WSA: Pytania testowe z odbytych egzaminów są jawne

Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie przesądził o jawności pytań z egzaminów, które się odbyły. Wyłączenie możliwości zapoznania się z testami i pytaniami wykorzystanymi już w trakcie egzaminów jest niekonstytucyjne, gdyż wiedza o pytaniach z poprzednich lat przyczynia się do lepszego przygotowania zdających

30.05.2019

Zagraniczni eksperci wskażą uczelnie badawcze

Szkolnictwo wyższe

Minister nauki i szkolnictwa wyższego powołał międzynarodowy zespół do oceny wniosków w pierwszym konkursie „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”. Ma on wyłonić grupę uczelni, które w przyszłości osiągną status uczelni badawczej i według założeń resortu, będą skutecznie konkurować z najlepszymi uczelniami i instytutami na świecie.

29.05.2019

UMCS: Protest przeciwko zbyt wielkiej władzy dla rektora

Szkolnictwo wyższe

Projekt nowego statutu uczelni, którym Senat Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie ma zająć się w środę, daje wielką władzę rektorowi, który bez konsultacji ze społecznością akademicką będzie mógł wybierać dziekanów, prodziekanów czy dyrektorów instytutów. Przeciwko zmianom protestuje grupa naukowców.

28.05.2019

Kaliska uczelnia zawodowa z prawem doktoryzowania

Szkolnictwo wyższe

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Kaliszu jest pierwszą w Polsce uczelnią tego typu, która ma prawo nadawania stopnia doktora. O decyzji w tej sprawie Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów poinformował w poniedziałek rektor PWSZ prof. Andrzej Wojtyła.

27.05.2019

Wspomnienie prof. Longchamps de Berier: Prawo nie jest narzędziem polityki

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Pozycja prawna jednostki była jednym z najważniejszych punktów jego rozważań. Jego dzieło to ukryty traktat o wolności i prawach człowieka napisany niczym powieść z kluczem - mówiła prof. Irena Lipowicz podczas konferencji poświęconej pamięci profesora Franciszka Longchamps de Berier.

20.05.2019

Znamy zwycięzców konkursu Tax’n’You

Podatki i opłaty lokalne Szkolnictwo wyższe

W piątek wieczorem zakończyła się 12. edycja konkursu dla studentów Tax’n’You. Finaliści musieli m.in. rozwiązać kazusy i poradzić sobie w panelu dyskusyjnym. Laureatem pierwszego miejsca został Maciej Kopycki, student doradztwa podatkowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

17.05.2019

Dr Kubiak: Student prawa powinien „posmakować” praktyki już na studiach

Prawnicy Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Nie chodzi o to, by studia prawnicze zastępowały aplikacje. Bez wątpienia wykłady są konieczne, należy jednak zwracać uwagę na to, w jaki sposób są prowadzone. Tak samo ćwiczenia ze studentami. Nie możemy na nich powtarzać wykładu. Takie zajęcia powinny mieć walor praktyczny - wyjaśnia dr Przemysław Kubiak

17.05.2019

Gowin: konieczne dodatkowe nakłady na naukę

Szkolnictwo wyższe

Minister nauki i szkolnictwa wyższego przekonywał, że polskie uczelnie mają szansę przyłączyć się do europejskiej czołówki pod warunkiem zwiększenia nakładów. Wskazał, że o ile poziom finansowania oświaty w Polsce na tle krajów OECD plasuje się powyżej średniej, to poziom finansowania szkolnictwa wyższego - na poziomie połowy średniej.

14.05.2019

SN: Nadużycie prawa przez profesora AGH, który katastrofę potraktował jak blef

Prawo cywilne Szkolnictwo wyższe

Dochodzenie roszczeń z tytułu naruszenia dóbr osobistych jest nadużyciem prawa przez naukowca, który potraktował katastrofę smoleńską w kategoriach gry - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy. - Uczelnia popełniła błędy proceduralne przy zawieszeniu profesora w czynnościach, ale są to uchybienia niewspółmierne w stosunku do wagi jego wypowiedzi - stwierdził SN.

09.05.2019

Najwięcej maturzystów chce studiować w Warszawie

Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe

Młodzi abiturienci najchętniej podjęliby studia w Warszawie, Krakowie lub Wrocławiu. Tylko co 20 osoba nie chce w ogóle kontynuować nauki - wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Prawie połowa badanych jednak jeszcze nie wie, gdzie będzie mieszkać po studiach.

08.05.2019

Minister upomina rektora za wypowiedź uczestnika wykładu Tuska

Szkolnictwo wyższe

Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego skrytykował rektora Uniwersytetu Warszawskiego za brak reakcji na krytyczną wypowiedź o Kościele katolickim, która padła podczas piątkowego spotkania z Donaldem Tuskiem. Jednak rektor następnego dnia ostro skrytykował to wystąpienie.

04.05.2019

Grzegorz Krawiec: Ustawa 2.0 na trójkę z minusem

Szkolnictwo wyższe

Ustawa 2.0. nie powinna być nazywana konstytucją dla nauki. Taka nazwa to tylko chwyt marketingowy. Konstytucja jest tylko jedna. Nie można zaś nauczania na uczelniach wyższych utożsamiać z „produkowaniem” osób przydatnych dla biznesu. Uczelnia ma też kształtować człowieka - wskazuje dr hab. Grzegorz Krawiec z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

25.04.2019

Zdążyć przed Gowinem, czyli taśmowa produkcja doktorantów

Szkolnictwo wyższe

Kwiecień to ostatni miesiąc, w którym przewód doktorski można otworzyć w pełni na zasadach sprzed reformy. Lawina wniosków to efekt zmian w ustawie o szkolnictwie wyższym i nauce, braku listy czasopism naukowych, w których doktoranci mogliby publikować swoje prace, a także związanego z reformą bałaganu na uczelniach.

24.04.2019

Dr Górowski: Absolwenci studenckich poradni prawa są bardzo cenieni na rynku pracy

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Student, który angażuje się w świadczenie porad klientom studenckiej poradni prawnej, może nauczyć się rozwiązywać prawdziwe problemy prawne. Ma on też niepowtarzalną możliwość zweryfikowania swoich planów zawodowych – wskazuje adwokat dr Wojciech Górowski, kierujący poradnią na Uniwersytecie Jagiellońskim.

23.04.2019

Rektor UKSW: Zaczynamy kształcić lekarzy i pielęgniarki, w planach szpital ze sztuczną inteligencją

Szkolnictwo wyższe Opieka zdrowotna

Od lutego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego zaczęły działać studia licencjackie na kierunku pielęgniarskim, wkrótce uczelnia zacznie rekrutację na studia lekarskie, gdyż od jesieni rusza taki wydział. O tym, że otwarcie kierunków medycznych to dopiero początek, bo w planach jest otwarcie także własnego szpitala, rozmawiamy z rektorem ks. prof. Stanisławem Dziekońskim.

20.04.2019

Fundusz Polskiej Nauki - ustawa do podpisu prezydenta

Szkolnictwo wyższe

Koniec prac parlamentarnych nad ustawą o Funduszu Polskiej Nauki. Sejm przyjął w czwartek jedną, techniczną poprawkę Senatu. Rozwiązania wpisują się w realizację Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020.

04.04.2019

W 100-lecie UAM podziękowania dla Wolters Kluwer Polska

Szkolnictwo wyższe

Podziękowanie za owocną współpracę z uczelnią, w szczególności z wydziałem prawa i administracji, przyczynienie się do rozwoju badań i nowych form kształcenia oraz budowania krajowego i międzynarodowego prestiżu środowiska naukowego - taką treść zawiera dyplom wręczony prezesowi wydawnictwa Wolters Kluwer Polska przez rektora Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

01.04.2019

Ustawa 2.0 - merytorycznie w porządku, legislacyjnie poniżej przeciętnej

Szkolnictwo wyższe

Z punktu widzenia legislacji Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce sytuuje się poniżej przeciętnego poziomu, i tak niskiego, naszej aktualnej legislacji - twierdzi prof. Hubert Izdebski. I dodaje, że w ustawie tej jest mnóstwo przepisów, które powodują i będą powodować problemy interpretacyjne

28.03.2019

Rusza program "Inicjatywa doskonałości - uczelnie badawcze"

Szkolnictwo wyższe

Resort nauki wyłoni 10 uczelni, które w latach 2020-2026 będą miały zwiększoną subwencję. Ruszył konkurs "Inicjatywa doskonałości - uczelnie badawcze". Szkoły wyższe mają czas do 24 czerwca na złożenie wniosku o udział w programie.

27.03.2019

Rektorzy: Zmieniamy uczelnie zgodnie z nową ustawą

Szkolnictwo wyższe

Wdrażanie ustawy o szkolnictwie wyższym to proces trudny, bardzo emocjonalny, a czasami nawet konfliktowy. Mimo to wszystkie uniwersytety radzą sobie z tym dobrze i - co najważniejsze - wszystkie terminy wprowadzania zmian są przestrzegane - twierdzi przewodniczący Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich Wojciech Nowak

22.03.2019
Prawo.pl