Senat też za uznawaniem kwalifikacji po brexicie

Szkolnictwo wyższe

Możliwość uznawania w Polsce kwalifikacji zawodowych nabytych w Zjednoczonym Królestwie przez obywateli polskich i obywateli innych państw unijnych w razie tzw. bezumownego brexitu przewiduje specjalna ustawa, którą bez poprawek przyjął w czwartek Senat.

21.03.2019

Gowin: Wprowadzamy lepszy system kształcenia doktorów

Szkolnictwo wyższe

Słabością dotychczasowych studiów doktoranckich był obniżający się poziom bronionych doktoratów, a w środowisku akademickim dosyć powszechna była opinia, że poprzedni model był dysfunkcyjny - powiedział minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. I podkreślił, że przepisy Konstytucji dla Nauki o szkołach doktorskich dają dużą autonomię uczelniom.

20.03.2019

WSA: Likwidacja wydziału z powodu niewpisania danych do systemu

Szkolnictwo wyższe

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego cofnął Polsko-Czeskiej Szkole Biznesu i Sportu w Stalowej Woli uprawnienia do prowadzenia studiów I stopnia z powodu braku nauczycieli akademickich. Powód? Niewprowadzenie do systemu POL-on nazwisk wykładowców w terminie. Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że to było złamanie prawa.

19.03.2019

Ustawa o sieci badawczej Łukasiewicz podpisana

Szkolnictwo wyższe

Sieć badawcza Łukasiewicz ma zapewnić bardziej efektywną współpracę instytutów badawczych, które wejdą w jej skład. Umożliwi to ujednoliceniu mechanizmów zarządzania finansami, zasobami ludzkimi, nieruchomościami oraz prawami własności intelektualnej, a także umożliwi efektywny nadzór nad działalnością zintegrowanych w niej instytutów.

18.03.2019

Luka w przepisie chroniącym sędziów na uczelniach

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Pracując nad Ustawą 2.0, Senat wprowadził kontrowersyjną poprawkę - przepis chroniący sędziów przed zwolnieniem z pracy na uczelni. Co ciekawe, krytykowany przez ekspertów zapis może być skonstruowany niezgodnie z intencjami senatorów. Według prof. Huberta Izdebskiego nie chroni on osób, które objęły stanowisko sędziego przed 1 października 2018 r.

18.03.2019

Powstaną wirtualne instytuty badawcze

Prawo gospodarcze Szkolnictwo wyższe

Powstanie nowatorska formuła współpracy naukowej: wirtualny instytut badawczy. Sfinansowany zostanie z funduszu Banku Gospodarstwa Krajowego, a w jego ramach współpracować mają naukowcy z różnych ośrodków. Sejm uchwalił ustawę w tej sprawie.

15.03.2019

Łazarski - wydział prawa stawia na specjalizację i staże

Szkolnictwo wyższe

Mamy gotowe nowe kierunki studiów – w tym prowadzone w języku angielskim. Współpracujemy z wieloma organizacjami i firmami, z którymi współorganizujemy staże dla naszych studentów. Pomagamy w zdobywaniu doświadczenia i kluczowych, praktycznych umiejętności - mówi prof. Anna Konert, dziekan Wydziału Prawa Uczelni Łazarskiego.

14.03.2019

Polska uzna kwalifikacje zdobyte w Wielkiej Brytanii

Szkolnictwo wyższe

Rząd przyjął we wtorek projekty przepisów dotyczących rozwiązań podejmowanych po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Dotyczy to m.in. uznawania kwalifikacji zawodowych zdobytych na wyspach. Nowe przepisy mają zachęcać do powrotu do Polski.

05.03.2019

RPO żąda kontroli uczelni, na której studiują pracownicy Uber Eats

Szkolnictwo wyższe

Rzecznik praw obywatelskich chce, by resort nauki sprawdził uczelnię, na której studiują studenci z Indii pracujący dla Uber Eats. RPO chce, by MNiSW sprawdziło, czy w szkole nie dochodzi do nieprawidłowości i czy zajęcia prowadzone są na odpowiednim poziomie.

05.03.2019

Nauka ma pomagać w rozwoju firm

Szkolnictwo wyższe

Rusza projekt „NCBR dla firm” - uczestnicy organizowanych w ramach projektu spotkań zdobywają wiedzę i umiejętności przydatne podczas aplikowania o wsparcie na realizację. Celem spotkań jest przygotowanie uczestników do tworzenia wysokiej jakości projektów badawczo-rozwojowych.

04.03.2019

Prezydent skarży "wrzutkę" o etatach dla sędziów na uczelniach

Wymiar sprawiedliwości Szkolnictwo wyższe

Prezydent Andrzej Duda zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego senacką poprawkę do Ustawy 2.0, gwarantującą sędziom Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego dożywotne zatrudnienie na uczelniach. Zdaniem prezydenta przepis ten narusza autonomię uczelni.

28.02.2019

NSA: Problemy w kontaktach z ludźmi nie dyskwalifikują przyszłego psychiatry

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne

Samorząd powołał komisję, która miała zająć się oceną zdolność rezydenta psychiatrii do wykonywania zawodu lekarza. Rozpoznające sprawę sądy administracyjne uznał, że poglądy, zachowanie wobec pacjentów, współpracowników oraz przełożonego nie przesądzają o spełnieniu przesłanki co do stanu zdrowia uniemożliwiającego wykonywanie zawodu.

27.02.2019

Instytuty badawcze będą połączone w Sieć Badawczą Łukasiewicz

Szkolnictwo wyższe

Senat opowiedział się za powołaniem sieci będącej organizacją powstałą w wyniku włączenia części obecnie funkcjonujących instytutów badawczych. Jej celem ma być prowadzenie prac badawczych kluczowych z punktu widzenia polityki kraju i komercjalizacja ich wyników.

26.02.2019

Mało czasopism prawniczych na liście, bo środowisko nie współpracowało?

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Będzie mało czasopism prawniczych, w których możliwe będzie publikowanie punktowanych artykułów. Według ministra Jarosława Gowina za taki stan rzeczy odpowiada m.in. brak współpracy ze strony środowisk prawniczych. Jego zdaniem pozytywnym przykładem są informatycy, którzy przekazali resortowi swoją listę czasopism.

26.02.2019

Absolwenci UJ najlepiej zdają na aplikacje prawnicze

Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Absolwenci uniwersytetów z Krakowa, Poznania, Gdańska i Łodzi najlepiej wypadli w ubiegłorocznych egzaminach wstępnych na aplikacje prawnicze. W przypadku Uniwersytetu Jagiellońskiego wskaźnik "zdawalności" wyniósł 85,5 procent.

24.02.2019

WSA: Spór między ratuszem a Akademią o naprawę sieci ppoż.

BHP Szkolnictwo wyższe

Miasto jako właściciel terenu, a nie użytkownik ma naprawić sieć przeciwpożarową, która przebiega pod ziemią - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny. Decyzja Państwowej Straży Pożarnej zapadła, gdy umowa dzierżawy między miastem a Akademią Pedagogiki Specjalnej była ważna - dodał sąd.

14.02.2019

Molestowanie seksualne powszechne na uczelniach

Szkolnictwo wyższe

Co trzecia osoba przynajmniej raz w trakcie studiów padła ofiarą molestowania seksualnego - wynika z raportu rzecznika praw obywatelskich. Większość ofiar stanowią kobiety. RPO rekomenduje wprowadzenie ogólnego zakazu dyskryminacji na uczelniach.

13.02.2019
Prawo.pl