Stowarzyszenie chce walczyć z anachronicznym postrzeganiem pielęgniarstwa

Zawody medyczne

Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe wystosowało list otwarty do społeczeństwa. To odzew na mylny i krzywdzący, zdaniem oragnizacji, obraz ich zawodu, jaki pokutuje wśród obywateli - obraz pielęgniarki - służącej. Autorem listu, które Stowarzyszenie opublikowało na swojej stronie, jest Michał Milewski, magister pielęgniarstwa, specjalista pielęgniarstwa opieki paliatywnej.

12.01.2021

WUM zapłaci za szczepienia celebrytów. MZ apeluje do rektora o dymisję

Szkolnictwo wyższe

Z 450 dawek szczepionki, które dostał Warszawski Uniwersytet Medyczny, aż 200 wykorzystano na zaszczepienie osób spoza grupy medyków - wykazała rządowa kontrola. W dniu, gdy zaszczepiono osoby spoza kolejki, na WUM obecnych było 32 medyków, którzy zgłosili się do zaszczepienia.

11.01.2021

Za tydzień szczepienia w DPS-ach, potem zapisy dla seniorów

Opieka zdrowotna Koronawirus

Od 18 do 22 stycznia szczepieni będą mieszkańcy domów pomocy społecznej, od 15 stycznia będzie możliwość umawiania na szczepienia seniorów powyżej 80 lat, a od 25 stycznia ruszą szczepienia populacyjne dla seniorów powyżej 70 lat - zapowiedział w poniedziałek minister Michał Dworczyk, szef KPRM i pełnomocnik rządu do spraw szczepień.

11.01.2021

Rząd uruchomi szpitale tymczasowe i zaszczepi w nich medyków

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień zapowiedział, że w tym tygodniu zostaną uruchomione niektóre szpitale tymczasowe, w których będą prowadzone szczepienia wyłącznie dla personelu medycznego. Szczegóły zostaną przedstawione jeszcze w poniedziałek na konferencji prasowej.

11.01.2021

Minister potwierdza plan przejęcia przez rząd zarządzania szpitalami

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Prowadzone są prace nad koncepcją centralizacji szpitali - potwierdził w piątek wcześniejsze informacje Minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak mówił, pandemia pokazała, że rozproszone zarządzanie, rozproszenie zasobów i właścicieli powodują bałagan organizacyjny. Nadzór nad szpitalami miałby przejąć rząd.

09.01.2021

Prezes samorządu lekarskiego apeluje o niezatrudnianie niekompetentnych medyków

Zawody medyczne

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej wystosował list otwarty do dyrektorów szpitali, prosząc by powstrzymali się od zatrudniania niekompetentnej kadry. List jest reakcją na wejście w życie ustawy pozwalających zatrudniać w polskich szpitalach medyków o niezweryfikowanych kwalifikacjach z krajów trzecich, bez znajomości języka polskiego.

09.01.2021

Szefowa KE: Unia zawiera umowy na szczepionki, nie państwa

Opieka zdrowotna

Umowy z firmami w sprawie szczepionek negocjujemy jako 27 państw członkowskich i żaden kraj Unii Europejskiej na tych prawnie wiążących podstawach nie może negocjować równolegle, ani zawierać równolegle umów - ogłosiła w piątek przewodnicząca KE Ursula Von der Leyen. Tymczasem przedstawiciele polskiego rządu mówią o takich negocjacjach, a Niemcy zawarły taką umowę.

08.01.2021

W najbliższych tygodniach prezydent powoła radę ds. ochrony zdrowia

Opieka zdrowotna

Prezydent Andrzej Duda ma w najbliższych tygodniach powołać złożoną z ekspertów radę poświęconą tematyce ochrony zdrowia. Wiceszef Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik zapowiada, że planowane jest również powołanie gremiów zajmujących się m.in. ochroną środowiska czy sprawami młodzieży.

08.01.2021

E-skierowania mogą poprawić dostęp do szpitali i specjalistów

Zawody medyczne Zarządzanie

Od piątku 8 stycznia ochronę zdrowia, publiczną i prywatną, czeka rewolucja. Od tego dnia lekarze będą musieli wystawiać elektroniczne skierowanie do specjalistów i szpitali. Każde będzie odnotowane w systemie. Zdaniem ekspertów i lekarzy cyfryzacja powinna poprawić transparentność dostępu do świadczeń medycznych.

08.01.2021

E-skierowania do szpitala i specjalisty - odpowiedzi na najczęstsze pytania

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Od piątku 8 stycznia 2021 roku większość lekarzy przestanie wypisywać papierowe skierowania. Obowiązkowe będą bowiem te elektronicznie. Będą działać na podobnej zasadzie jak e-recepta. By zapisać się do szpitala czy specjalisty będzie trzeba podać czterocyfrowy kod ze skierowania i numer PESEL.

07.01.2021

Status osoby zaszczepionej da pewne uprawnienia

Opieka zdrowotna Koronawirus

Nie chodzi o specjalne przywileje tylko o status osoby zaszczepionej, ale osoba zaszczepiona będzie m.in. zwolniona z konieczności odbywania kwarantanny po powrocie do kraju - zapowiedział szef kancelarii premiera, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk, informując o pracach nad projektem rozporządzenia w tej sprawie.

07.01.2021

85 tysięcy lekarzy, ratowników i pielęgniarek dostało dodatek covidowy

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

W listopadzie NFZ wypłacił ponad 603,5 mln zł na dodatkowe wynagrodzenie dla lekarzy za pracę z pacjentami covidowymi. To prawie cztery razy więcej niż w sumie od kwietnia do września. W listopadzie dodatek otrzymało je 85 420 pracowników medycznych z 490 placówek. To dla nich druga pensja.

07.01.2021

Jest rozporządzenie w sprawie szczepień, ale nie mówi, kto ma pierwszeństwo

Opieka zdrowotna Koronawirus

Szczepionkę firmy Pfizer i BioNTech można podawać od 16 roku życia, ale nie w Polsce. Zgodnie z wydanym właśnie rozporządzeniem Ministra Zdrowia szczepieniami są objęte osoby, które ukończyły 18. rok życia. Jednak mimo głośnych kontrowersji wokół tej sprawy, nowa regulacja nie określa, kto w jakiej kolejności powinien zostać zaszczepiony.

07.01.2021

Uzdrowiska na kontraktowych pacjentów pocovidowych muszą poczekać

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Na razie bezpłatną rehabilitację dla pacjentów pocovidowych prowadzi pilotażowo tylko Specjalistyczny Szpital MSWiA w Głuchołazach. Uzdrowiska deklarują, że mogłyby się zająć taką rehabilitacją w ramach niezrealizowanych kontraktów. Potrzeba jednak do tego zmiany przepisów, a Ministerstwo Zdrowia informuje, że wciąż prowadzi analizy w tym zakresie.

07.01.2021

NFZ zaleca wznowienie realizacji zabiegów planowych

Opieka zdrowotna Koronawirus

Ze względu na poprawę sytuacji epidemicznej, dotychczasowe zalecenia ograniczenia udzielania świadczeń planowych, wydane w związku z minimalizowaniem ryzyka transmisji infekcji COViD-19 oraz potrzebą zapewnienia dodatkowych łóżek szpitalnych dla pacjentów wymagających pilnego przyjęcia, należy przyjąć za nieobowiązujące - ogłosiła we wtorek centrala Narodowego Funduszu Zdrowia.

06.01.2021

Finansowanie opieki psychiatrycznej dla niepełnoletnich już bez limitów

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Finansowanie opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień dla osób niepełnoletnich nie będzie limitowane - wynika ze nowelizacji zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącego udzielania świadczeń w zakresie opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień. Ma to zmotywować świadczeniodawców do poprawy dostępności do tego typu świadczeń

06.01.2021

Zgłoszenia niepożądanych odczynów poszczepiennych tylko elektroniczne

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Rejestr niepożądanych odczynów poszczepiennych będzie w formie elektronicznej. Rozporządzenie w tej sprawie zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw. Dzięki nowym rozwiązaniom informacje o NOP mają być przekazywane szybciej. Będą musiały być jednak opatrzone zaufanym, kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem osobistym.

06.01.2021

Szpitale uniwersyteckie powinny dostawać zamrożone szczepionki

Zarządzanie Koronawirus szczepienia

Szczepionki przeciwko Covid-19 do szpitali węzłowych są dostarczane już rozmrażane, często po kilku godzinach, co opóźnia proces szczepienia. Rozmrożona szczepionka może być przechowywana tylko przez 120 godzin. Potem trzeba ją wyrzucić. Dlatego szpitale uniwersyteckie, które mają odpowiednie zamrażarki, chcą dostawać zamrożone fiolki.

06.01.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski