Rząd oferuje gminom granty na poprawę dostępności

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Granty dla ponad 600 samorządów na 81,5 ml zł z funduszy europejskich, to dodatkowe środki, o które mogą ubiegać się gminy na poprawę dostępności w urzędzie, domu kultury, ośrodku zdrowia, szkole, czy przedszkolu – zapowiedział w środę minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

23.02.2022

Ustawa podpisana - z upustów skorzystają też prosumenci z projektów parasolowych OZE

Samorząd terytorialny Środowisko

Osoby, które w ramach projektów parasolowych prowadzonych przez samorządy zawrą umowę na wykonanie mikroinstalacji fotowoltaicznych do 31 marca 2022 r. i złożą wniosek o przyłączenie jej do 31 grudnia 2023 r., będą mogły rozliczać energię elektryczną na dotychczasowych zasadach, tj. w systemie opustu. Prezydent podpisał nowelizację ustawy o OZE modyfikującą przepisy dotyczące rozliczeń prosumentów.

23.02.2022

Urzędy wracają do pracy stacjonarnej

Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Przywracamy normalną pracę w urzędach, dzisiaj znosimy zalecenie w tej sprawie i dzisiaj urzędy wracają do normalnego funkcjonowania - poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki. Jak wyjaśnił, to skutek oceny sytuacji epidemicznej. Po obserwacji przebiegu wariantu omikron w innych krajach widzimy, że można zalecić daleko idące zmiany - stwierdził.

23.02.2022

Rząd chce uprościć wyznaczanie okazjonalnych kąpielisk

Administracja publiczna

Usprawnienie procedur administracyjnych przy tworzeniu miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli - to cel przyjętych we wtorek propozycji zmian w prawie wodnym. Projekt przewiduje m.in. połączenie procedury wydawania zgody przez właściwy organ gminy z procedurą dokonywania zgłoszenia wodnoprawnego – przez składanie w tym zakresie jednego wniosku do jednego organu.

22.02.2022

NIK: Bez rządowego wsparcia gminy nie udźwigną programu Senior Plus

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Program „Senior+”, w ramach którego powstają Dzienne Domy „Senior+” i Kluby „Senior+, stanowi istotne wsparcie finansowe dla tworzących takie ośrodki samorządów i przyczynia się do zwiększania aktywności seniorów - stwierdza Najwyższa Izba Kontroli. Ale zauważa, że bez rządowego wsparcia większość gmin nie byłaby w stanie realizować takich przedsięwzięć.

22.02.2022

Samorząd pro familia - gminy mogą zgłaszać się do rządowego konkursu

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Wyróżnienie gmin wykazujących się szczególnym zaangażowaniem w działania na rzecz rodzin w lokalnej społeczności to cel konkursu "Samorząd pro familia", do udziału w którym zachęca resort rodziny i polityki społecznej. Zgłoszenia można składać do końca marca.

21.02.2022

RPO: Gminy zmieniają opłaty za śmieci, a zasady wciąż niesprawiedliwe

Samorząd terytorialny Środowisko

Zasady pobierania przez gminy opłat od obywateli za odpady komunalne nie zawsze są zgodne z unijną zasadą „zanieczyszczający płaci”, bowiem niektórzy są obciążani opłatami nieproporcjonalnymi wobec rzeczywistej ilości wytwarzanych odpadów - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. I postuluje zmianę prawa w tym zakresie.

18.02.2022

Powiaty: W pomocy społecznej wojewoda ma decydować za samorządy

Pomoc społeczna Administracja publiczna

Proponowana przez posłów PiS nowelizacja ustawy o pomocy społecznej naruszy zasadę równego traktowania obywateli oraz zasadę samodzielności jednostek samorządu terytorialnego, poprzez wprowadzenie mechanizmu wyłączania stosowania przepisów rangi ustawowej w drodze uznaniowych postanowień wojewody - uważa Związek Powiatów Polskich.

18.02.2022

Nawiezienie ponad 200 kg ziemi na metr kwadratowy to składowanie odpadów

Środowisko Budownictwo

Ziemia i gruz nawiezione na grunt stanowią odpad, którego składowanie i przetwarzanie wymagają pozwolenia. Bez zezwolenia władający nieruchomością możne nawieść do 200 kg ziemi na jeden metr kwadratowy działki, co oznacza jej dopuszczalne podwyższenie o 20-25 cm. Złamanie tych zasad może skutkować nakazem usunięcia odpadów.

18.02.2022

Strasburg: Korekta płci w akcie urodzenia wystarczy, usunięcie metrykalnej niekonieczne

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Dokonanie korekty płci metrykalnej poprzez wprowadzenie wzmianki dodatkowej do aktu urodzenia oraz odmowa wydania nowego aktu urodzenia, zawierającego zmienioną płeć metrykalną i pozbawionego adnotacji o zmianie, nie stanowiła dyskryminującego naruszenia prawa do poszanowania życia prywatnego - uznał w czwartek Europejski Trybunał Praw Człowieka.

17.02.2022

Bezdomni bez dostępu do bezpłatnych testów na COVID-19 - RPO sygnalizuje problem

Pomoc społeczna Opieka zdrowotna Koronawirus

Osoby w kryzysie bezdomności mają trudności w uzyskaniu skierowania na test na COVID-19 z braku ubezpieczenia zdrowotnego. Również przepisy nakładające obowiązek poddania się izolacji domowej są niedostosowane do ich sytuacji. Trudności w dostępie do testowania naruszają ich prawo do ochrony zdrowia.

17.02.2022

Wyższy dodatek osłonowy dla lokatora zależy od dobrej woli właściciela kamienicy

Pomoc społeczna Administracja publiczna Dodatek osłonowy

Lokatorzy kamienic mogą zostać pozbawieni podwyższonego dodatku osłonowego za opalanie lokalu węglem. Z ustawy o dodatku wynika, że wprawdzie lokator może złożyć taki wniosek, ale jego uwzględnienie uzależnione jest od zgłoszenia źródła ciepła do centralnej ewidencji emisyjności budynków. A to zgłoszenie może złożyć wyłącznie właściciel lub zarządca budynku.

17.02.2022

Jest nowy wzór wniosku o dodatek osłonowy, ale można stosować też stary

Samorząd terytorialny

Od 15 lutego obowiązuje nowy wzór wniosku o dodatek osłonowy. Jedyna zmiana to zastąpienie słowa „wpisane” słowem „zgłoszone” do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Taka zmiana ma umożliwić większej liczbie wnioskodawców uzyskanie podwyższonego dodatku osłonowego. Gminy mogą korzystać ze starych wniosków do wyczerpania zapasów, muszą jednak poprawić je ręcznie.

16.02.2022

TK nie zdecydował, czy mechanizm "pieniądze za praworządność" jest sprzeczny z konstytucją

Prawo unijne

Trybunał Konstytucyjny nie odpowiedział w środę na pytanie Prokuratora Generalnego, czy unijny mechanizm warunkowości, nazywany zasadą "pieniądze za praworządność", jest zgodny z polską konstytucją. Posiedzenie zostało przerwane, a tymczasem tego samego dnia Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że ten mechanizm jest zgodny z prawem Unii Europejskiej.

16.02.2022

Uczestnicy akcji Masz Głos nagrodzeni za inicjatywy

Samorząd terytorialny

Utworzenie rezerwatu przyrody obok kopalni, przywrócenie pamięci o osadnikach ze Szkocji, sadzenie roślin miododajnych, utworzenie wspólnego punktu wymiany jedzenia i książek – to niektóre działania uczestników akcji Masz Głos Fundacji Batorego wyróżnione nagrodą Super Samorząd.

16.02.2022

Będą nowe przepisy o zabezpieczeniu dokumentów publicznych przed fałszerstwem

Administracja publiczna RODO

Zmiany w zakresie technik personalizacji niektórych dokumentów publicznych, doprecyzowanie sposobu zabezpieczeń papierowych podłoży dokumentów na działanie odczynników chemicznych – zakłada nowelizacja rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wykazu minimalnych zabezpieczeń dokumentów publicznych przed fałszerstwem.

16.02.2022

Będzie nowelizacja ustawy o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych

Samorząd terytorialny Transport

Rząd chce wprowadzić możliwość przesunięcia niewykorzystanych środków z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej na wsparcie połączeń w województwach, w których przyznana kwota była niższa niż wnioskowana przez samorządy. Jednocześnie do końca 2023 roku ma być utrzymana maksymalna stawka 3 zł od tzw. wozokilometra.

15.02.2022

Dr Kała: Dziurawe sita wojewodów w sprawie uchwał o ekwiwalentach dla strażaków

Samorząd terytorialny

Pośpieszny proces przyjmowania, sprawdzania i publikowania uchwał w sprawie ekwiwalentów dla strażaków - ratowników z OSP pogłębia dotychczasowy „kryzys ekwiwalentowy” w gminach. Produkcja „bubli prawnych” nie ma nic wspólnego z demokratycznym państwem prawa i zasadą poprawnej legislacji – pisze dr Dariusz P. Kała, specjalizujący się w prawie ochrony przeciwpożarowej.

15.02.2022

NIK: Słaby nadzór nad wykorzystaniem odpadów do rekultywacji gruntów

Samorząd terytorialny Odpady Nieruchomości

Marszałkowie i starostowie nie zapewnili prawidłowego wykorzystania odpadów do rekultywacji gruntów, gdyż nie sprawowali należytego nadzoru nad realizacją wydanych zezwoleń. Nierzetelnie weryfikowali wnioski o wydanie zezwoleń, nieskutecznie i opieszale prowadzili postępowania w sprawie ich cofnięcia - wynika z kontroli przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli.

15.02.2022

Nie będzie nowelizacji ustawy o dodatku osłonowym, wątpliwości pozostają

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Domowe finanse

Mimo apeli samorządów nie będzie nowelizacji ustawy o dodatku osłonowym. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wycofało się z wcześniejszej deklaracji. Samorządy mają realizować zadanie na bazie obowiązujących przepisów i wytycznych resortu. Tyle że wytyczne potrafią zmienić się jednej nocy i zdaniem pracowników pomocy społecznej - wprowadzają chaos.

15.02.2022