Przymusowe leczenie alkoholików to fikcja, bo brakuje sankcji

Prawo rodzinne Opieka zdrowotna Poprawmy prawo

Sąd może skierować na leczenia alkoholika, ale nie ma żadnych sankcji za niestawienie się na terapię. Ponadto brakuje procedur przyjęcia takiego przymusowego pacjenta na leczenie. Dlatego zdaniem ekspertów, a także Najwyższej Izby Kontroli, przepisy trzeba poprawić, bo te obecnie obowiązujące w praktyce nie działają. Problemem jest też niska skuteczność takich przymusowych terapii.

03.01.2022

Adwokat Ofiara: Sytuacja dzieci w czasie rozwodu zależy też od pełnomocnika

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Potrzebna jest zmiana podejścia adwokatów i radców prawnych do postępowań rozwodowych, szczególnie tych, w których chodzi o osoby posiadające małoletnie dzieci. Bo to właśnie dzieci najczęściej ponoszą konsekwencje konfliktów okołorozwodowych. A takie nastawienie wspierające i rodziców, i dziecko jest też szansą na zwiększenie swojej konkurencyjności na rynku - mówi adwokat Robert Ofiara.

01.01.2022

Od Nowego Roku rusza rodzinny kapitał opiekuńczy

Pomoc społeczna Prawo rodzinne

Od 1 stycznia 2022 r. w życie wchodzi ustawa o rodzinnym kapitale opiekuńczym. To nowe świadczenie, będące elementem Polskiego Ładu. W jego ramach, rodzice najmłodszych dzieci mogą liczyć na nawet 12 tys. zł dodatkowego wsparcia. Rząd poinformował, że w 2022 roku na rodzinny kapitał opiekuńczy przeznaczy ok. 3,1 mld zł.

31.12.2021

Polskie prawo tego nie przewiduje, ale mamy 50 tys. "tęczowych rodzin"

Prawo rodzinne Administracja publiczna

W świetle prawa nie istnieją, ale według szacunków liczba jednopłciowych rodziców wychowujących dzieci sięga w Polsce 50 tysięcy. Taką liczbę podają autorzy raportu stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza – „Jesteśmy rodziną. Co myślą Polacy i Polki o rodzinach osób LGBTIQ?”. I dodają, że tylko 54 proc. polskiego społeczeństwa zdaje sobie z tego sprawę.

27.12.2021

Alimenciarz nie wypadnie już z rejestru dłużników tylko z powodu upływu czasu

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

W ciągu ostatnich trzech lat zmniejszyła się zarówno liczba dłużników alimentacyjnych, jak i kwota ich zaległości zgromadzonych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor. Nie jest to jednak efekt poprawy ściągalności, ale przede wszystkim zmiany przepisów z 2018 roku, od kiedy to zaległości starsze niż 6 lat nie mogą być zgłaszane do BIG. Od 29 grudnia znika 6-letnie ograniczenie terminowe.

27.12.2021

Prawnik "przyjazny dziecku" potrzebny przy trudnych rozwodach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Pełnomocnicy prowadzący sprawy rozwodowe powinni chronić nie tylko interesy osób dorosłych - rodziców, ale też ich dzieci. To daje szansę np. na rozwiązanie kwestii związanych z kontaktami czy alimentami. Dlatego Komitet Ochrony Praw Dziecka chce pójść o krok dalej i działającym tak kancelariom nadawać specjalne certyfikaty - "przyjaznej dziecku".

27.12.2021

Nie zadbasz o babcię, domu nie odziedziczysz? – przepisy mało precyzyjne

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Rząd proponuje zmiany w prawie spadkowym – mają umożliwiać pozbawienie praw do spadku osobę, która nie opiekowała się spadkodawcą. Eksperci są sceptyczni i uważają, że projektowane regulacje są mało precyzyjne i będą sporym wyzwaniem dla sądów. Co więcej, nie tylko podsycą rodzinne spory, ale również wydłużą postępowania spadkowe.

27.12.2021

Kuratorzy - udział w kontaktach z dzieckiem tylko wyjątkowo

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Z roku na rok zwiększa się liczba kontaktów dzieci i rodziców przy udziale kuratora. Sądy często traktują taką możliwość jak ostatnią deskę ratunku, a kuratorzy podkreślają, że takie spotkania powinny być traktowane jako sytuacje wyjątkowe, bo stosowane zbyt długo, czasem latami, budowie więzi z rodzicem nie służą. Do sprawy wracają teraz, opiniując projekt noweli Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

20.12.2021

TSUE: Państwa mają wydawać dukumenty dzieciom osób tej samej płci

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Dziecko będące obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej ma prawo do dowodu lub paszportu na podstawie aktu urodzenia wskazującego dwie matki, wydanego przez inne państwo członkowskie. Nawet jeśli dane państwo nie uznaje rodzicielstwa jednopłciowego - orzekł we wtorek 14 grudnia Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w odpowiedzi pytanie prejudycjalne sądu z Bułgarii.

15.12.2021

Gdzie dwóch się kłóci... tam prawa dziecka cierpią

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

W ostatnim czasie w przestrzeni publicznej znowu głośno jest o alienacji rodzicielskiej - tym razem w kontekście rezolucji Parlamentu Europejskiego. Co ważne ten zapis ma chronić kobiety i dzieci pokrzywdzone przemocą, a sięga się po niego jak po zasłonę dymną także w rozgrywkach okołorozwodowych. Tymczasem polską bolączką są nie tylko "alimenciarze", a z roku na rok coraz mocniej rodzice utrudniający kontakt z dzieckiem.

11.12.2021

SN: Po zaprzeczeniu ojcostwa sąd postanawia o wydaniu nowego aktu urodzenia dziecka

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Sąd opiekuńczy może - na podstawie ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego - postanowić o sporządzeniu nowego aktu urodzenia po prawomocnym zaprzeczeniu ojcostwa męża matki. Zainteresowanym w takiej sprawie jest także mężczyzna, którego ojcostwo zostało zaprzeczone. Jeżeli okaże się, że nie jest on uczestnikiem postępowania, sąd wezwie go do udziału w sprawie (art. 510 § 2 k.p.c.).

11.12.2021

RPO domaga się strategii walki z przemocą ze względu na płeć

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Przemoc ze względu na płeć, której doświadczają kobiety, jest naruszeniem podstawowych praw i wolności człowieka - stwierdza Recznik Praw Obywatelskich. I przypomina, że wiążące Polskę prawo międzynarodowe i europejskie wymaga przyjęcia przepisów odpowiadających na wszelkie formy tej przemocy - i w sferze publicznej, i prywatnej. Apleuje o całościową państwową strategię w tej dziedzinie.

10.12.2021

Pandemia pogłębiła nierówności, uderzyła głównie w kobiety

Prawo rodzinne Prawo pracy

Pandemia Covid-19 na całym świecie pogłębiła istniejące nierówności między kobietami i mężczyznami w prawie wszystkich dziedzinach życia, przekreślając wiele ciężko wywalczonych osiągnięć ostatnich lat. W Polsce zamiast programów wsparcia dla kobiet - zaostrzono prawo, głównie w sferze zdrowia i prokreacji. W trakcie debaty w Instytucie Spraw Publicznych rozważano możliwości odbudowy społeczeństwa opartego na równości.

08.12.2021

Dziecko potrzebuje pilnie decyzji sądu - miejsce zamieszkania na dalszym planie

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

W nagłych przypadkach każdy sąd opiekuńczy może zająć się sprawą małoletniego lub ubezwłasnowolnionego, bez względu na to, czy byłby on właściwy miejscowo do jej rozpoznania. Co do zasady, postępowanie powinno być prowadzone w sądzie opiekuńczym miejsca zamieszkania osoby, której ono dotyczy. Problemy mogą pojawić się także na etapie postępowania wykonawczego.

27.11.2021

Mariusz Jankowski: Konflikt rozwodowy nie przekreśla mediacyjnej ugody

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Ugodę można wypracować w każdej sprawie, w której jest to dopuszczalne. Potrzebna jest przede wszystkim dobra wola skonfliktowanych stron do próby porozumienia za pośrednictwem mediatora. W sprawach rodzinnych mediacja odgrywa istotną rolę, bo pozwala też odłożyć emocje na bok i skupić się np. na dobru dzieci rozstającej się pary - mówi Mariusz Jankowski, mediator.

27.11.2021

WSA: Niepełnoletnia matka też ma prawo do świadczenia rodzicielskiego

Pomoc społeczna Prawo rodzinne Administracja publiczna

Świadczenie rodzicielskie przysługuje matce dziecka. Bez znaczenia jest więc kwestia jej pełnoletniości i ograniczonej zdolności do czynności prawnych, która uniemożliwia posiadanie władzy rodzicielskiej. Przyjęcie odmiennego stanowiska stanowiłoby naruszenie konstytucyjnej zasady równości i sprawiedliwości społecznej oraz byłoby przejawem dyskryminacji. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

27.11.2021

Romanowski: Naszym celem nie jest utrudnianie rozwodów, chcemy chronić dobro dzieci

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Rodzinne postępowanie informacyjne ma dać małżonkom czas na wyjaśnienie problemów i wypracowanie uzgodnień w sprawach dzieci, których dobro jest najważniejsze. Obecnie strony czekają na rozwód średnio ok. 9 miesięcy i to nawet jeśli korzystają z mediacji. Nasz projekt zakłada, że czynności przed sądem będą mogły być znacznie ograniczone, a efektem będzie osłabienie konfliktu między rozwiedzionymi.

26.11.2021

Zmiany w prawie rozwodowym potrzebne, postępowanie informacyjne niekoniecznie

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Proponowane przez resort sprawiedliwości zmiany w postępowaniu rozwodowym mają poprawić sytuację dzieci. Jednak wiele wskazuje, że podczas projektowanego postępowania informacyjnego dzieci będą alienowane od rodziców albo nie będą otrzymywać potrzebnych środków finansowych, ponieważ nie przewiduje się zabezpieczenia w tym zakresie - twierdzi adwokat Agata Koschel-Sturzbecher.

25.11.2021

Urzędnik sądowy przepracowany, a ma zachęcać do mediacji przy rozwodzie

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Ministerstwo Sprawiedliwości chce utemperować polskie rozwody i zmotywować rozstające się pary, posiadające małoletnie dzieci, by zasiadły do rozmowy. O skutkach rozwodu, ale też zaletach mediacji będzie mógł im powiedzieć nie tylko sędzia lub mediator, ale też np. urzędnik sądowy. Pracownicy sądów deklarują że chcą się rozwijać, ale boją się nadmiaru obowiązków.

25.11.2021

Dłuższa droga do rozwodu - będą pouczenia, mediacje i sporo czasu na przemyślenia

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Miłość aż po grób - może po zmianach projektowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości nabrać bardzo dosłownego sensu. Przynajmniej, jeżeli chodzi o osoby mające małoletnie dzieci. Resort uznał, że powinny się one dodatkowo zastanowić, więc do pozwu o rozwód będą musiały dołączyć zaświadczenie o odbyciu postępowania informacyjnego lub prawomocne postanowienie o jego umorzeniu.

20.11.2021