Co ważne, dopóty unieważnienie małżeństwa nie stanie się prawomocne - nadal istnieje i korzysta z pełnej ochrony prawnej. Do skutków unieważnienia małżeństwa w zakresie stosunku małżonków do wspólnych dzieci oraz w zakresie stosunków majątkowych między małżonkami stosuje się odpowiednio przepisy o rozwodzie.
Pozew taki składa się do sądu okręgowego właściwego ze względu na miejsce, w którym małżonkowie mieli ostatnio wspólne miejsce zamieszkania (o ile jedno z nich nadal w tym okręgu przebywa).
Czytaj: Po koronawirusie czeka nas plaga rozwodów>>
Po pierwsze przeszkody małżeńskie
Szeroką grupą przesłanek są też określane jako przeszkody małżeńskie. Chodzi o wiek, zdiagnozowaną chorobę psychiczną, ubezwłasnowolnienie, bigamię, pozostawanie w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa czy przysposobienia.
Jeśli chodzi o wiek to nie może zawrzeć małżeństwa osoba, która nie ma ukończonych osiemnastu lat. Z ważnych powodów sąd opiekuńczy może zezwolić na zawarcie takiego małżeństwa kobiecie, która ukończyła lat szesnaście, a z okoliczności wynika, że jest to zgodne z dobrem założonej rodziny.
Z kolei unieważnienie będzie nieskuteczne, jeśli małżonek przed wytoczeniem powództwa osiągnął ten wiek, albo gdy kobieta zaszła w ciążę.
Istotną przesłanką jest też choroba psychiczna, niedorozwój umysłowy. Co do zasady osoby cierpiące na choroby psychiczne albo z niedorozwojem umysłowym nie mogą zawrzeć związku małżeńskiego (pominąwszy wyjątki, które wprowadza ustawa). Jeśli jednak choroba ustanie – nie można żądać unieważnienia małżeństwa.
Kolejna kwestia to ubezwłasnowolnienie - przy czym tylko osoba ubezwłasnowolniona całkowicie nie może zawrzeć związku małżeńskiego. Do tego dochodzą takie przeszkody jak bigamia, pokrewieństwo - w linii prostej oraz rodzeństwo i powinowactwo - w linii prostej.
Od demencji po groźby
Kolejną grupą przyczyn są wady oświadczenia woli. Taką przesłanką może być wprowadzenie w błąd w zakresie tożsamości drugiej strony, brak świadomości przy zawieraniu małżeństwa, czy bezprawna groźba drugiej strony lub osoby trzeciej na wyrażenie woli - innymi słowy wymuszone małżeństwo.
Co ważne, zgodnie z Kodeksem Rodzinnym i Opiekuńczym nie można żądać unieważnienia małżeństwa po upływie sześciu miesięcy od ustania stanu wyłączającego świadome wyrażenie woli, od wykrycia błędu lub ustania obawy wywołanej groźbą. W każdym wypadku po upływie trzech lat od zawarcia małżeństwa.
Czytaj: Wesele w reżimie sanitarnym mało bajkowe, ale można odzyskać pieniądze>>
Braki w pełnomocnictwach
Związek małżeński można także zawszeć przez pełnomocnika i w takiej sytuacji również może dojść do błędów, których z kolei skutkiem może być jego unieważnienie.
Do najczęstszych błędów tego typu należą:
- brak zezwolenia sądu na złożenie oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński przez pełnomocnika;
- nieważne pełnomocnictwo;
- pełnomocnictwo skutecznie odwołane.
Jakie są skutki unieważnienia małżeństwa?
- małżonkowie wracają do poprzedniego nazwiska i do stanu cywilnego sprzed ślubu.
- ustaje stosunek powinowactwa między nimi.
- między małżonkami ustają osobiste prawa i obowiązki.
- dziecko, które urodziło się w unieważnionym małżeństwie uznaje się za urodzone w małżeństwie.
- rozstrzyga się kwestie władzy rodzicielskiej nad dziećmi (a także ustala rodzaj kontaktowania się z nimi i ustalenia dotyczące alimentów).
- sąd orzeka także o tym, czy i który z małżonków zawarł związek w złej wierze.
- rozwiązane są kwestie majątkowe pomiędzy małżonkami.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.