Pod koniec sierpnia Komisja wystosowała do premiera Mateusza Morawieckiego list, w którym ponowiła obawy o stan polskiej demokracji, zwłaszcza w związku z ograniczaniem niezawisłości sędziów i upolitycznianiem sądów.

Autorzy wystąpienia przypominają, że przewodniczący Komisji rok temu pisał w tej sprawie do polskich władz, ale ponieważ zmienił się skład i kierownictwo tego organu, postanowili napisać ponownie, aby "wyrazić swoje trwające zaniepokojenie kondycją demokracji w Polsce".

Czytaj: Raport USA krytycznie o prawach człowieka w Polsce>>
 

Członkowie Komisji stwierdzają, że "pragną widzieć tętniącą polską demokrację, która służy ludziom i siłę Polski czerpiącą, podobnie jak siła Ameryki, z przyjętych i wcielanych w życie demokratycznych idei i wartości". - Podążanie dalej ścieżką ograniczającą polskie wolności polityczne prowadziłoby do niepotrzebnej tragedii. Właśnie z tego powodu, jako przyjaciele i zwolennicy Polski, adresujemy te szczere, płynące z serca myśli do Pana - napisali do premiera Mateusza Morawieckiego członkowie Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów Kongresu Stanów Zjednoczonych.