Nowe prawo jazdy nie ma adresu kierowcy
W wydawanych od 4 marca dokumentach uprawniających do kierowania pojazdami nie znajdziemy już adresu posiadacza. Nowe rozporządzenie, które właśnie weszło w życie, usuwa te dane z prawa jazdy.
W wydawanych od 4 marca dokumentach uprawniających do kierowania pojazdami nie znajdziemy już adresu posiadacza. Nowe rozporządzenie, które właśnie weszło w życie, usuwa te dane z prawa jazdy.
Od 4 marca można składać wnioski o nowe dowody osobiste, które umożliwią elektroniczne podpisywanie dokumentów. W formularzu mała zmiana - pojawi się pytanie o zgodę na zamieszczenie certyfikatu podpisu osobistego. E-dowód wygląda tak samo, jak obecne dokumenty, ale ma wbudowany chip.
Polska nie powinna na razie podejmować żadnych prac w związku z budową kanału przez Mierzeję Wiślaną - stwierdzili przedstawiciele Komisji Europejskiej po piątkowym spotkaniu z przedstawicielami polskich władz - wynika z nieoficjalnych informacji z Brukseli.
Minister edukacji narodowej uważa, że przebieg i wnioski ze spotkań zespołu ekspertów "Dobrej Zmiany" były wewnętrznym dokumentem. I nie są jawne. Naczelny Sąd Administracyjny jest innego zdania. Uznał, że stanowiły one element procesu legislacyjnego przed reformą systemu oświaty i powinny być ujawnione.
Umieszczenie w nowym wzorze paszportu hasła „Bóg, Honor, Ojczyzna” narusza wolność sumienia i wyznania - twierdzi rzecznik praw obywatelskich. Zwłaszcza - jak zauważa - że dewiza ta znajduje się w obrysie hologramu zdjęcia, co może prowadzić do utożsamienia wizerunku człowieka z konkretnym światopoglądem.
Potwierdzone zostało bezpieczeństwo systemów wykorzystywanych do nanoszenia danych przyszłego posiadacza e-dowodu na blankiety. O nowe dowody z warstwą elektroniczną można będzie wnioskować od 4 marca.
Resort rozwoju promuje wprowadzenie standardu prostego języka, a dzięki dobrym praktykom z pism urzędowych powoli znika „bełkot” i stają się bardziej zrozumiałe. Jednak nadal w większości instytucji… „tutejszy organ” „mając na uwadze niniejsze” „nadmienia, że zasadne jest”, „by przedmiot rozważań” „w przedmiotowej sprawie” „uczynić bezskutecznym”.
Za tydzień, czyli na posiedzeniu rządu we wtorek 5 marca ma być przedstawionych więcej szczegółów dotyczących propozycji związanych z poszerzeniem grupy uprawnionych do "500 plus", zwolnienia z PIT pracowników poniżej 26 lat oraz przywrócenia przewozów autobusowych do małych miejscowości.
Przestarzałe prawo uderza w nowoczesne firmy. Wojewódzkie sądy administracyjne uważają, że paczkomaty to tymczasowe obiekty budowlane. Na ich postawienie trzeba więc uzyskać pozwolenie. Gdy Naczelny Sąd Administracyjny przyzna im rację, wzrosną koszty stawiania takich obiektów, a także bankomatów czy mlekomatów. Obecnie istniejące paczkomaty postawione zostały bez pozwoleń budowlanych. Gdy ich legalizacja okaże się nieopłacalna, mogą zniknąć z ulic. Eksperci alarmują o zmianę przepisów.
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę 26 maja - wynika z postanowienia prezydenta Andrzeja Dudy. O jego podpisaniu poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Postanowienie zostało w poniedziałek opublikowane w Dzienniku Ustaw, co oznacza, że oficjalnie rozpoczęła się kampania wyborcza.
Do zmian i nowych funkcjonalności w aplikacji ŹRÓDŁO związanych z wdrożeniem dowodów z warstwą elektroniczną przygotowuje urzędników szkolenie e-learningowe. O e-dowody można będzie wnioskować już od 4 marca. W tym tygodniu z powodu przerw technicznych w urzędach nie będzie można załatwić spraw związanych z dowodem osobistym.
Plan Zagospodarowania Przestrzennego, Warunki Zabudowy czy Wpis do Rejestru Zabytków – to podstawowe pojęcia inwestorów budowlanych, które rozpalają ostatnio emocje i są tematem debaty publicznej, ale nie zawsze są właściwie rozumiane - mówi Paulina Chołoniewska, ekspert z kancelarii Kijewski Graś.
Samorządy otrzymały już dwie raty subwencji oświatowej i mają środki, aby wypłacić nauczycielom podwyżki wynagrodzeń z wyrównaniem od 1 stycznia. Trzecią ratę otrzymają w podwójnej wysokości do 25 lutego.
Sejm uchwalił nowelizację w związku z ochroną danych osobowych w administracji. Jedna z najważniejszych zmian wprowadzonych ustawą wdrażającą RODO dotyczy Kodeksu postępowania administracyjnego.
Zwiększenie poziomu finansowania obrony cywilnej dla samorządów jest konieczne. Zadanie jest niedofinansowane i brakuje regulacji prawnych, jak działać w przypadkach zagrożenia – alarmują samorządowcy.
Od 4 marca można składać wnioski o e-dowody osobiste. Z powodu przerw technicznych od końca lutego przez kilka dni niemożliwe będzie jednak wnioskowanie online. 1 marca nie załatwimy też spraw dowodowych w urzędach.
Z chwilą śmierci właściciela nieruchomości następuje utrata zdolności prawnej i wobec tego nie można wydać decyzji administracyjnej, ani nie można nałożyć praw czy nadać uprawnień w stosunku do takiej osoby - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny, uznając za słuszną decyzję Komisji Weryfikacyjnej ds, nieruchomości warszawskich
Szybkie zakończenie prac nad projektem nowego Prawa zamówień publicznych zapowiedziała w sobotę minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz (fot.). Jak podkreśliła, nowa ustawa pozwoli m.in. uporządkować przepisy i uprościć procedury, co ma umożliwić małym i średnim przedsiębiorstwom start w przetargach.
Im większe władztwo i większy zakres decyzyjności przysługuje danej osobie zatrudnionej w administracji publicznej, tym większy mamy dostęp do jej sfery prywatności, również do oświadczeń majątkowych - mówi dr Maciej Kawecki z Ministerstwa Cyfryzacji.
Starostwa potwierdzają, że CEPIK działa o niebo lepiej niż np. rok temu. Jednak są sygnały o przypadkach braku informacji o badaniu technicznym pojazdu w systemie. Ministerstwo Cyfryzacji stanowczo temu zaprzecza. Zdaniem resortu system działa bez zarzutu.