Ministerstwo sugeruje gminom ostrożne szacowanie zapotrzebowania na węgiel

Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze Dodatek osłonowy

Już wiadomo, że dla samorządów sprzedaż węgla po preferencyjnych cenach będzie poważnym wyzwaniem. Ministerstwo Aktywów Państwowych przyznaje, że może zabraknąć ekogroszku i gminom zaproponowany zostanie węgiel gruby. Resort radzi też gminom co mają robić, aby nie zostały z hałdami niesprzedanego opału. Wyjaśnia też, że dla węgla należy stosować stawkę VAT w wysokości 23 proc.

10.11.2022

Płaca minimalna dogania wynagrodzenie urzędnika w gminie

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy

Dwukrotna podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku spowoduje jeszcze większe spłaszczenie płac w samorządach. W efekcie sprzątaczka z 20-letnim stażem w urzędzie będzie zarabiać niewiele mniej niż urzędnik w gminie, który podejmuje i wydaje decyzje. Samorządowcy apelują do rządu o zmianę zasad wynagradzania ich pracowników. Wskazują również, że nie mają budżetu na podwyżki.

09.11.2022

Azbest utknął na dachach, potrzeba kolejnych 50 lat

Samorząd terytorialny Środowisko Budownictwo

Rząd założył, że azbest z polskich dachów zniknie do 2032 roku. Już wiadomo, że do tej daty trzeba dołożyć pół wieku. Powodem niskiego zainteresowania programem wymiany azbestu są nieskuteczne rozwiązania prawne oraz nieatrakcyjne warunki finansowe. Monitorowanie postępów usuwania azbestu utrudniały nierzetelne dane w Bazie Azbestowej, a także kulejąca inwentaryzacja wyrobów azbestowych.

08.11.2022

Atak na platformę zamówień publicznych, ale dane bezpieczne

Zamówienia publiczne Administracja publiczna RODO

Informujemy, że od godziny 09:07 mamy atak (DDOS) z zewnętrznych serwerów na infrastrukturę Platformy e-Zamówienia i aktualnie podejmowane są niezbędne działania mające na celu przywrócenie prawidłowości działania Platformy - taki komunikat pojawił się w poniedziałek na stronie Urzędu Zamówień Publicznych. A także zapewnienie, że nie doszło do wycieku danych.

07.11.2022

Specjalistyczne usługi opiekuńcze mają być tańsze

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Opieka zdrowotna

Zmiana zasad odpłatności za specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi, tak by były tańsze dla odbiorców oraz skrócenie okresu wymaganego doświadczenia zawodowego dla świadczących te usługi to niektóre zmiany zaproponowane przez resort rodziny i polityki społecznej. Obecnie rozpoczęły się konsultacje publiczne projektu rozporządzenia.

07.11.2022

W pieczy zastępczej coraz lepiej, wkrótce nowe przepisy

Pomoc społeczna Prawo rodzinne

Sytuacja dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej, poprawia się, natomiast tempo zmian jest niewystarczające. Dlatego rząd duże nadzieje wiąże z kolejną nowelizacją ustawy, która ma być poświęcona profilaktyce rodzinnej. Wejdzie ona w życie z początkiem lutego i wprowadzi m.in. urlopy dla rodziców zastępczych oraz teleinformatyczny rejestr pieczy zastępczej.

05.11.2022

Sejm przeforsował ustawę o wydłużeniu kadencji samorządów

Samorząd terytorialny Wybory

Sejm opowiedział się w piątek przeciwko uchwale Senatu o odrzuceniu w całości ustawy wydłużającej kadencję samorządów do 30 kwietnia 2024 r. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Zgodnie z tą regulacją, data wyborów wyznaczona miałaby być na dzień wolny od pracy przypadający nie wcześniej niż 31 marca 2024 r. i nie później niż 23 kwietnia 2024 r.

04.11.2022

Polska skarży do TSUE rozporządzenie o redukcji gazu

Prawo europejskie

Polski rząd złożył w środę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej skargę na unijne rozporządzenie o dobrowolnej redukcji zużycia gazu. W skardze podnosi się, że rozporządzenie zostało wydane z naruszeniem traktatów, ponieważ nie było procedowane zgodnie z procedurą przewidującą jednomyślność.

03.11.2022

Rząd konsultuje z biznesem nową politykę zakupową

Zamówienia publiczne Administracja publiczna

Łatwiejszy dostęp do zamówień publicznych dla wykonawców z sektora MŚP, wzrost konkurencyjności na rynku zamówień i popytu na usługi, dostawy czy roboty budowlane oferowane przez polskich przedsiębiorców to niektóre z korzyści, które ma przynieść nowa Polityka Zakupowa Państwa. Rząd zachęca przedsiębiorców do konsultowania związanych z tym zmian w prawie zamówień publicznych.

03.11.2022

Sądy badają, czy po 30 latach umarzanie bezprawnych decyzji w toku jest słuszne

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Kodeks postępowania administracyjnego

Sprawy nieruchomości warszawskich przejętych bezprawnie w czasach PRL nie zostały całkiem zakończone. Mimo zmian w kodeksie postępowania administracyjnego, który nakazuje umarzać sprawy po 30 latach od wydania decyzji, nadal spadkobiercy wnoszą o ich zmianę, by na drodze cywilnej wypłacone im było odszkodowanie z tytułu utraconego mienia przez ich rodziny w latach 50. Bo decyzje rażąco naruszały prawo.

03.11.2022

Rząd zapowiada uproszczenie naboru do służby cywilnej

Administracja publiczna Prawo pracy

Odbiurokratyzowanie i uelastycznienie nabór do służby cywilnej - to cel nowelizacji ustawy, której projekt przyjął w środę rząd. Chodzi m.in. o zmianę podstawowej formy aplikowania – z papierowej na elektroniczną. Wprowadzone mają być także zmiany w systemach czasu pracy, a zasady tworzenia i funkcjonowania komisji dyscyplinarnych będą bardziej elastyczne.

02.11.2022

Będą specjalne świadczenia dla rodzin poległych mundurowych

Administracja publiczna Prawo pracy

Świadczenia pieniężne dla rodzin funkcjonariuszy i żołnierzy poległych na służbie wprowadzić ma ustawa, której projekt został w środę zaprezentowany przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Mariusz Kamiński zapowiedział, że projekt ma jeszcze w tym roku trafić do Sejmu, a nowe rozwiązania wejść w życie w 2023 roku.

02.11.2022

Diagnosta ma sprawdzić, jak w aucie działa system eCall

Samorząd terytorialny Transport

Od 1 listopada zmienił się zakres i sposób przeprowadzania badań technicznych pojazdów, co ma poprawić ich jakość, a w konsekwencji zwiększyć bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Mniejsza jest uznaniowość diagnosty w kwalifikacji usterek. Nowelizacja rozporządzenia w sprawie przeprowadzania badań technicznych nakłada też na diagnostów obowiązek sprawdzania systemu eCall.

02.11.2022

W połowie 2023 r. ma być nowe prawo o cmentarzach

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

W projektowanej ustawie o cmentarzach i chowaniu zmarłych nie będzie zgody na pochówek w formie rozsypania prochów ludzkich na wydzielonej i przeznaczonej do tego części cmentarza: ogrodzie lub łące pamięci. Nowa ustawa ma jednak zawierać wiele zmian. Pełnomocnik premiera ds. ochrony miejsc pamięci Wojciech Labuda zapowiada, że rząd ma przyjąć projekt do końca roku, a nowa ustawa wejść w życie 1 czerwca 2023 roku.

31.10.2022

Zabytkowym cmentarzom zagraża nie tylko konflikt zbrojny, ale i cyberdziałania

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Obecne przepisy dotyczące ochrony obiektów zabytkowych, w tym cmentarzy, nie odpowiadają na współczesne zagrożenia: pandemię czy cyberdziałania. Wojna w Ukrainie pokazuje, że zniszczenie dziedzictwa kulturowego może stać się niejako strategią wojenną realizowaną przez agresora.

31.10.2022

Policyjne pomieszczenia będą dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami

Niepelnosprawność

Dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ma być przynajmniej jedno pomieszczenie dla osób zatrzymanych lub doprowadzonych w celu wytrzeźwienia na terenie każdego garnizonu policji i co najmniej pięć policyjnych izb dziecka w kraju. Tak zakłada projekt rozporządzenia MSWiA. Koszt tego przedsięwzięcia oszacowano na 4 mln zł.

29.10.2022

Śląskie samorządy dołożą do puli rządowej tonę węgla dla najbardziej potrzebujących

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Samorządy, nie czekając na rządowy węgiel, tworzą własne porozumienia aby pomóc mieszkańcom. Współpracę z Polską Grupą Górniczą S.A. nawiązał właśnie Śląski Związek Gmin i Powiatów. Dzięki niemu osoby samotne, objęte stałą pomocą społeczną, w tym chore i z niepełnosprawnościami, będą miały szansę na zakup tony węgla od PGG. I to niezależnie od puli węgla, jaką przewidują przepisy rządowe.

28.10.2022

Senat wniósł poprawki do ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt

Administracja publiczna

Senat w czwartek zaproponował poprawki do ustawy, która zakłada m.in. przejęcie przez ARiMR rejestru koniowatych oraz rejestrowanie zwierząt jeleniowatych i wielbłądowatych. Ustawa z poprawkami dotyczącymi m.in. wydłużenia czasu rejestracji koni wróci teraz do Sejmu. Za podjęciem uchwały wraz z poprawkami głosowało 94 senatorów, nikt nie był przeciw ani nie wstrzymał się od głosu.

27.10.2022