Nie tylko bigamia - kiedy możemy unieważnić małżeństwo?

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Możliwość unieważnienia małżeństwa dopuszcza Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Taka decyzja musi zostać podjęta przez sąd, które bierze pod uwagę, czy zaszły odpowiednie przesłanki. W grę mogą wchodzić przeszkody małżeńskie, wady oświadczenia woli czy braki w pełnomocnictwach.

16.05.2020

Wiceminister zapowiada wypowiedzenie antyprzemocowej konwencji - MS tylko trochę się odcina

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Konwencja stambulska mówi o religii, jako przyczynie przemocy wobec kobiet. Chcemy wypowiedzieć ten genderowski bełkot - napisał na Twitterze Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości. Tymczasem jego resort zaprzecza, że ma taki zamiar, choć w opublikowanym po wypowiedzi wiceministra stanowisku krytykuje zapisy samej umowy.

15.05.2020

Polska liderem nietolerancji wobec osób LGBTI

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Polska spadła na ostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej w rankingu ILGA Europe mierzącym poziom równouprawnienia osób LGBTI w Europie. Zwycięzcą rankingu po raz kolejny została katolicka Malta. Po trzech latach utrzymywania się na przedostatnim miejscu wśród krajów UE Polska zajęła ostatnie miejsce w UE z wynikiem 16 proc.

14.05.2020

Strasburg: Odmowa uznania ojcostwa biologicznego narusza prawo do poszanowania życia rodzinnego

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Odmowa uchylenia postanowienia o adopcji dziecka oraz odmowa ustalenia ojcostwa dziecka na wniosek biologicznego ojca dziecka stanowiła naruszenie prawa do poszanowania życia rodzinnego ojca - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 5 maja 2020 roku. Według Trybunału bez znaczenia było, że ojciec przebywał w Rosji nielegalnie.

14.05.2020

Trzy miesiące na powrót do poprzedniego nazwiska po rozwodzie

Prawo rodzinne

Po rozwodzie można wrócić do nazwiska sprzed ślubu - wystarczy złożyć oświadczenie przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego lub - jeżeli ktoś przebywa za granicą - przed konsulem. Należy jednak pamiętać, by nie przegapić terminu, który wynosi trzy miesiące od uprawomocnienia się orzeczenia o rozwodzie.

11.05.2020

Prezydent Warszawy nie wyda dowodu synowi dwóch kobiet

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie zdecydował się skorygować decyzji ws sprawie wydania dowodu osobistego synowi dwóch kobiet. Stało się tak mimo uchwały, którą w tej sprawie wydał w grudniu NSA. Stwierdził w niej, że choć aktu urodzenia dziecka, w którym jako rodzice figuruje para jednopłciowa nie można wpisać do rejestru, ale nie może to oznaczać pozbawienia dziecka praw.

06.05.2020

RPO apeluje do MS o alimenty natychmiastowe

Prawo rodzinne

W dobie koronawirusa, gdy ulega pogorszeniu sytuacja finansowa wielu osób, alimenty natychmiastowe są na zabezpieczenie potrzeb dzieci - zwraca uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich i popierając postulaty Rzecznika Praw Dziecka występuje do ministra sprawiedliwości o podjęcie działań w tym zakresie.

29.04.2020

Rząd chce podwyższyć limit dochodów uprawniający do świadczenia z funduszu alimentacyjnego

Prawo rodzinne Domowe finanse Koronawirus

Od 1 lipca 2020 roku ma wzrosnąć z obecnych 800 zł do 900 zł limit dochodów w przeliczeniu na członka rodziny uprawniający do świadczenia z funduszu alimentacyjnego - przewiduje rządowy projekt ustawy, który ma trafić na Komitet Stały Rady Ministrów. Na potrzebę skorygowania kryterium dochodowego od dłuższego czasu zwracają uwagę eksperci.

26.04.2020

Sędzia Morawiec: Problemy z karaniem alimenciarzy to skutek niedbalstwa ustawodawcy

Prawnicy Prawo rodzinne

Sąd Najwyższy wyjaśnił wątpliwości co do sposobu wykładni art. 209 kk dotyczący uchylania się zobowiązanego od obowiązku alimentacyjnego, którego nowelizacja została dokonana w sposób nieprzemyślany i bez konsultacji z praktykami - ocenia Beata Morawiec, sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie.

25.04.2020

Przepisy o podatku od spadków i darowizn najeżone pułapkami

Prawo cywilne Prawo rodzinne Finanse Podatek od spadków i darowizn

Interpretacje podatkowe potwierdzają jednoznacznie - nawet najbliższej rodzinie trudno skorzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Próby uniknięcia podatku nie przynoszą skutku. Wątpliwości interpretacyjnych jest zbyt dużo, a od niektórych przekazań majątku podatek trzeba zapłacić nawet dwa razy. Dodatkowo przepisy są niekorzystne dla związków nieformalnych.

21.04.2020

SN: Pozwanie córki o unieważnienie umowy darowizny z matką

Prawo cywilne Prawo rodzinne Domowe finanse

Podjęcie przez byłą żonę, dłużniczkę powoda wspólnie z pozwaną ich córką takich działań, które uniemożliwiają skuteczne zaspokojenie wierzytelności zasądzonej na jego rzecz w postępowaniu działowym nie może być ocenione jako usprawiedliwione, dlatego umowa darowizny udziału w lokalu spółdzielczym jest nieważna - orzekł Sąd Najwyższy.

19.04.2020

SA: Dorosły brat ma prawo do zadośćuczynienia za krzywdę po śmierci siostry

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Siostra powoda została potrącona przez samochód i zmarła w wyniku doznanych obrażeń. Zmarła była najbliższą osobą dla powoda. Nie było jednak podstaw do uznania, że zadośćuczynienie dla powoda powinno wynieść aż 80 tysięcy złotych. To kwota znacznie zawyżona - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie.

18.04.2020

Sejm: Komisja zajmie się obywatelskim projektem o udziale dzieci w polowaniach 

Środowisko Prawo rodzinne

Sejm w czwartek po pierwszym czytaniu zdecydował o skierowaniu do sejmowej komisji środowiska obywatelskiego projektu nowelizacji Prawa łowieckiego, który zezwala niepełnoletnim na udział w polowaniach za zgodą rodziców lub opiekunów prawnych. Projekt wzbudza wiele emocji i wywołał protesty licznych organizacji społecznych.

16.04.2020

SA: Mieszkanie wnuka z dziadkiem nie musi oznaczać przyjęcia go na wychowanie

Prawo rodzinne Emerytury i renty

Wnuczka mogłaby uzyskać rentę rodzinną po zmarłym dziadku, gdyby została przyjęta przez niego na wychowanie i utrzymanie. Dziadek faktycznie pomagał zajmować się dzieckiem, ale faktycznie władzę rodzicielską sprawował ojciec małoletniej – orzekł Sąd Apelacyjny w Lublinie.

13.04.2020

Rodzice utrudniają sobie kontakty z dziećmi "na koronowirusa" - MS grozi im palcem

Prawo rodzinne

Alienacja rodzicielska narasta w Polsce od lat. Teraz - w czasie epidemii - stała się szczególnie palącym problemem. Kontakty utrudniają obecnie nie tylko ci rodzice, którzy pozostają w konflikcie, ale także ci - którzy zwyczajnie się boją. I to mimo grożących im konsekwencji, gdyż te są odległą perspektywą. Ministerstwo Sprawiedliwości wskazuje: uzasadnieniem ograniczenia może być jedynie kwarantanna.

11.04.2020

Dłużnicy alimentacyjni też wykorzystują koronawirusa

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Koronawirus

Tarcza antykryzysowa nie zapewnia ochrony dzieciom, samotnie wychowywanym, które powinny otrzymywać alimenty od drugiego z rodziców. Już teraz argument koronawirusa jest wysuwany przy usprawiedliwieniu ich niepłacenia - alarmuje RPO. Apeluje o pilne zmiany, choćby w zakresie rozpatrywania takich spraw przez sądy i powrotu do pomysłu alimentów natychmiastowych.

11.04.2020

W czasie epidemii jest problem z przesłuchiwaniem dzieci

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

W katalogu spraw niecierpiących zwłoki, czyli takich którymi sąd musi się zająć mimo zagrożenia koronawirusem, są też przesłuchania dzieci pokrzywdzonych przestępstwem. Problem w tym, że czynność ta może się odbyć, ale tylko na etapie postępowania przygotowawczego i…jeśli sprawcę zatrzymano. Konieczna jest korekta - alarmują prawnicy.

08.04.2020

Sąd: Kto stosuje przemoc, ten nie może mieszkać z rodziną

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Kobieta od dłuższego czasu zachowuje się agresywnie wobec męża i ich trójki małoletnich dzieci. Przyznaje, że nie radzi sobie z emocjami. Jej agresja ma negatywny wpływ na rozwój dzieci. Koniecznym stało się więc zobowiązanie matki małoletnich do opuszczenia mieszkania – orzekł Sąd Rejonowy w Jaśle.

05.04.2020

SA: Renta rodzinna po zmarłym byłym mężu tylko, jeśli ustalono alimenty     

Prawo rodzinne Emerytury i renty

Wnioskodawczyni i jej były mąż rozwiedli się. Wnioskodawczyni chciała uzyskać alimenty od byłego męża, ale sądy nie uwzględniły jej roszczenia. Mężczyzna nie zawarł z byłą żoną również pozasądowego porozumienia w tej kwestii. Oznacza to, że wnioskodawczyni nie może domagać się przyznania jej renty rodzinnej po zmarłym - orzekł Sąd Apelacyjny w Lublinie.

05.04.2020

Nakaz wychodzenia tylko z dorosłym zbyt restrykcyjny

Prawo rodzinne Zarządzanie oświatą RODO

Samodzielne wyjście z domu dozwolone od 18 roku życia. Nieważne, czy ktoś ma już dziecko, czy mieszka z babcią, której robił zakupy. Ba, nieważne nawet, czy zawarł małżeństwo - wyjdzie z domu tylko "pod opieką" dorosłego. Jak zwraca uwagę Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, to tragedia dla ofiar przemocy domowej.

01.04.2020