jednak tylko za te, które w charakterystyce szczepionki wymienił producent i które spowodowały konieczność hospitalizacji przez co najmniej 14 dni, albo wystąpi wstrząs anafilaktyczny. Ustawa została w środę opublikowana w Dzienniku Ustaw.

12.01.2022

Bezpłatny transport pacjenta do domu po zakończeniu leczenia

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Bezpłatny transport po wypisie ze szpitala do miejsca zamieszkania przysługuje tylko pacjentowi z dysfunkcję narządu ruchu uniemożliwiającą mu korzystanie z transportu publicznego. W określonych przypadkach na zlecenie lekarza przysługuje pacjentowi transport finansowany przez szpital w 40 proc. Resztę trzeba dopłacić.

12.01.2022

Zasady wydawania dokumentacji po śmierci pacjenta rodzą problemy nie tylko dla lekarzy

Opieka zdrowotna

Po śmierci pacjenta jego dokumentacja medyczna jest udostępniana osobie upoważnionej przez niego za życia lub osobie, która w chwili zgonu była jego przedstawicielem ustawowym. Lekarze nie musi badać czy konkretna osoba ubiegająca się o taki dostęp spełnia ustawowe kryteria osoby bliskiej, bo zrobi to sąd. Pacjent za życia może też wskazać komu nie chce udostępnić dokumentacji ale przepisy nie precyzują jednak w jakiej formie ma to zrobić i jak podmioty medyczne mają się o tym dowiedzieć.

11.01.2022

Pierwszą kopię dokumentacji medycznej pacjent dostaje za darmo

Pacjent Opieka zdrowotna RODO

Pacjent ma prawo dostępu do swojej dokumentacji medycznej. Pierwsza kopia, a także ta pobierana w związku z postępowaniem przed wojewódzką komisją do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych, powinna być przekazana pacjentowi bezpłatnie. Gdy szpital odmawia bezpłatnego udostępnienia pierwszej kopii można się poskarżyć do prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub Rzecznika Praw Pacjenta.

11.01.2022

Jak założyć indywidualną praktykę lekarską

Praktyka lekarska to nic innego jak jak jednoosobowa działalność gospodarcza założona przez lekarza, która pozwala przyjmować pacjentów np. we własnym gabinecie w domu. Jednak lekarz czy dentysta, który chce otworzyć indywidualną praktykę lekarską, musi spełnić szereg wymogów formalnych. Powinien być już specjalistą w danej dziedzinie, wyposażyć gabinet w odpowiedni sprzęt i aparaturę medyczną oraz zawrzeć ubezpieczenie OC.

11.01.2022

Co zrobić, gdy pacjent odmawia leczenia

Pacjent Zawody medyczne

Rzadko się zdarza, że pacjent odmawia leczenie, mimo ewentualnych wskazań. Coraz częściej jednak pacjenci zamiast tradycyjnych metod wybierają alternatywne. Co wówczas? Standardowo w takiej sytuacji warto uzyskać pisemne oświadczenie pacjenta o rezygnacji z leczenia.

11.01.2022

Zakres czynności i standardy wykonywania zawodu ratownika medycznego

Zawody medyczne

Zasady wykonywania zawodu, w tym zakres dozwolonych czynności, określa z 2006 roku ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Szczegółowe czynności ratowników określa zaś rozporządzenie ministra zdrowia. Mimo że mają oni znacznie mniejszy zakres uprawnień niż lekarze, to jeśli mają odpowiedni staż i wykształcenie, mogą koordynować pracę w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.

11.01.2022

Sejm: Komisja wraca do projektu o weryfikacji szczepień przez pracodawców

Prawo pracy BHP Koronawirus

We wtorek 11 stycznia br. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że poprzedniego dnia zmarły 493 osoby, co sprawia, że od początku epidemii w Polsce na COVID-19 zmarło już ponad 100 tys. osób. Tymczasem w Sejmie komisja zdrowia rozpozna dzisiaj projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19.

11.01.2022

Zakaz lotów z Afryki południowej przedłużony do 24 stycznia

Koronawirus

Obowiązujący do 10 stycznia br. zakaz lądowania w Polsce samolotów z lotnisk położonych w siedmiu państwach z południa Afryki został przedłużony do 24 stycznia. Wynika to z wydanego w poniedziałek i opublikowanego w Dzienniku Ustaw znowelizowanego rozporządzenia Rady Ministrów.

11.01.2022

Zasady postępowania ze zwłokami zależą od okoliczności zgonu

Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus

Sposób postępowania ze zwłokami zależy od miejsca zgonu i okoliczności, które mu towarzyszyły. Przepisy określają sposób postępowania w tym zakresie. Prawodawca wprowadził także specjalne procedury w odniesieniu do zwłok osób zmarłych na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2. Regulacje te wdrażają szczególne środki ostrożności.

11.01.2022

Kadry w szpitalach się napracują, by medycy stracili na wyrównaniu pensji

Zawody medyczne Polski Ład

W czasie pandemii szpitale nie narzekają na brak pracy, wręcz mają jej pod dostatkiem, a teraz doszedł kolejny. W sobotę i niedzielę do dyrektorów szpitali dzwonili pracownicy NFZ, by jak najszybciej wdrożyli rozporządzenie, które ma łagodzić negatywne skutki zmian podatkowych wprowadzonych przez Polski Ład. A jego realizacja może uderzyć rykoszetem w lekarzy i niektóre pielęgniarki, którym w 2023 roku grozi dopłata ogromnego podatku.

11.01.2022

Nowy Instytut Ekspertyz Medycznych ma poprawić dostępność biegłych

Prawo karne Prawo cywilne Opieka zdrowotna

W Polsce na opinię biegłego w sprawie o błąd medyczny można czekać w nieskończoność, a w najlepszym wypadku kilka miesięcy. Problem ten ma rozwiązać nowo powołany przez ministra sprawiedliwości Instytut Ekspertyz Medycznych. Zdaniem ekspertów to mało prawdopodobne, bo… brakuje standardów świadczeń zdrowotnych, ale też obiektywnych, rzetelnych biegłych medyków.

10.01.2022