Jest szwedzki nakaz aresztowania Rosjanina, który schronił się z dziećmi w Polsce

Prawo karne Prawo rodzinne

Szwecja wystawiła Europejski Nakaz Aresztowania wobec Rosjanina Denisa Lisowa, który trzy swoje córki porwał z rodziny zastępczej w Szwecji i wyjechał z nimi do Polski. W Polsce pomoc i ochronę zadeklarował mu rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak. Obroną Rosjanina zajęli się prawnicy ze stowarzyszenia Ordo Iuris.

22.06.2019

Gdy dziecko "uwięziono" w samochodzie, można zbić szybę

Prawo rodzinne Policja

Co roku, latem, zgłaszane są przypadki dzieci i zwierząt pozostawionych w upale w zamkniętych samochodach, np. na parkingach. Konsekwencje niefrasobliwości rodzica lub opiekuna mogą być tragiczne. Prawnicy radzą, by w takich sytuacjach nie bać się reagować, w tym także - wybijając szybę.

22.06.2019

WSA: Zasiłek opiekuńczy nie dla wnuczki, gdy niepełnosprawna babcia ma dzieci

Pomoc społeczna Prawo rodzinne

Z przepisów prawa wynika, że obowiązek alimentacyjny względem rodzica obciąża dzieci, a dopiero w drugiej kolejności – wnuki. Obowiązek taki może być realizowany przez osobiste starania lub przez opłacanie wydatków na opiekę, jeśli dzieci osoby niepełnosprawnej nie mogą świadczyć opieki osobiście

20.06.2019

UE: Jest zgoda na urlopy ojcowskie i rodzicielskie

Prawo rodzinne Prawo pracy

Przyjęta w czwartek przez przedstawicieli państw członkowskich dyrektywa o równowadze między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów ma zapewnić, że ojcowie poprzez urlopy rodzicielskie będą bardziej angażowali się w opiekę nad dziećmi po narodzinach.

13.06.2019

Rzecznik praw dziecka krytykuje RPO za poparcie dla deklaracji LGBT+

Prawo rodzinne Szkoła i uczeń

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, który ślubował obronę konstytucyjnych praw wszystkich obywateli, nie tylko nie chce ich bronić, ale żąda zmian w polskim prawie, które będą pogwałceniem konstytucji - stwierdził w środę rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak. Odniósł się w ten sposób do stanowiska RPO ws. standardów WHO dotyczących edukacji seksualnej.

12.06.2019

Urlop ojcowski coraz bardziej popularny, rodzicielski ojców mniej

Prawo rodzinne Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

W 2018 roku z dwutygodniowego urlopu ojcowskiego skorzystało w Polsce 196 tysięcy tatusiów, podczas gdy w 2017 roku było ich nieco ponad 174 tysiące, a w 2016 roku niespełna 147 tysięcy. Jednak wciąż niewielu ojców decyduje się na wykorzystywanie znacznie dłuższego urlopu rodzicielskiego.

09.06.2019

SA: Choć dziecko nie było w niedostatku, rodzic odpowiada za narażenie go na taki stan

Prawo rodzinne

Matka dziewczynki nie pracowała i nie mogła we własnym zakresie utrzymać dziecka, którego nie alimentował jego ojciec. Gdyby nie pomoc społeczna, to dziecko nie miałoby zapewnionych podstawowych potrzeb. Jego ojciec ponosi więc odpowiedzialność karną - orzekł SA we Wrocławiu. Wyrok komentuje adwokat Marcin Podsiadło z Zamościa.

08.06.2019

Sankcji za utrudnianie kontaktów jednak nie będzie? MS poprawia projekt

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Autopoprawkę ma rozpatrzyć w przyszłym tygodniu sejmowa podkomisja. Chodzi o projekt nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, która miała wprowadzać kary grzywny i ograniczenia wolności za utrudnienia kontaktów z dzieckiem. Na tę zmianę czekali i sędziowie i kuratorzy rodzinni

07.06.2019

Senat za sądowym ustaleniem ojcostwa lub macierzyństwa po śmierci dziecka

Prawnicy Prawo rodzinne

Ustawa wprowadza zmiany, które zapewniają możliwość ukończenia procesów o zaprzeczenie ojcostwa, o zaprzeczenie macierzyństwa oraz o ustalenie bezskuteczności uznania dziecka wszczętych za życia dziecka. Umożliwia też ustalenie macierzyństwa lub ojcostwa na drodze sądowej po śmierci dziecka.

28.05.2019

SA: Kto „czyści” cudze konto bankowe, ten jest bezpodstawnie wzbogacony

Prawo cywilne Prawo rodzinne Domowe finanse

Skoro córka pozyskała z lokaty matki pieniądze, to musi je zwrócić. Powódka nie chciała bowiem przekazać córce swoich oszczędności w formie darowizny. Gdy dowiedziała się ona, że zgromadzone środki zostały wypłacone, była wzburzona. Wola obdarowania musi być zaś wyrażona jednoznacznie - orzekł Sąd Apelacyjny w Białymstoku.

25.05.2019

Dziecko dziedziczyło długi po ojcu - SN uwzględnia skargę nadzwyczajną RPO

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Adoptowane dziecko nie dziedziczy po biologicznych rodzicach, jeśli w chwili tzw. otwarcia spadku - czyli śmierci spadkodawcy - orzeczenie o adopcji było już prawomocne. Przez błąd jednego sądu drugi orzekł, że dziecko dziedziczy także długi. Sąd Najwyższy uwzględnił skargę nadzwyczajną i skierował sprawę do ponownego rozpoznania.

23.05.2019

Piebiak: Skuteczna mediacja to szybciej rozstrzygane spory

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Ministerstwo Sprawiedliwości nie wyklucza kolejnych propozycji zmian legislacyjnych w zakresie mediacji - mówi w rozmowie z Prawo.pl wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak. I dodaje, że chodzi o takie rozwiązania, które w przyszłości pozwolą kierować do niej jeszcze więcej spraw.

23.05.2019

Senat rozpatrzy ustawę Rodzina 500 plus

Prawo rodzinne

Dzisiaj, tj. 8 maja br. rozpoczynają się trzydniowe obrady Senatu. Zaplanowano na nim rozpatrzenie 19 ustaw, w tym nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Przewiduje ona objęcie programem „Rodzina 500+” wszystkich dzieci do 18. roku życia, również jedynaków, bez względu na dochody rodziny.

08.05.2019

ZUS sprawdza, czy prawniczki zasłużyły na zasiłek macierzyński

Prawnicy Prawo rodzinne Ubezpieczenia społeczne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wzmożył kontrole matek prowadzących działalność gospodarczą, w tym matek-prawniczek. Nie podoba mu się, że ich firmy generują za małe przychody, podczas gdy właścicielki pobierają zasiłki macierzyńskie. Przedsiębiorcze mamy są tym oburzone, ale ZUS wskazuje na konieczność obrony interesu płatników.

06.05.2019

Ubezwłasnowolnienie wymaga zmian, ale prace idą wolno

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Ministerstwo Sprawiedliwości od dawna zapowiada zastąpienie instytucji ubezwłasnowolnienia innymi formami opieki nad osobą dorosłą. Rozwiązaniem mogłoby być wprowadzenie systemu zindywidualizowanego wspierania podejmowania decyzji przez osoby obecnie ubezwłasnowolnione - uważa rzecznik praw obywatelskich

04.05.2019