Szefowa resortu rodziny i pracy podpisała w poniedziałek w Poznaniu umowy na dofinansowanie działań samorządu w ramach programu "Maluch plus" i wsparcie dzieci w pieczy zastępczej w czasie pandemii. Gmina Ostrów Wielkopolski otrzyma ponad 2,5 mln zł na utworzenie 77 miejsc w żłobkach, Gniezno dostanie ponad 1,4 mln zł na 75 miejsc, a miasto i gmina Ostrzeszów 1,3 mln zł na zapewnienie 40 miejsc w żłobkach. Umowy o dofinansowanie podpisali w poniedziałek także samorządowcy z Wielenia i z Osiecznej.

 


Według minister Maląg, „ostatnie pięć lat to dobry czas dla rodzin, to dobry czas dla Polski”. Zapewniła, że wszystkie programy społeczne „będą utrzymywane w pełnym zakresie”.

Według MRPiPS, od początku istnienia programu "Rodzina 500 plus" do polskich rodzin zostało przekazane 108 mld zł, z czego  do wielkopolskich rodzin - ponad 10 mld zł. Wskazała również, że w ramach programu "Dobry start" w skali kraju przez ostatnie dwa lata przekazano 2,8 mld zł. - W tym roku w budżecie zabezpieczono środki na poziomie 1,5 mld zł" – oznajmiła Maląg. Przypomniała, że na program "Maluch plus", z którego dofinansowywane są miejsca opieki nad dziećmi w wieku do trzech lat w tegorocznym budżecie zarezerwowano 450 mln zł. - W ostatnich trzech latach ponad 1,2 mld zł zostało przekazanych do samorządów, podmiotów prywatnych na tworzenie nowych miejsc żłobkowych, a także na utrzymanie – zaznaczyła. Dodała, że w Polsce jest 182 tys. miejsc w żłobkach.

Minister Marlena Maląg podpisała także umowę partnerską z wojewodą wielkopolskim Łukaszem Mikołajczykiem w sprawie projektu wsparcia dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej w okresie epidemii COVID-19. - W tym trudnym czasie spowodowanym koronawirusem z naszych środków w wyniku przeniesienia z Europejskiego Funduszu Społecznego zostały wygospodarowane fundusze w wysokości 130 mln zł na doposażenie w komputery, sprzęt audiowizualny, pieczy zastępczej – wyjaśniła szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. Dodała, że Wielkopolska otrzyma z tej puli ponad 9 mln zł. Pieniądze rozdysponuje wojewoda wielkopolski.

 

Sprawdź również książkę: Kodeks pracy. Przepisy >>