„Zainteresowanie firm takich jak TomTom to dowód na to, że zagraniczni inwestorzy dostrzegają w Poznaniu duży potencjał. Dla mnie to jednoznaczny sygnał, że działania, które podejmujemy w mieście przekładają się na ich konkretne decyzje” – podkreślił w czwartek prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

„Cieszę się, że swoją siedzibę będzie miała w Poznaniu kolejna duża światowa marka, bo to korzyści nie tylko dla miasta, ale też dla absolwentów poznańskich uczelni, którzy mogą liczyć na atrakcyjne miejsca pracy” – dodał.

TomTom to wiodący i globalny dostawca produktów i usług nawigacyjnych. Pracuje m.in. nad rozwiązaniami koniecznymi do wprowadzenia na rynek technologii inteligentnych miast oraz samochodów prowadzonych przez komputer. Poznański oddział firmy ma zajmować się przede wszystkim technologiami informatycznymi służącymi do pozyskiwania danych z sensorów.

„Otwarcie nowego biura w Poznaniu świadczy o tym, jak bardzo istotna dla naszej firmy jest praca wykwalifikowanych inżynierów z Polski. Poznańskie zespoły będą pracowały nad usługami geolokalizacyjnymi, systemami nawigacyjnymi oraz niektórymi kluczowymi komponentami wykorzystywanymi w pojazdach autonomicznych, takich jak RoadDNA oraz trójwymiarowe, nawigacyjne mapy HD. Posiadamy w tym obszarze szereg międzynarodowych patentów” – zaznaczył Marcin Kmiecik z działu Map w TomTom.

W nowym biurze firmy powstanie ponad 100 nowych miejsc pracy, przede wszystkim dla programistów, inżynierów, oraz architektów IT. Dyrektor Biura TomTom w Poznaniu Grzegorz Leopold podkreślił, że poznańscy „pracownicy będą tworzyć unikalne rozwiązania technologiczne”.

„Chcemy zbudować kadrę składającą się z wysoko wykwalifikowanych osób o otwartych umysłach, potrafiących rozwiązywać zagadnienia wymagające kreatywności i dużego zaangażowania. Poszukujemy programistów, architektów, inżynierów DevOps, ale także ekspertów IoT, Machine Learning i BigData. Pracujemy w modelu, w którym zespoły mają dużą autonomię co do rozwoju własnych produktów. Jesteśmy zainspirowani tematyką i skalą platformy mapowej, którą współtworzymy. Również tym, że jest to produkt globalny, z którego korzystają światowi giganci” – powiedział.

Oficjalne otwarcie nowego biura firmy planowane jest na grudzień tego roku. Firma TomTom powstała w 1991 roku, a jej główna siedziba mieści się w Amsterdamie. Obecnie na całym świecie firma zatrudnia ponad 4,7 tys. pracowników.(PAP)