Taki plan prac Sejmu w wynika z zamieszczonego na jego stronie internetowej harmonogramu ostatniego posiedzenia. Jak poinformował wicemarszałek Ryszard Terlecki, posiedzenie rozpocznie się w środę i planowane było do piątku. Zgodnie z wnioskiem PiS, złożonym we wtorek wieczorem na posiedzeniu prezydium Sejmu, posiedzenie miałoby potrwać jeden dzień i zostać dokończone 15 października. 

Czytaj: Wybory parlamentarne odbędą się 13 października>>
 

Konstytucja nie zabrania zastosowania takiego manewru, ponieważ jej artykuł art. 98. pkt. 1 mówi, że kadencje Sejmu i Senatu rozpoczynają się z dniem zebrania się Sejmu na pierwsze posiedzenie i trwają do dnia poprzedzającego dzień zebrania się Sejmu następnej kadencji.

 

Ponieważ 13 października br. odbędą się wybory parlamentarne, Sejm zbierze się na dalszy ciąg przerwanego posiedzenia wtedy, gdy będzie już wybrany jego nowy skład. Zapewne nie zostanie jeszcze wyznaczony termin pierwszego posiedzenia, a więc formalnie trwać będzie jeszcze poprzednia kadencja. 

Dotąd nie było przypadku, by Sejm kończącej się kadencji zbierał się po dniu wyborów. - To sytuacja bez precedensu, złamanie obyczaju. Nie było jeszcze takiej sytuacji. Wygląda na to, że PiS wie z wewnętrznych sondaży, że przegra wybory i chce po 13 października przepchnąć jakieś nowe kontrowersyjne projekty, zabezpieczające ich interesy polityczne" - skomentował w rozmowie z PAP wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15). 

W środę 11 września Sejm zajmie się m.in. wnioskiem klubu PO-KO o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry i projektem ustawy dot. umieszczania przez polityków w oświadczeniu majątkowym informacji o majątku odrębnym małżonków.

Także w środę Sejm przeprowadzi pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2019, czyli tzw. ustawy okołobudżetowej oraz ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Ma on na celu "odmrożenie" funduszu świadczeń socjalnych w stosunku do wielkości zaplanowanej na rok 2019.

Kolejnym planowanym na ten dzień punktem obrad jest rozpatrzenie projektu nowelizacji ustawy o Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Dotyczy on określenia zasada tworzenie i funkcjonowania zagranicznych i krajowych oddziałów zamiejscowych oraz zagranicznych podmiotów zależnych PISM.

Tego samego dnia, wynika z harmonogramu, posłowie zajmą się rządowym projektem noweli Prawa ochrony środowiska oraz ustawy o Inspekcji Handlowej. Zapisy przewidują wprowadzenie kar za sprzedaż tzw. kopciuchów, a także zakaz sprowadzania do Polski kotłów niespełniających ekologicznych norm.