Na studiach prawo tańsze niż administracja

Szkolnictwo wyższe

Jest już rozporządzenie, od którego zależeć będzie kwota, którą uczelnia dostanie na kształcenie studentów. Według ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego prawo to jeden z najtańszych kierunków. Tańszy nawet od socjologii, politologii i administracji.

05.02.2019

Nowelizacja o p.o. rektorach także z poparciem Senatu

Szkolnictwo wyższe

Statut uczelni ma określać, kto będzie wykonywał obowiązki rektora w przypadku wygaśnięcia mandatu. Taką zmianę w obowiązującym od początku obecnego roku akademickiego Prawie o szkolnictwie wyższym i nauce, uchwaloną w czwartek nad ranem Sejm, przyjął w piątek bez poprawek Senat.

01.02.2019

Więcej czasopism z punktowanymi artykułami

Szkolnictwo wyższe

Resort nauki chce złagodzić przepisy dotyczące listy punktowanych czasopism, to szansa dla polskich publikacji z zakresu nauk humanistycznych, w tym także prawniczych. Obecnie obowiązujące przepisy mocno ograniczają listę czasopism, co utrudni naukowcom rozwój.

01.02.2019

Uniwersytet Jagielloński wybrał radę uczelni

Szkolnictwo wyższe

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie powołał pierwszą radę uczelni. Kadencja rady potrwa do końca przyszłego roku. Konieczność powoływania rad uczelni wynika z przepisów obowiązującego od początku roku akademickiego Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce.

30.01.2019

NSA: Brak podpisów całej komisji rekrutacyjnej nie jest błędem

Szkolnictwo wyższe

Kandydatka, która na studia medyczne nie uzyskała wystarczającej liczy punktów z matury, nie może skarżyć się na brak jawności procedury i podpisów członków komisji - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. I dodał, że uczelnie korzystają z szerokiej autonomii, która pozwala im na wprowadzania własnych reguł.

29.01.2019

Kongres humanistyki wzywa do wstrzymania rozporządzeń do Konstytucji dla Nauki

Szkolnictwo wyższe

Należy wstrzymać się z wprowadzaniem w życie wydanych oraz przygotowywanych rozporządzeń do obowiązującej od początku tego roku akademickiego ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce, ponieważ zagrażają one przyszłości nauk humanistycznych. Taką uchwałę przyjął Nadzwyczajny Kongres Humanistyki Polskiej, obradujący w sobotę na Uniwersytecie Warszawskim.

27.01.2019

MNiSW: Wszystkie wydawnictwa UW na liście

Szkolnictwo wyższe

Ministerialna lista punktowanych wydawnictw nie precyzuje, które uniwersyteckie wydawnictwa będą wydawać punktowane monografie. Może to rodzić problemy interpretacyjne. Wątpliwości próbuje wyjaśniać resort nauki.

26.01.2019

Ministerialna lista wydawnictw pełna kontrowersji

Szkolnictwo wyższe

Nowe zasady punktowania artykułów naukowych i monografii wywołują masę wątpliwości. Krytycy nowych rozwiązań zwracają uwagę, że preferowane są wydawnictwa zagraniczne i publikacje w języku angielskim, co będzie szkodliwe zwłaszcza dla nauk humanistycznych - w tym prawa. Resort nauki opublikował w styczniu listę wydawnictw, w których publikowane będą punktowane książki.

24.01.2019

Prof. Pisuliński: Po reformie jest problem z finansowaniem wydziałów prawa

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Chcemy, żeby nasi studenci uczestniczyli w międzynarodowych konkursach, żeby mieli dostęp do międzynarodowych baz danych, do zagranicznych książek. To wszystko kosztuje - mówi prof. Jerzy Pisuliński, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

14.01.2019

NIK: Spółki tworzone przez jednostki naukowe mało efektywne

Szkolnictwo wyższe

Spółki celowe tworzone przez jednostki naukowe działają mało efektywnie - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Mimo nakładów finansowych efekty ich prac są mizerne, a przychody znikome. Według NIK instytucje takie rzadko spełniają też cel, dla którego zostały utworzone.

11.01.2019

WSA: Siedem lat starań o tytuł profesora, zarzuty o autoplagiat

Szkolnictwo wyższe

Centralna Komisja do Spraw Stopni i Tytułów trzy razy złamała procedurę administracyjną przy podejmowaniu uchwał o odmowie nadania tytułu profesora kandydatce doktor habilitowanej, specjalizującej się w pedagogice pracy - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny.

24.12.2018

Uniwersytet Łódzki ma już radę uczelni

Szkolnictwo wyższe

Radca prawny Roman Wieczorek został przewodniczącym rady uczelni Uniwersytetu Łódzkiego. W jej skład weszło siedem osób, w tym trzy spoza uczelni i przewodniczący samorządu studentów. Powołanie takiego organu wymaga nowa ustawa o szkolnictwie wyższym i nauce.

17.12.2018

Gowin: polskie uczelnie powinny być wyżej w międzynarodowych rankingach

Szkolnictwo wyższe

Polskie uczelnie powinny mieć wyższą pozycję w międzynarodowych rankingach. Plasują się tak nisko m.in. przez niewłaściwe raportowanie danych oraz niższe noty oparte o ankietowe badanie reputacji uczelni - powiedział w poniedziałek szef resortu nauki Jarosław Gowin.

03.12.2018

Sędzia Łazarska: Prawników uczyć rzemiosła i wartości

Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Od prawników oczekiwać należy nie tylko samej gruntowanej wiedzy, bo nauki prawa nie można postrzegać wyłącznie w kategoriach rzemiosła. Zasad prawa, opartych na uniwersalnych wartościach, a także jego ducha należy uczyć od najwcześniejszych lat studiów - pisze sędzia Aneta Łazarska.

01.12.2018

Gowin: 30 tys. naukowców wyjechało z Polski

Szkolnictwo wyższe

Po 1989 roku wyemigrowało z Polski 30 tys. naukowców - twierdzi wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. I podkreśla, że wszystkie działania obecnego rządu służą temu, aby powstrzymać ten "drenaż mózgów".

01.12.2018

Prof. Pisuliński: Nowa punktacja czasopism zablokuje rozwój naukowy prawników

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Przygotowywana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego propozycja listy punktowanych czasopism naukowych dla potrzeb systemu ewaluacji działalności naukowej nie zawiera żadnego polskiego czasopisma prawniczego, a przyjęty przez resort system oceny czasopism naukowych jest całkowicie nieadekwatny do specyfiki badań w naukach prawnych - twierdzi prof. Jerzy Pisuliński

27.11.2018

Gdańsk: Rada wydziału protestuje przeciwko zmianom w sądach, dziekan podaje się do dymisji

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Wyrażamy swój sprzeciw wobec podejmowanych od 2015 r. działań organów władzy ustawodawczej i wykonawczej w Rzeczypospolitej Polskiej, zagrażających standardom demokratycznego państwa prawnego - pisze w uchwale Rada Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Po jej podjęciu do dymisji podał się dziekan prof. dr hab. Jakub Stelina.

27.11.2018

NSA: Tytuł profesora przysługuje za cały dorobek naukowy

Szkolnictwo wyższe

Dla oceny dorobku naukowego kandydata na profesora potrzeba wziąć pod uwagę wszystkie publikacje, badania i wykłady przeprowadzone przed i po habilitacji - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Uchylił przy tym wyrok i decyzję wcześniejszą z powodu nieścisłości w liczbie prac naukowych i braku recenzji.

21.11.2018
Prawo.pl