„Aktywny Samorząd" w tym roku z nieco wyższym budżetem

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Do 1 marca 2022 r. samorządy powiatowe mogą występować do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych o przyznanie środków finansowych na ten rok na realizację programu „Aktywny Samorząd”. PFRON w tym roku przyznał na jego realizację ponad 191 mln zł, więcej o 1,41 mln niż w roku ubiegłym.

14.02.2022

Konsultacje społeczne – obligatoryjny element prac nad strategią rozwoju gminy

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Poziom aktywności społecznej, aktywności obywatelskiej i udziału mieszkańców w zarządzaniu jednostką samorządu terytorialnego, a także poziom instytucjonalnego wsparcia dla aktywności obywatelskiej, traktuje się jako wyznaczniki rozwoju gminy - pisze dr Joanna Cieślińska, ekspert Działu Strategii i Rozwoju Lokalnego Wielkopolskiej Akademii Nauki i Rozwoju.

14.02.2022

Gminy mają problem z podstawą do wypłaty ekwiwalentów strażakom OSP

Samorząd terytorialny

Przez brak przepisu przejściowego w ustawie o ochotniczych strażach pożarnych, gminy po 1 stycznia 2022 r. nie wiedzą, czy mogą wypłacać ekwiwalenty dla ratowników OSP. Na razie ponad sto gmin podjęło uchwały z mocą wsteczną, kolejnych 90 przyjęło uchwały bez mocy wstecznej, a setki innych są zdezorientowane i czekają na wytyczne Krajowej Rady RIO.

11.02.2022

Nie ma gminnego programu rewitalizacji, nie będzie unijnego wsparcia

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

W ramach nowej perspektywy unijnej 2021-27 o dofinansowanie będą mogły ubiegać się przedsięwzięcia rewitalizacyjne ujęte wyłącznie w gminnych programach rewitalizacji, a nie lokalnych programach rewitalizacji lub strategii rozwoju gminy. Problem w tym, że takie programy ma niewiele gmin, a procedura jego uchwalania jest długotrwała.

10.02.2022

KE skarży Polskę za niewykonanie dyrektywy ściekowej

Samorząd terytorialny Środowisko

Komisja Europejska zdecydowała o wniesieniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Polsce w związku z nieprzestrzeganiem dyrektywy dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych. Termin na wdrożenie dyrektywy ściekowej upłynął w 2015 r., a większość systemów wodno-kanalizacyjnych w Polsce nie spełnia unijnych wymogów.

09.02.2022

Związek powiatów wybrał najbardziej rozwojowe samorządy

Samorząd terytorialny

Powiaty Augustowski, Raciborski, Pilski, Nowy Sącz, Miasto Bolesławiec, Gmina Chełmiec zostały w swoich kategoriach zwycięzcami Ogólnopolskiego Rankingu Gmin i Powiatów za 2021. Ogólnopolski Ranking Gmin i Powiatów to bezpłatny i dobrowolny konkurs prowadzony przez Związek Powiatów Polskich.

09.02.2022

Wstęp do wszystkich parków narodowych będzie płatny

Środowisko Administracja publiczna

Koniec z darmowym joggingiem po Kampinoskim Parku Narodowym czy turystyką rowerową w Wielkopolskim Parku Narodowym. Wstęp będzie płatny, a w parkach położonych w górach do ceny biletu zostanie doliczone dodatkowe 15 proc. na ratownictwo górskie. Możliwe będzie również pobieranie opłat za filmowanie. Parki nie będą odpowiadały za wypadki, gdy turysta zejdzie z wyznaczonego szlaku.

09.02.2022

Miasta wdrożą pilotaż systemu koordynacji lotów dronów

Samorząd terytorialny

W Gliwicach, Lesznowoli i Lublinie będzie wdrażany pilotaż systemu koordynacji lotów dronów w polskiej przestrzeni powietrznej ogłoszony przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej. Drony pomogą samorządom w monitorowaniu i analizowaniu zanieczyszczenia powietrza, kontroli sytuacji na drogach czy lokalizowaniu źródeł ognia podczas pożarów.

08.02.2022

Nowa ustawa ma zachęcać samorządy do tworzenia parków narodowych

Samorząd terytorialny Środowisko Finanse samorządów

Projektując utworzenie parku narodowego, minister będzie musiał opracować program działań na rzecz rozwoju jednostek samorządu terytorialnego, na których obszarze planuje zmiany i wskazać źródła finansowania tych działań – przewiduje projekt ustawy o parkach narodowych. Nie wiadomo, czy to zadziała, bo gminom ze względów podatkowych lepiej opłaca się mieć obszary niechronione.

08.02.2022

Polisa OC obejmuje też uzasadniony nocleg dla poszkodowanych w wypadku

Prawo cywilne Transport

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych z jednej strony chroni kierowców przed finansowymi konsekwencjami spowodowania przez nich kolizji lub wypadku, a z drugiej zapewnia poszkodowanym uzyskanie rekompensaty za poniesione szkody. Roszczenia ze strony poszkodowanych pokrywa ubezpieczyciel, który wystawił polisę, a nie sprawca.

07.02.2022

Ponad połowa wniosków o dodatek osłonowy do poprawki

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Zainteresowanie dodatkiem osłonowym jest ogromne. A w niektórych ośrodkach pomocy społecznej ponad połowa wniosków o dodatek osłonowy wymaga poprawienia. Obywatele nie radzą sobie bowiem z 12-stronicowym formularzem, głównie z pytaniami o dochodowość. To wszystko przedłuży procedurę przyznawania dodatku.

07.02.2022

Osoby niepełnosprawne mogą mieć utrudniony wjazd do stref czystego transportu

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Z zakazu wjazdu do tzw. stref czystego transportu zwolnione są m.in. pojazdy „posiadające odpowiednie oznaczenie, którymi poruszają się osoby niepełnosprawne”. Ten nieprecyzyjny zapis, stwarzający wiele możliwości interpretacji, miał być doprecyzowany w pracach nad ustawą o elektromobilności. Tak się jednak nie stało. Czym zatem służby mają się kierować przy ocenie uprawnień i czy na pewno nie odbije się to na kierowcach z niepełnosprawnościami?

05.02.2022

MKiDN: Z powodu pandemii opóźnienie w rozstrzygnięciu naborów do programów

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Ze względu na sytuację epidemiczną i wynikające z niej opóźnienia w procesie oceny złożonych wniosków, termin rozstrzygnięcia Programów Ministra zostaje wydłużony - poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Proces oceny wniosków powinien zostać zakończony do końca lutego.

04.02.2022

Praca zdalna komplikuje pracę gmin i wnioskowanie o dotacje

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus

Choć, w związku z kolejną falą koronowirusa, rząd wysyła pracowników samorządowych na pracę zdalną, nie zawsze jest ona możliwa. A w małych gminach czy ośrodkach pomocy społecznej zarzuconych wnioskami o dodatek osłonowy, to wręcz niemożliwe. Ze względu na pracę zdalną samorządom coraz trudniej dotrzymać terminów przy składaniu wniosków o fundusze unijne.

04.02.2022

Prezydent podpisał nowelę ustawy o rezerwach strategicznych

Administracja publiczna

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rezerwach strategicznych. Nowelizacja umożliwi Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych zakup broni, amunicji oraz wyrobów i technologii o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym. Celem tych regulacji jest zabezpieczenie państwa na wypadek powstawania zagrożeń, w szczególności o charakterze hybrydowym.

03.02.2022

Ministerstwo Klimatu zaprezentowało wymagania techniczne dla stacji wodoru

Środowisko Administracja publiczna Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

W polskim prawie nie ma przepisów określających szczegółowe wymagania techniczne dotyczące bezpiecznej eksploatacji, naprawy i modernizacji stacji wodoru. Projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wymagań technicznych dla takich stacji ma ten stan zmienić.

03.02.2022

Prezydent podpisał ustawę upraszczającą wydawanie paszportów

Administracja publiczna RODO

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o dokumentach paszportowych. Wprowadzone rozwiązania przewidują w ramach e-usług usprawnienie i uproszczenie procesu ubiegania się o paszport. Powstanie Rejestr Dokumentów Paszportowych, który zastąpi dotychczasową Centralną Ewidencję Wydanych i Unieważnionych Dokumentów Paszportowych oraz lokalne ewidencje.

03.02.2022

Wszczęte śledztwo przeciwko prezesowi NIK

Prawo karne

Wiceprezes Najwyższej Izby Kontroli Tadeusz Dziuba zawiadomił prokuraturę o tym, że prezes Marian Banaś przekroczył uprawnienia. Miał powierzyć obowiązki dyrektorów i wicedyrektorów jednostek kontrolnych NIK wbrew przepisom ustawy czyli bez konkursów.

02.02.2022

Reforma planistyczna - nowe plany mogą spowodować falę roszczeń właścicieli

Samorząd terytorialny Budownictwo

Samorządy obawiają się, że reforma planistyczna wydrenuje, już i tak świecące pustkami, budżety. Chodzi o propozycje zastąpienia studium uwarunkowań - ogólnymi planami. Nowe plany będą miały charakter prawa miejscowego. Ich uchwalenie może spowodować wielomiliardowe roszczenia właścicieli niezadowolonych ze zmiany przeznaczenia swoich nieruchomości.

02.02.2022