Jak powiedziała PAP Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, fundamentem wsparcia rodzin jest realizowany od kwietnia 2016 r. program „Rodzina 500 plus”. Od lipca działa on w rozszerzonej formule - świadczenie przysługuje wszystkim dzieciom do 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.

- Początek roku to zawsze czas podsumowań. Jeżeli popatrzymy na program „Rodzina 500 plus”, to od początku jego funkcjonowania do końca listopada 2019 r. do rodzin trafiło ponad 92 mld zł. To wsparcie dla 6,4 mln dzieci - oznajmiła szefowa MRPiPS.

Wskazała, że w budżecie państwa na 2020 r. na ten program zarezerwowano około 40 mld zł.

 


- Świadczenia są na bieżąco wypłacane. Program przyczynił się do znacznej poprawy sytuacji materialnej rodzin - podkreśliła Maląg. Według niej, ta polityka prorodzinna sprzyja nie tylko rodzinom, ale także jest „kołem zamachowym polskiej gospodarki”.

Dodała, z perspektywy czasu program osiągnął swoje cele.

Czytaj również: Można już składać papierowe wnioski o 500+ w urzędach

- Rodziny wiedzą, na co przeznaczać pieniądze z programu. Stereotyp, że Polacy w niewłaściwy sposób wydają te środki nie znajduje potwierdzenia w faktach. Zamiana świadczeń pieniężnych na pomoc rzeczową jest mikroskopijna. To jest śladowa skala problemu, która nie ma wpływu na zmianę podejścia do wypłaty tego świadczenia - powiedziała minister.

Podkreśliła, że program w obecnym kształcie jest optymalny i rząd na ten moment nie planuje go zmieniać.

 


- Celem w dalszym ciągu jest inwestycja w rodzinę, ale musimy także skupić się na polityce demograficznej. Wielokrotnie wskazywaliśmy, że jesteśmy w tzw. pułapce demograficznej, dlatego musimy zbadać, jakie czynniki powinny być uwzględnione w propozycjach dla społeczeństwa, by rodziny częściej decydowały się na dzieci – stwierdziła minister Maląg. I dodała: - Tworzymy strategie demograficzną i liczymy, że ten materiał, który zostanie wypracowany wspólnie z Radą Rodziny, pozwoli obrać odpowiednie kierunki pracy rządu i wsparcia dla rodzin.

Czytaj więcej: MRPiPS: Wniosek o 500 plus nie wymaga dodatkowych dokumentów