Za takim projektem opowiedziała się  w poniedziałkowym głosowaniu wiekszość europosłów z komisji wolności obywatelskich PE.

Według komisji PE wizy humanitarne pomogłyby w rozwiązaniu problemu migrantów, którzy giną w wodach Morza Śródziemnego i na innych trasach migracji, próbując dostać się do UE. Jak poinformowano, od 2000 roku co najmniej 30 tys. osób zginęło próbując dostać się w ten sposób do jednego z państw Wspólnoty. Wizy humanitarne mają być też wsparciem dla walki z przemytem ludzi oraz pomóc w przyznawaniu wniosków o udzielenie azylu.

Jednak autorzy projektu podkreślają w rezolucji, że decyzja o wydawaniu europejskich wiz humanitarnych powinna pozostać w gestii wyłącznie państw członkowskich.

Czytaj: TS UE: wizy humanitarne to decyzja krajów UE a nie prawa UE >>

Projekt przewiduje, że ci, którzy będą chcieli otrzymać wizę humanitarną, będą musieli udowodnić, że są narażeni na ryzyko prześladowań. Przed wydaniem wizy każdy wnioskodawca powinien zostać poddany kontroli bezpieczeństwa za pośrednictwem odpowiednich krajowych i europejskich baz danych "w celu upewnienia się, że nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa".