WSA: Szpital musi zapytać pacjentów czy może nagrywać ich podczas badania

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Szpital musi informować pacjentów o tym, że na salach operacyjnych i zabiegowych monitoruje wizyjnie udzielanie świadczeń zdrowotnych. Pacjenci na takie działania muszą wyrazić zgodę. W przeciwnym razie placówka musi wyłączyć kamery. Stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta w tej sprawie podzielił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

26.11.2019

Przepisy UE o wyrobach medycznych zmienią rynek usług kosmetycznych

Pacjent Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Prawo unijne

Rozporządzenie unijne o wyrobach medycznych będzie miało kolosalny wpływ również na branżę produktów i usług o charakterze kosmetycznym. Soczewki zmieniające kolor oczu, ale także botokos wstrzykiwany pod skórę, lasery używane do depilacji czy sprzęt stosowany do redukcji tkanki tłuszczowej, będą poddane zasadom identycznym jak wyroby medyczne

21.11.2019

Ryczałty uderzają w mazowieckie szpitale

Pacjent

Niedofinansowanie świadczeń, wzrost wynagrodzeń i lawinowo rosnące ceny produktów i usług prowadzą do wzrostu zadłużenia placówek i przerzucania odpowiedzialności finansowej na samorządy. Te ostatnie skarżą się, że straty, jakie musiały w tym roku ponieść w stosunku do 2018 r. - wzrosły minimum dwukrotnie. Trudna sytuacja jest m.in. na Mazowszu.

08.11.2019

W Polsce jest 2,5 miliona pracoholików i ponad milion zakupoholików

Pacjent Opieka zdrowotna

Blisko jedną dziesiątą Polaków można zaliczyć do grupy osób uzależnionych od pracy. 27 tysięcy osób uprawia hazard patologiczny. Żyje wśród nas także ponad milion zakupoholików. To wyniki najnowszych badań dotyczących uzależnień behawioralnych występujących wśród Polaków przygotowanych przez CBOS.

07.11.2019

Sztuczna inteligencja zajrzy w oczy Polaków

Pacjent Finansowanie zdrowia

Pacjentowi w kilkanaście sekund kamera robi zdjęcia oka. Później te fotografie są analizowane przez oprogramowanie diagnostyczne oparte na sztucznej inteligencji. W ramach pilotażu takie badania rozpoczęto już na Lubelszczyźnie. Tam w jednej z parafii przebadano 60 osób, u jednej trzeciej wykryto zmiany zagrażające widzeniu, z tego 2/3 nie wiedziało o tym, że ma chore oczy.

04.11.2019

Depozyty w szpitalach bez pieczątek

Pacjent Opieka zdrowotna

W sobotę 2 listopada wchodzi w życie nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia z 11 października 2019 r. w sprawie prowadzenia depozytu w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej. Przepisy usuwają wymóg ostemplowania pieczęcią zakładu opakowania, w którym znajdują się rzeczy wartościowe pozostawione w depozycie.

02.11.2019

Od 1 listopada nowa lista leków refundowanych

Pacjent

Listopadowa lista leków refundowanych wprowadza 76 nowych produktów m.in.: leki dla pacjentów onkologicznych, ze stwardnieniem rozsianym, chorobą Leśniewskiego-Crohna, cukrzycą i niewydolnością serca.

01.11.2019

Premier potwierdza zadania dla rządu na pierwsze 100 dni

Pacjent Emerytury i renty Małe i średnie firmy

Ustawa zapewniająca dodatkowe 13 świadczenia emerytalne, program bezpłatnych badań profilaktycznych dla Polaków oraz tzw. mały ZUS dla przedsiębiorców - takie m.in. projekty zostaną przedstawione w ciągu 100 dni od powołania nowego rządu - zapowiedział w środę w Ciechanowie premier Mateusz Morawiecki.

30.10.2019

Flozyny, lek dla chorych na SM i raka jelita grubego na listopadowej liście

Pacjent Finansowanie zdrowia Farmacja

Nowa grupa leków dla chorych na cukrzycę typu 2, tzw. flozyny - znajdą się na nowej liście leków refundowanych. Będą kosztowały do 60 złotych - mówi serwisowi Prawo.pl wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, bo będzie tu przewidziana 30-procentowa odpłatność.

16.10.2019

NSA: Badania psychologiczne w ramach medycyny pracy bez VAT

Pacjent VAT Prawo pracy Opieka zdrowotna

Konsultacje psychologiczne realizowane w ramach badań profilaktycznych na zlecenie lekarza medycyny pracy są zwolnione z VAT. Dotyczy to także badań kierowców wykonujących transport drogowy oraz kandydatów na instruktorów i instruktorów nauki jazdy. Nie ma bowiem podstaw faktycznych i prawnych, by różnicować zakres badań psychologicznych ‒ orzekł NSA.

15.10.2019

Koniec z lekarzami w reklamie wyrobów medycznych

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Zakaz reklamowania wyrobu medycznego skierowanego głównie do dzieci, ale także koniec z osobami udającymi lekarzy w reklamie – to tylko niektóre zmiany proponowane w projekcie ustawy o wyrobach medycznych. Zakłada on też uruchomienie elektronicznej bazy wyrobów i zastąpienie przepisów karnych wysokimi karami administracyjnymi.

11.10.2019

Powstała Karta Praw Opiekuna

Pacjent Finansowanie zdrowia

Powstała pierwsza w Polsce karta, zawierająca skondensowany zbiór najważniejszych praw przysługujących opiekunom osób chorych. Można w niej znaleźć informacje m.in. o prawie do informacji, świadczeniach gwarantowanych w warunkach domowych czy możliwym wsparciu finansowym.

04.10.2019

Urzędy chcą się pozbyć urzędniczej nowomowy, bo będzie łatwiej i… taniej

Pacjent Administracja publiczna

Kolejne instytucje chcą upraszczać język komunikacji z obywatelami. Kancelaria premiera będzie szkolić swoich urzędników na prawdziwych próbkach ich pism. Narodowy Fundusz Zdrowia powoła korpus oficerów językowych. Ujęcie obowiązku pisania jasno to wielkie wyzwanie, ale przepisy są w planach. Tym bardziej, że eksperci podkreślają, że łatwa komunikacja to także oszczędność pieniędzy.

04.10.2019

Rodzic dziecka w śpiączce też będzie w szpitalu za darmo

Pacjent Finansowanie zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia będzie refundował od października koszty pobytu rodzica albo opiekuna faktycznego, który jest przy dzieciach i dorosłych ze śpiączką. Szpitale pediatryczne musiały od lipca zrezygnować z pobierania opłat od rodziców. Fundusz płaci lecznicom 15 złotych za każdą dobę pobytu opiekuna.

03.10.2019

Nie zawsze warto dochodzić zadośćuczynienia za błąd medyczny przed komisją

Pacjent Finansowanie zdrowia

W każdym województwie działają Komisje ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych. Niestety często okazuje się, że po dwóch latach trwania postępowania przed taką komisją, poszkodowani i tak muszą skierować sprawę do sądu, który rozpoznaje sprawę od nowa. Są plusy i minusy dochodzenia zadośćuczynienia za błąd medyczny przed taką komisją

02.10.2019

Leczenie zębów dziecka zawsze za zgodą rodzica

Pacjent Zarządzanie oświatą Finansowanie zdrowia

Rodzice we wrześniu na zebraniach w szkołach otrzymują do podpisania deklaracje dotyczące opieki stomatologicznej. I czasem słyszą błędne informacje, że podpisanie tego dokumentu jest jednoznaczne ze zgodą na leczenie. Resort zdrowia podkreśla, że rodzic każdorazowo przed udzieleniem świadczenia musi zgodzić się na procedury związane z leczeniem.

21.09.2019

Rzecznik Praw Pacjenta krytykuje akcję "Nie świruj, idź na wybory"

Pacjent

Rzecznik Praw Pacjenta twierdzi, że z wielkim zaniepokojeniem i przykrością odebrał akcję „Nie świruj, idź na wybory”, mającą zachęcać do udziału w wyborach. Bartłomiej Chmielowiec w swoim apelu podkreśla, że w sposób niedopuszczalny utrwala ona negatywne stereotypy i stygmatyzuje osoby zmagające się z problemami zdrowia psychicznego

19.09.2019

Infolinia NFZ czynna przez całą dobę

Pacjent Finansowanie zdrowia

Przez 24 godziny, siedem dni w tygodniu konsultanci Telefonicznej Informacji Pacjenta informują o najkrótszych terminach leczenia oraz podpowiadają, gdzie znaleźć pomoc medyczną w nagłej potrzebie, np. w nocy oraz dni wolne od pracy. Infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia i Rzecznika Praw Pacjenta oferuje również video czat oraz rozmowy w języku migowym.

17.09.2019

GIS ostrzega młodzież przed e-papierosami

Pacjent Finansowanie zdrowia

Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed szkodliwością elektronicznych papierosów. List w tej sprawie ma zostać rozesłany do szkół i rodziców. GiS podkreśla, że e-papierosy uzależniają i negatywnie wpływają na zdrowie, co papierosy tradycyjne. Apeluje, by egzekwować zakaz palenia tytoniu na terenie szkoły oraz ustalić szkolne programy zapobiegania paleniu tytoniu.

16.09.2019

Rodzice w szpitalach za darmo, ale różny standard pobytu

Pacjent Finansowanie zdrowia

Szpitale dla dzieci musiały od lipca zrezygnować z pobierania opłat od rodziców. Narodowy Fundusz Zdrowia płaci lecznicom 15 złotych za każdą dobę pobytu opiekuna. Problem w tym, że w przepisach nie wskazano co dokładnie należy się rodzicom. Dlatego w jednym szpitalu dostają łóżko, pościel i mogą skorzystać z prysznica czy aneksu kuchennego, a w innym - nadal śpią na karimatach.

14.09.2019