Uniwersytet zawiesza profesora za homofobiczną wypowiedź - minister protestuje

Szkolnictwo wyższe

Władze Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu podjęły postępowanie wyjaśniające wobec prof. Aleksandra Nalaskowskiego za jego wypowiedź na temat osób o odmiennej orientacji seksualnej. Skrytykował to minister Jarosław Gowin, ale nie podejmie żadnych działań, bo uznaje autonomię uczelni.

13.09.2019

WSA: Nowe przepisy regulują "stary" kredyt studencki

Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Odmowa umorzenia kredytu studenckiego, która zapadła pod rządami starej ustawy w 2016 r., teraz musi podlegać ocenie pod kątem nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym z 2018 r. - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny. Chodziło o to, że kontynuacja nauki nie jest trudną sytuacją życiową, tylko wyborem.

06.09.2019

Mniejszy podatek od całej umowy nauczyciela akademickiego

PIT Szkolnictwo wyższe

Wyższe, 50 proc. koszty uzyskania przychodu, można zastosować od całości przychodów ze stosunku pracy nauczyciela akademickiego, w tym za okres urlopu wypoczynkowego lub innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy - wyjaśnia resort finansów.

29.08.2019

Eksperymenty medyczne czekają na prawne uporządkowanie

Szkolnictwo wyższe Opieka zdrowotna

Uczelnie medyczne nie radzą sobie z prowadzeniem badań klinicznych i czekają na ustawę, która dostosuje zasady prowadzenia eksperymentów do unijnych przepisów. Uproszczenie procedur jest szczególnie potrzebne dla prowadzenia badań niekomercyjnych, bo koncerny farmaceutyczne mają warunki do pokonywania biurokratycznych barier.

29.08.2019

Nowa jakość kształcenia w zakresie podatków w SGH

Ordynacja Szkolnictwo wyższe Dla studenta Podatki międzynarodowe

Dominujące znaczenie zaczynają odgrywać obecnie transakcje transgraniczne. Coraz więcej podmiotów zaczyna funkcjonować w ramach grup kapitałowych, których spółki rozproszone są nie tylko po całej Unii Europejskiej, ale i świecie. Transakcje zaczynają mieć charakter międzynarodowy, a co za tym idzie skutki podatkowe nabierają innego charakteru – pisze prof. Dominik J. Gajewski.

28.08.2019

E-learning na studiach tak, ale nie wszystkie zajęcia

Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą

Część zajęć na studiach może być prowadzona zdalnie. Są jednak pewne warunki - studenci nie mogą uczyć się wyłącznie w formie e-learningu, a na takie kształcenie musi pozwalać specyfika studiów - wyjaśnił resort nauki i szkolnictwa wyższego w odpowiedzi na interpelację poselską.

24.08.2019

Uczelnie też potrzebują liderów i dobrego zarządzania

Szkolnictwo wyższe Zarządzanie

Choć uczelnię od korporacji różni misja, to pewne modele zarządzania są warte zaadaptowania. Świat uczelni wyższych nie jest wyłączony z dobrych reguł zarządzania i musi doskonalić rozwiązania organizacyjne - uważa prof. Łukasz Sułkowski, organizator V Konferencji LUMEN, poświęconej właśnie efektywnemu zarządzaniu na uczelniach.

22.08.2019

Doktorant tylko w jednej szkole. RPO: To ograniczenie prawa do nauki

Szkolnictwo wyższe

Doktoranci skarżą się, że nie mogą w tym samym czasie kształcić się w więcej niż jednej szkole doktorskiej. Według RPO mają rację - nie ma merytorycznych przesłanek, by wprowadzać takie ograniczenie. Rzecznik chce wyjaśnień od resortu nauki.

21.08.2019

SN: Asystent przywrócony do pracy, bo termin na habilitację "wyzerował się"

Prawo pracy Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Pracownikowi naukowemu nie minął termin na uzyskanie tytułu doktora habilitowanego, gdyż miał na to dziewięć lat. Wobec tego nie można rozwiązać z nim umowy o pracę, powołując się na zmianę ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy.

20.08.2019

RPO: Nie wszyscy studenci z takim samym prawem do ulg

Szkolnictwo wyższe

Przepisy dotyczące ulg na przejazdy komunikacją wykluczają część studentów. Chodzi przede wszystkim o cudzoziemców oraz Polaków studiujących za granicą. Rzecznik praw obywatelskich apeluje o zmiany w przepisach.

16.08.2019

Rodzic powinien ponownie zgłaszać studenta do ubezpieczenia

Ubezpieczenia społeczne Szkolnictwo wyższe

Pracowitego studenta po wakacjach może spotkać przykra niespodzianka, gdy będzie chciał skorzystać z usług publicznej służby zdrowia. Nie będzie miał ubezpieczenia zdrowotnego, jeżeli do ubezpieczenia zgłosił go zleceniodawca lub pracodawca, a umowa wygasła. Ponownego zgłoszenia muszą dokonać rodzice studenta do 26. roku życia.

16.08.2019

Zmiany w pedagogice wczesnoszkolnej tylko dla nowych studentów

Kadry w oświacie Szkolnictwo wyższe

Od 1 października 2019 r. pedagogika wczesnoszkolna i nauczanie przedszkolne będą miały formę jednolitych studiów magisterskich. Zmiany - jak wyjaśnia resort nauki - obejmą jednak tylko studentów, którzy dopiero zaczną naukę. MNiSW tłumaczy też, jak wyglądać będzie dokształcanie w przypadku absolwentów studiów licencjackich.

16.08.2019

Lista prawniczych czasopism pełna słabych punktów

Szkolnictwo wyższe

Ministerialna lista w bardzo niewielkim stopniu odzwierciedla poziom czasopism publikujących wyniki badań naukowych z zakresu nauk prawnych, wątpliwości budzi też sposób jej wprowadzenia. Zwłaszcza zaś utajnienie protokołów z prac nad jej tworzeniem - ocenia prof. Grzegorz Wierczyński z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

13.08.2019

Uczelnia nie przyłapie na plagiacie pracy podyplomowej

Szkolnictwo wyższe

Uczelnie muszą korzystać z ministerialnego systemu do sprawdzania, czy praca studenta nie jest plagiatem. Tymczasem baza danych, z której system ma korzystać niespecjalnie nadaje się do sprawdzania prac podyplomowych - a taki obowiązek nakładają na uczelnie regulacje wewnętrzne.

12.08.2019

Warto spróbować coachingu w edukacji

Kadry w oświacie Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe

Coaching może być jedną z interesujących metod wsparcia wychowawczego. Stosowany dotąd w sporcie czy biznesie, coraz częściej traktowany jest jako cenne narzędzie pracy edukacyjnej, w tym wychowawczej - tłumaczy prof. Joanna Moczydłowska, kierownik studiów Coaching w edukacji realizowanych w Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego.

10.08.2019

Rekordowe zainteresowanie kursami na UW

Szkolnictwo wyższe

Ruszyła rekrutacja na kursy Uniwersytetu Otwartego UW i już pierwszego dnia padł rekord zapisów. Spośród 272 kursów, w pierwszym dniu udało się uruchomić aż 204 grupy kursowe! To najlepszy rezultat w 11-letniej historii istnienia UOUW.

07.08.2019

Nowa lista czasopism poważnie wybrakowana

Szkolnictwo wyższe

Na liście punktowanych czasopism prawniczych zabrakło wielu zasłużonych pism. Nowy wykaz czasopism nie spowoduje „końca punktozy”, jak twierdzi resort nauki – choroba punktozy przechodzi właśnie do kolejnego, ostrego etapu - ocenia dr hab. Grzegorz Krawiec z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

05.08.2019

Nowa lista punktowanych czasopism - chaos i pogłębienie "punktozy"

Szkolnictwo wyższe

Nowa lista czasopism jest chaotyczna, nieuporządkowana, a dobór pozycji - jeżeli chodzi o nauki prawne - wydaje się przypadkowy - ocenia część środowiska naukowego. Innego zdania jest resort nauki, który uważa, że nowy wykaz punktowanych periodyków podniesie jakość publikacji, a co za tym idzie również nauki.

03.08.2019
Prawo.pl