SN: Interwencja uboczna - to sposób dla spółki, która chce chronić interes gminy

Samorząd terytorialny Spółki

W sprawie o rozwiązanie spółki z o.o. zawiązanej przez kilka gmin dla realizowania celu polegającego na zaspokajaniu potrzeb ich mieszkańców w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków, nie istnieje między spółką a tymi gminami współuczestnictwo bierne konieczne. Ochronę interesu gminy jako wspólnika zabezpiecza możliwość zgłoszenia interwencji ubocznej.

19.04.2022

WSA: Odmowa udostępnienia akt dopiero, gdy prawo jest nadużywane

Administracja publiczna Policja

Organ nie może odmówić stronie wydania odpisu lub kopii dokumentu z akt, powołując się na to, że już kiedyś to zrobił. Uzasadnieniem negatywnego rozstrzygnięcia nie jest też ilość spraw, którą zainicjował wnioskodawca. Organ ma możliwość odmowy ponownego udostępnia akt, dopiero w przypadku stwierdzenia nadużywania prawa. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

06.04.2022

WSA: Uchwała anty-LGBT gminy Niebylec nieważna

Samorząd terytorialny

Wyraźnie ukształtowała się już jednolita linia wojewódzkich sądów administracyjnych w Polsce w sprawach dotyczących uchwał anty LGBT ze skarg wnoszonych przez Rzecznika Praw Obywatelskich. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie stwierdził 29 marca br. nieważność uchwały anty-LGBT przyjętej przez Radę Gminy Niebylec. W ustnym uzasadnieniu stwierdził m.in. że nie ma ideologii LGBT, tak jak nie ma ideologii heteroseksualnej.

29.03.2022

NSA: Przełom w rozpoznawaniu przez konsula i sąd wniosków o wizy

Administracja publiczna Prawo unijne

Cztery lata temu ustawa rozszerzyła zakres kompetencji sądów administracyjnych również na sprawy dotyczące wiz Schengen. Wobec tego wszystkie dotąd odrzucane skargi na bezczynność konsula polskiego w sprawie długoterminowych wiz mogą być rozpoznawane merytorycznie. Ułatwiła to odpowiedź Trybunału Sprawiedliwości UE na pytanie zadane przez Naczelny Sąd Administracyjny.

25.03.2022

Strasburg: Ochrona dóbr osobistych organu władzy w postępowaniu cywilnym zasadna tylko wyjątkowo

Prawo cywilne Administracja publiczna

Powództwo cywilne o ochronę dóbr osobistych przysługuje organom władzy publicznej jedynie wyjątkowo, inaczej stanowiąc naruszenie wolności wyrażania opinii - stwierdził w wyroku z 15 marca br. Europejski Trybunał Praw Człowieka. Zdaniem Trybunału, atak na reputację zainteresowanego podmiotu musi być wystarczająco poważny, aby udzielenie takiej ochrony było zasadne i proporcjonalne do innych interesów.

16.03.2022

WSA: Bezczynność wojewody pomorskiego w sprawie cudzoziemca

Administracja publiczna

Wyrobienie cudzoziemcowi karty pobytu, po uzyskaniu przez niego decyzji o udzielenie zezwolenia na pobyt w charakterze rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, jest czynnością materialno-techniczną. A więc ze swojej istoty powinno nastąpić niezwłocznie. W tym przypadku wojewoda pomorski nie dotrzymał miesięcznego terminu, ale kary nie zapłaci - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny.

12.03.2022

NSA: Po zakończeniu postępowania nie można skarżyć się na przewlekłość

Administracja publiczna Budownictwo

Skarga na przewlekłe prowadzenie postępowania administracyjnego wniesiona po jego ostatecznym zakończeniu, poprzedzona ponagleniem złożonym w jego toku, podlega odrzuceniu na podstawie Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - taką uchwałę w składzie siedmiorga sędziów podjął Naczelny Sąd Administracyjny.

11.03.2022

WSA: Nie można powołać pełniącego obowiązki skarbnika

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Administracja publiczna

Rada gminy powołała pełniącego obowiązki skarbnika. Wojewoda zaskarżył podjętą w tej sprawie uchwałę. Samorząd tłumaczył, że przyjęcie tego aktu było konieczne dla prawidłowego funkcjonowania gminy, ponieważ dotychczasowy skarbnik zmarł. Nie przekonało to jednak Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, który stwierdził nieważność zaskarżonej uchwały.

03.03.2022

SN odpowie na pytania o szacowanie szkód w uprawach po polowaniu

Samorząd terytorialny Prawo cywilne

Jeszcze w tym kwartale Izba Cywilna Sądu Najwyższego powinna rozstrzygnąć o prawie do sądu w sytuacji braku skutecznego odwołania od szacowania ostatecznego szkód powstałych w czasie polowania przez myśliwych. Sąd w Gliwicach uważa, że nie wystarczy protokół o oszacowaniu szkód spowodowanych przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny.

19.02.2022

Restaurator ukarany za znieważenie burmistrza Złotowa

Prawo karne Samorząd terytorialny

Dyskusja publiczna powinna być oparta na rzetelności. Można krytykować władzę publiczną, jeśli krytyka odnosi się do faktów. Należy wskazać przy tym, co zdaniem krytykującego zostało zrobione źle, ale nie można używać przy tym słów wulgarnych, takich jak "debil". A to się zdarzyło w wypadku burmistrza Złotowa obrażonego przez hejtera na facebooku. Sądy skazały atakującego na wysoką karę grzywny.

18.02.2022

WSA: Małżonka opuściła dom przez konflikt, więc nie zostanie wymeldowana

Samorząd terytorialny Prawo rodzinne Administracja publiczna

Wojewoda wymeldował kobietę, która z powodu konfliktu z mężem musiała opuścić dom i znaleźć nowy dach nad głową. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uchylił wydane w tej sprawie rozstrzygnięcie. Uznał, że organ nie wziął pod uwagę braku dobrowolności przy zmianie miejsca pobytu i pozwu, w którym małżonka domagała się wydania kluczy oraz dopuszczenia do współposiadania nieruchomości.

12.02.2022

Odmowa dostępu do tajnych dokumentów prezydenta nie narusza wolności wyrażania opinii i prawa do informacji

Administracja publiczna

Odmówienie emerytowanemu politykowi dostępu do tajnych dokumentów kancelarii prezydenta ze względu na przesłanki bezpieczeństwa publicznego nie naruszyło prawa skarżącego do otrzymywania i rozpowszechniania informacji - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka. Według Trybunału, utajnienie dokumentów służyło uprawnionemu celowi związanemu z bezpieczeństwem państwa.

09.02.2022

WSA: Pełnomocnictwo do reprezentowania spółki przez wójta nie zostanie udostępnione

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Spółki

Pełnomocnictwo udzielone przez reprezentującego podmiot gospodarczy nie jest dokumentem urzędowym. Zostało ono wystawione przez podmiot prywatny i dotyczy spraw, które nie są związane z działalnością organu publicznego oraz zarządzaniem mieniem komunalnym. Dokument ten nie jest informacją publiczną i nie podlega udostępnieniu.

24.01.2022

WSA: Samorząd nie ochroni radnego przed zmianami organizacyjnymi u pracodawcy

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy

Długotrwała nieobecność w pracy wykazała, że w strukturze organizacyjnej zakładu potrzebne są zmiany. Nie były one korzystne dla radnego, ponieważ w wyniku ich wprowadzenia miał on zostać zdegradowany i pozbawiony dodatku funkcyjnego. Rada miasta stanęła w jego obronie i nie wyraziła zgody na wypowiedzenie warunków pracy i płacy, ale nieskutecznie.

10.01.2022

SN: Odszkodowanie za bezprawne korzystanie z lokalu gminy przedawnia się później

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Roszczenie odszkodowawcze uzupełniające obejmujące opłaty niezależne od właściciela, dochodzone przez gminę przeciwko osobie zajmującej lokal bez tytułu prawnego za okres po ustaniu tego tytułu, nie jest związane z prowadzeniem działalności gospodarczej - tą uchwałę podjął Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. A więc roszczenia przedawniają się po 10, gdy wyrok zapadł przed 2018 r. i po 6 latach - po reformie

14.12.2021

SO: Smog zniszczył zdrowie, wolność, nietykalność mieszkania

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna

Państwo naruszyło dobra osobiste mieszkańca Rybnika. Skarb Państwa zaniechał dbałości o jakość powietrza. W związku z tym powód doznał krzywdy o znacznych rozmiarach, spowodowanych zanieczyszczeniami - orzekł Sąd Okręgowy w Gliwicach i zasądził na rzecz jednego z mieszkańców zadośćuczynienie w wysokości 30 tys. zł.

09.12.2021

NSA: Burmistrz nie zwalczy epidemii, odstępując od opłat za parkowanie

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus

Burmistrz wydał przepisy porządkowe, na podstawie których odstąpiono od poboru opłat za parkowanie. W ten sposób chciał zachęcić mieszkańców do korzystania z prywatnych środków transportu i ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Wojewoda uznał jednak, że nie było do tego podstaw i stwierdził nieważność wydanego zarządzenia. Sądy administracyjne przyznały mu rację.

07.12.2021

NSA: Członkostwo w radzie seniorów nie tylko dla osób starszych

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Rada gminy nie może wprowadzić definicji pojęcia „senior” lub określić wieku uprawniającego do uczestnictwa w radzie seniorów. W skład tego gremium mogą bowiem wchodzić przedstawiciele osób starszych oraz przedstawiciele podmiotów działających na ich rzecz. Tym samym członkostwo w tym gremium nie jest zależne od wieku – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

04.12.2021

NSA: Udział przyszłego inkasenta w głosowaniu to poważne naruszenie prawa

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Administracja publiczna

W głosowaniu nad uchwałą wziął udział radny, który na mocy tego aktu miał zostać inkasentem. Sąd pierwszej instancji uznał, że doszło do naruszenia prawa, ale nie było ono istotne, więc uchwała nie została uchylona. Zdania tego nie podzielił Naczelny Sąd Administracyjny. Uznał bowiem, że stwierdzone uchybienie może prowadzić do skutków, które nie mogą być tolerowane w demokratycznym państwie.

03.12.2021

NSA unieważnia regulamin odbioru odpadów od mieszkańców

Samorząd terytorialny Odpady

Pojęcia "odbieranie" i "pozbywanie się" odpadów nie mogą być używane zamiennie - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Gdyby te pojęcia mogły być używane zamiennie, to zbędne byłyby w ustawie dwa przepisy regulujące tą samą materię. Wystarczyłby jeden, który upoważniałby radę gminy do uregulowania częstotliwości np. pozbywania się odpadów komunalnych - dodał sąd i unieważnił regulamin gminny.

02.12.2021