Jak poinformował we wtorek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski, postanowienie zostało przesłane do kancelarii premiera.
Po opublikowaniu postanowienia prezydenta o zarządzeniu wyborów w Dzienniku Ustaw - najpóźniej piątego dnia od dnia zarządzenia wyborów - formalnie ruszy kampania wyborcza.

Czytaj też: Sejm uchwalił kontrowersyjny przepis o potwierdzaniu ważności wyborów

Zgodnie z konstytucją wybory parlamentarne zarządza prezydent nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu. Data wyborów wyznaczana jest na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji obu izb parlamentu. Pierwsze posiedzenia Sejmu VIII kadencji i Senatu IX kadencji odbyło się 12 listopada 2015 roku.

Czytaj w LEX: Ochrona danych osobowych w kampanii wyborczej - poradnik UODO >

O mandat poselski może ubiegać się polski obywatel, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 21 lat, a o mandat do Senatu - 30 lat. Kandydatów na posłów i senatorów mogą zgłaszać partie polityczne oraz wyborcy. Nie można kandydować równocześnie do Sejmu i Senatu. W wyborach parlamentarnych głosować mogą pełnoletni obywatele Polski.

Czytaj w LEX: Sądowy zakaz rozpowszechniania ulotki wyborczej naruszył prawo do wolności wypowiedzi. Omówienie wyroku ETPC z dnia 25 lipca 2019 r., 47542/07 (Brzeziński) >