Prawo.pl
Systemowy niedobór pieniędzy na dokonanie zwrotu gminom z budżetu państwa części wydatków poniesionych w ramach funduszu sołeckiego spowoduje, że w 2020 roku zabraknie ok. 35 proc. środków – uważa poseł Ryszard Wilczyński. Posłowie nie podzielili jego obaw.
Katarzyna Kubicka-Żach
06.12.2018
Samorząd terytorialny
Minister Krzysztof Tchórzewski wystąpi do firm energetycznych w sprawie cen energii. Samorządy...
Katarzyna Kubicka-Żach
06.12.2018
Samorząd terytorialny Spółki

WSA: Przekazanie sprzętu dla strażaków nie wymagało uchwały

Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Rada gminy podjęła uchwałę w sprawie nieodpłatnego przekazania sprzętu o wartości ponad 618 tys. zł. Okazało się, że czynność ta należała do sfery wykonawczej, tym samym rada naruszyła konstytucyjną zasadę podziału organów gminy. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu.
Dorian Lesner
06.12.2018
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Nowy obowiązek samorządów może „odpolitycznić” toczące się w radach i sejmikach dyskusje nad sprawozdaniem z wykonania budżetu. Jednak zdaniem samorządowców konieczność przygotowania raportu o stanie gminy może być zadaniem pracochłonnym.
Katarzyna Kubicka-Żach
06.12.2018
Samorząd terytorialny
Trybunał Konstytucyjny orzekł niekonstytucyjność przepisów Prawa o ruchu drogowym, na podstawie których odbywa się odholowywanie źle zaparkowanych pojazdów. Zdaniem sędziów TK nie można ograniczać prawa właściciela odholowanego pojazdu, wstrzymując wydanie auta do czasu wniesienia opłaty za odholowanie i parkowanie.
Katarzyna Kubicka-Żach
05.12.2018
Administracja publiczna
Nie ma przeciwwskazań, aby prezes spółdzielni mieszkaniowej nie mógł piastować funkcji radnego rady gminy. Jednak zgodnie z prawem musi powstrzymywać się od udziału w głosowaniu w sprawach dotyczących działającej w gminie spółdzielni.
Lachiewicz Wojciech
05.12.2018
Samorząd terytorialny
Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do NSA w sprawie kierowców, którzy stracili prawo jazdy na trzy miesiące, po przekroczeniu prędkości o więcej niż 50 km/h na terenie zabudowanym. Przypomniał, że taką decyzję podejmuje starosta, opierając się na informacji od policji, czyli wskazaniach z radarów. A te - jak zaznaczył - mogą być mylne. - To nie może być wyłączna podstawa - ocenia.
Patrycja Rojek-Socha
05.12.2018
Administracja publiczna
Zakładane wejście w życie ustawy umożliwiającej tworzenie centrów usług społecznych w miejsce lub obok funkcjonujących OPS może dotknąć ok. 1 mln rodzin korzystających obecnie z systemu pomocy społecznej oraz kilkadziesiąt tysięcy pracowników gminnych jednostek pomocowych - pisze Paweł Maczyński.
Paweł Maczyński
05.12.2018
Pomoc społeczna
Wszystkie nowo rejestrowane pojazdy, których specyfikacja homologacyjna przewidywała obowiązek wyposażenia w filtr DPF (filtr cząsteczek stałych), będą musiały posiadać sprawny filtr. Sprawdzą to stacje kontroli pojazdów, do czego zobowiąże je znowelizowane prawo o ruchu drogowym.
Krzysztof Sobczak
05.12.2018
Administracja publiczna
Wynik negocjacji między bankiem a spółką PKP stanowią wartość ekonomiczną i zawierają klauzule tajności - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny. Dlatego Stowarzyszenie Watchdog nie może otrzyma skanów tych umów kredytowych, mimo, że spółka obraca środkami publicznymi.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.12.2018
Spółki Prawo gospodarcze
Warszawa, Gdańsk, Bielsko Biała, Łódź, Słupsk, Opole. W tych miastach uchwalono już standardy urbanistyczne na podstawie tzw. specustawy inwestycyjnej. I już pojawił się pierwszy spór. Chodzi o określenie liczby miejsc parkingowych m.in. dla biurowców i sklepów. Prawnicy uważają, że to dopiero początek kłopotów ze stosowaniem nowych przepisów.
Jolanta Ojczyk
05.12.2018
Administracja publiczna Budownictwo
Resort finansów, który monitoruje m.in. zadłużenie samorządów, dobrze ocenia ich sytuację finansową. Jednak samorządowcy i eksperci alarmują, że może powstać problem z obsługą inwestycji realizowanych z funduszy pochodzących z Unii Europejskiej. I zabiegają o zmiany w prawie, które będą to ułatwiać.
Katarzyna Kubicka-Żach
05.12.2018
Finanse samorządów
Decyzja jednoinstancyjna Komisji Weryfikacyjnej do spraw nieruchomości warszawskich podlega kontroli sądu administracyjnego - stwierdził w trzech wyrokach Wojewódzki Sąd Administracyjny, po rozpoznaniu skargi warszawskiego ratusza.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.12.2018
Samorząd terytorialny
Sędzia z Katowic startował w wyborach na stanowisko radnego oraz prezydenta tego miasta. Wziął urlop bezpłatny na czas kampanii wyborczej, a teraz ma postępowanie wyjaśniające w tej sprawie. Rzecznik Praw Obywatelskich chce wiedzieć, dlaczego wszczęto to postępowanie.
Katarzyna Kubicka-Żach
04.12.2018
Prawnicy Wybory

Urząd zachęca firmy do korzystania z e-przetargów

Administracja publiczna Prawo gospodarcze
Urząd Zamówień Publicznych utworzył Elektroniczną Platforma Katalogów Produktów eKatalogi, która umożliwia sprzedaż i dokonywanie zakupów łącząc przedsiębiorców i sektor administracji publicznej. Platforma jest przeznaczona dla transakcji poniżej progu 30 tys. euro, a w przypadku zamawiających sektorowych do wartości 443 tys. euro.
Krzysztof Sobczak
04.12.2018
Administracja publiczna Prawo gospodarcze
Nie ma przeszkód prawnych do ewentualnego wycofania przez Wielką Brytanię wniosku o wyjście z Unii Europejskiej. Taką opinię wydał we wtorek rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w odpowiedzi na pytanie, czy w razie zorganizowania drugiego referendum w sprawie Brexitu lub upadku rządu premier Theresy May możliwe byłoby jednostronne wycofanie się Wielkiej Brytanii z procesu wyjścia z UE.
Krzysztof Sobczak
04.12.2018
Administracja publiczna
Wprawdzie tarcza zegara słonecznego nie stanowi ciągu komunikacyjnego, ale skoro jest terenem otwartym, po którym uczęszczają piesi, to na gminie spoczywa obowiązek odśnieżenia i usunięcia śliskości. Gmina tego zaniedbała. Ponosi odpowiedzialność za wypadek – stwierdził Sąd Okręgowy w Suwałkach.
Robert Horbaczewski
04.12.2018
Samorząd terytorialny
Informatyczne systemy identyfikacji i monitoringu, takie jak RFID, pozwalają na określenie kto, kiedy i jakiego rodzaju odpady oddał, ile ważyły, a także kto i kiedy je odebrał – mówi dr Artur Modrzejewski z Uniwersytetu w Białymstoku.
Katarzyna Kubicka-Żach
04.12.2018
Środowisko
To koniec z wędrującym nauczycielem - obwieściła minister Anna Zalewska, powołując się na dane z Systemu Informacji Oświatowej. Według MEN większość nauczycieli pracuje w pełnym wymiarze godzin i - wbrew katastroficznym wizjom o zwolnieniach - w szkołach jest coraz więcej etatów dla pedagogów. Związkowcy wskazują jednak, że optymizm minister może być przedwczesny.
Monika Sewastianowicz
04.12.2018
Kadry w oświacie
Roszczenia mieszkańców w związku z zanieczyszczeniem powietrza to już nie fantazja. Jeden z pierwszych procesów w tej sprawie czeka na apelację. Do sprawy przyłączył się właśnie rzecznik praw obywatelskich, według którego w sporze tym chodzi o ważny interes publiczny.
Katarzyna Kubicka-Żach
04.12.2018
Środowisko
Według przygotowywanej w Parlamencie Europejskim regulacji, osoby ubiegające się o azyl powinny mieć możliwość ubiegania się o wizy humanitarne w ambasadach i konsulatach UE za granicą, co pozwoli im bezpiecznie dostać się do Europy.
Krzysztof Sobczak
03.12.2018
Administracja publiczna
Badanie CBOŚ wykazało, że wyborcy zauważyli niektóre nieprawidłowości podczas wyborów samorządowych. Jednak aż 97 procent Polaków nie zauważyło żadnych błędów podczas ostatnich wyborów samorządowych.
Katarzyna Kubicka-Żach
03.12.2018
Wybory
Do konsultacji publicznych trafiła tzw. megaustawa, która ma umożliwić realizację sieci 5G. Zwalnia ona z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, a także zmniejsza opłaty za zajęcie pasa drogowego.
Jolanta Ojczyk
03.12.2018
Prawo AI
W puli konkursu o dofinansowane z Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 jest 40 mln złotych. Projekty zgłaszać mogą m.in. stowarzyszenia samorządów.
Katarzyna Kubicka-Żach
03.12.2018
Pomoc społeczna
Jeśli gmina jako właściciel nieruchomości zawiera cywilnoprawną umowę, to występuje jako podatnik VAT, a nie organ władzy publicznej. Wynika to z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Anna Olbrych
03.12.2018
Samorząd terytorialny VAT
Skoro zapisy statutu Zakładu Opieki Zdrowotnej nie przewidywały okoliczności odwołania członków rady społecznej, rada gminy nie mogła odwołać ich przed upływem kadencji. Najpierw powinna uzupełnić statut – stwierdził WSA we Wrocławiu.
Robert Horbaczewski
03.12.2018
Samorząd terytorialny
Wprowadzenie „winiety mieszkańca", która uprawnia do bezpłatnego parkowania naruszyło zasadę równego traktowania - uznał rzecznik praw obywatelskich. I po wyroku WSA oddalającym skargę RPO na uchwałę Rady Nysy złożył skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Krzysztof Sobczak
02.12.2018
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Zasady przyznawania dodatku specjalnego, w tym to, czy przysługuje on pracownikowi również za okres niezdolności do pracy z powodu choroby, może określać regulamin wynagradzania.
Kucharski Dominik
01.12.2018
Samorząd terytorialny
Subwencja oświatowa na 2019 r. będzie wyższa. Więcej pieniędzy MEN chce przeznaczyć na kształcenie w zawodach, na które jest zapotrzebowanie na rynku pracy. Resort edukacji chce też dopłacić na uczniów z podwójnego rocznika, którzy rozpoczną naukę w liceach - zauważa, że ich liczba wzrośnie w niektórych powiatach, bo nie znajdą miejsca w najbliższej szkole.
Monika Sewastianowicz
30.11.2018
Kodeks wyborczy powinien być zmieniony, bo wiele znowelizowanych w styczniu przepisów nie sprawdziło się  – uważają samorządowcy. Ich zdaniem konieczna jest m.in. likwidacja korpusu urzędników wyborczych oraz przywrócenie jednej obwodowej komisji wyborczej.
Katarzyna Kubicka-Żach
30.11.2018
Samorząd terytorialny Wybory