Poinformowała o tym w piątek w Sejmie wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha. - Jako rząd przygotowaliśmy nowelizację ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, która została przyjęta przez Sejm jednogłośnie i wejdzie w życie od 1 lutego 2023 r. Celem zmian jest przyspieszenie deinstytucjonalizacji pieczy, tak, by dzieci trafiały do rodzin zastępczych, a nie placówek opiekuńczo-wychowawczych - przypomniała wiceminister.

Jak przypomniała wiceminister, nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę w połowie października.

Czytaj w LEX: Żądanie opłat za pobyt dziecka w pieczy zastępczej >>>

Czytaj w LEX: Sprawozdania rzeczowo-finansowe z wykonywania zadań z zakresu wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej >>>

 

 

Czytaj:  Nowelizacja ustawy o pieczy zastępczej i adopcji z podpisem prezydenta>>

Zakłada m.in. wzrost wynagrodzenia dla rodzin zastępczych zawodowych i prowadzących rodzinne domy dziecka oraz utworzenie centralnego rejestru pieczy zastępczej. - Przewidujemy dla rodziców adopcyjnych urlopy rodzicielskie, wychowawcze, macierzyńskie, na tych samych zasadach jakie przysługują rodzinom naturalnym i rodzinom adoptującym dzieci do 7. roku życia - mówiła Socha. Dodała, że teleinformatyczny rejestr pieczy zastępczej jest narzędziem zarówno dla organizatorów pieczy zastępczej, dla samorządów, ale przede wszystkich dla sądów rodzinnych, które umieszczając dzieci w pieczy zastępczej będą miały możliwość znalezienia miejsca dla dzieci np. w sąsiednich powiatach.

Nowela wprowadza też zakaz blokowania miejsc w pieczy rodzinnej, zakaz tworzenia nowych placówek opiekuńczo-wychowawczych czy możliwość pobytu w pieczy zastępczej dla dzieci z niepełnosprawnością powyżej 18. roku życia.

Wiceminister poinformowała, że w 2015 r. w pieczy zastępczej było ponad 76,5 tys. dzieci, a w ubiegłym roku - niecałe 73 tys. Zapowiedziała także przeprowadzenie kampanii promującej rodzicielstwo zastępcze.