Lecznice raportują o kolejkach, a NFZ wyśle SMS-y z datą umówionej wizyty

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Kolejne lecznice mają już obowiązek codziennego zgłaszania do NFZ pierwszych wolnych terminów wizyt. Fundusz twierdzi, że potrzebuje takich informacji, bo będzie wysyłać do pacjentów SMS-y z datą zaplanowanej wizyty, ale dyrektorzy szpitali narzekają, że to dodatkowe obciążenie. Natomiast pacjenci rezygnujący z wizyt bez powiadomienia muszą liczyć się z konsekwencjami.

03.01.2020

Za błąd lekarza najwyżej milion rekompensaty dla pacjenta

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Wysokość odszkodowań za błędy medyczne przestała rosnąć, ponieważ sędziowie stali się bardziej zachowawczy. Orzekają niższe kwoty, bo sugerują się wytycznymi Komisji Nadzoru Finansowego, dotyczącymi ofiar wypadków komunikacyjnych. Zdaniem prawników są one rażąco niskie i sędziowie nie powinni się nimi sugerować. 

02.01.2020

Wszyscy lekarze rodzinni jednak podpiszą umowy na 2020 rok

Pacjent Finansowanie zdrowia

Dopiero w południe 31 grudnia zarząd Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia zalecił swoim członkom podpisanie aneksów do obecnych umów na 12 miesięcy, czyli od 1 stycznia 2020 do 31 grudnia 2020 roku. Zarząd uzasadnia to bezpieczeństwem pacjentów, ale zapowiada dalsze rozmowy na ten temat z centralą NFZ oraz ministrem zdrowia.

31.12.2019

Wiele nowości na styczniowej liście leków refundowanych 

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Na obowiązującej od początku styczna 2020 roku liście leków refundowanych znajdą się nowe leki dla chorych z rakiem piersi, płuca oraz z chłoniakami. Od stycznia będą refundowane także nowe leki dla chorych na depresję, diabetyków oraz poszerzona zostanie terapia dla dzieci z astmą i pokrzywką. 

31.12.2019

Ważne zmiany w ochronie zdrowia w 2020 roku

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Najważniejsza zmiana, która wejdzie w życie na początku roku, wiąże się z wprowadzeniem od 8 stycznia obowiązku wystawiania recept tylko w postaci elektronicznej. W przyszłym roku więcej placówek będzie musiało wysyłać informacje dotyczące kolejek oczekujących pacjentów. Ale od nowego roku wejdą w życie także ważne zmiany dotyczące realizacji zleceń na wyroby medyczne oraz pracy dyspozytorni medycznych.

31.12.2019

Nadal część lekarzy rodzinnych bez kontraktów z NFZ

Pacjent Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

W centrali Narodowego Funduszu Zdrowia w Warszawie spotkali się w poniedziałek przedstawiciele lekarzy rodzinnych z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia z prezesem NFZ oraz przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia. Jednak nie doszło do zawarcia porozumienia.

30.12.2019

Z powodu RODO, bezpieczniej na paragonie wpisać „usługa medyczna” niż „konsultacja psychiatryczna”

Pacjent Zawody medyczne RODO

Projektowane przez Ministerstwo Finansów przepisy mają zobowiązać lekarzy i dentystów do umieszczenia nazwy wykonanej usługi medycznej na paragonie fiskalnym w sposób pozwalający na jego identyfikację. O tym, czy wpisanie nazwy jednostki chorobowej na paragonie fiskalnym może naruszać tajemnicę lekarską rozmawiamy z dr Maciejem Kaweckim,

28.12.2019

Podatek cukrowy - za dwa lata także w Polsce

Pacjent Opieka zdrowotna

Już kilkanaście krajów wprowadziło u siebie podatek cukrowy pod sztandarami walki z otyłością i w trosce o zdrowie obywateli. Wszystko wskazuje na to, że do 2022 roku będzie go miała także Polska. Przedstawiciele resortu zdrowia chcą wprowadzić tę nową daninę jak najszybciej, by pomóc w kształtowaniu dobrych nawyków żywieniowych - przeciętny Polak spożywa rocznie aż 51 kg cukru.

28.12.2019

NSA: Nie metoda, a umieszczenie na liście świadczeń gwarantowanych decyduje o zwrocie kosztów leczenia

Pacjent Administracja publiczna Opieka zdrowotna

O tym, czy świadczenie medyczne jest gwarantowane nie decyduje sposób jego udzielania, skuteczność zabiegu, lecz umieszczenie leczenia w załączniku do rozporządzenia - stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny. Zabieg leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu mieści się w zakresie gwarantowanych świadczeń medycznych i podlega refundacji - dodał.

20.12.2019

Prawie połowa dzieci rodzi się w Polsce przez cięcie cesarskie

Pacjent Finansowanie zdrowia

Polska jest w ścisłej czołówce w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o odsetek cięć cesarskich. W 2017 r. w naszym kraju blisko 40 proc. dzieci urodziło się przez cięcie, rok później - ok. 45 proc. Najwięcej takich operacji wykonuje się na Cyprze (54,8 proc.). Dla przykładu we Francji o połowę mniej dzieci przychodzi na świat przez cięcie, w Finlandii – 16,5 proc.

20.12.2019

W nowym roku nowe terapie dla chorych na raka piersi, płuca i chłoniaki

Pacjent Opieka zdrowotna

Na styczniowej liście leków refundowanych znajdą się nowe leki dla chorych z rakiem piersi, płuca oraz chłoniakami. Od stycznia refundowany będzie m.in. lek Kadycla, na którą czekały pacjentki z rozsianym rakiem piersi. Ministerstwo podaje, że ogółem w 2019 r. udostępniono w ramach programów lekowych łącznie 37 produktów jako nowe substancje czynne

19.12.2019

Leki dla kobiet w ciąży mają być bezpłatne, rząd przyjął projekt

Pacjent Opieka zdrowotna

Rocznie ok. 400 tys. kobiet w ciąży ma mieć dostęp do darmowych leków. Ustawa ma zacząć obowiązywać od 1 lipca 2020 r. Wykaz darmowych leków zostanie opublikowany w pierwszej liście leków refundowanych po wejściu w życie ustawy. Na darmowe leki budżet państwa w pierwszym roku obowiązywania ustawy ma wydać ok. 14,5 mln zł. 

18.12.2019

E-recepta będzie obowiązkowa, ale wyjątki możliwe

Pacjent Finansowanie zdrowia Farmacja

Od 8 stycznia recepty będą obowiązkowo wystawiane w postaci elektronicznej, a tymczasem blisko połowa placówek nie jest podłączona do systemu e-zdrowia P1, co jest do tego konieczne. Resort zdrowia jednak podkreśla, że jeśli lekarz nie będzie w stanie wystawić e-recepty, pacjent otrzyma receptę papierową, którą będzie mógł tak jak dotychczas zrealizować w dowolnej aptece.

17.12.2019

Został opublikowany projekt styczniowej listy leków refundowanych

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekty styczniowych wykazów refundacyjnych. Od początku 2020 roku w refundacji znajdą się nowe leki np: dla diabetyków, chorych na astmę i depresję. W czwartek resort poda na konferencji, jakie nowe terapie będą refundowane dla chorych onkologicznych.

16.12.2019

Zaledwie 34 ugody zawarto w komisjach do błędów medycznych

Pacjent Opieka zdrowotna

W 2018 r. wojewódzkie komisje do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych w ponad 250 sprawach stwierdziły, że doszło do błędów. Niestety, ugody między poszkodowanym pacjentem a placówką medyczną lub ubezpieczycielem zostały zawarte w zaledwie 34 sprawach. - Ten model orzekania o zdarzeniach medycznych jest kompletnie nieefektywny, trzeba go zmienić  – uważa Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.

14.12.2019

Formularze zgody na operację są za bardzo skomplikowane

Pacjent Opieka zdrowotna

Coraz więcej jest spraw o błędy medyczne, jednak przepisy z zakresu prawa medycznego nie są jasne i powodują wiele wątpliwości. Kłopotliwe są zwłaszcza formularze zgody na zabieg, które podpisują pacjenci przed operacją.  

13.12.2019

Konieczne zmiany w prawach pacjenta - ale pojawią się też obowiązki

Pacjent Opieka zdrowotna

Obowiązująca od 10 lat ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta wymaga zmian, bo diametralnie zmieniły się realia, w których działa służba zdrowia. Ministerstwo przyznaje, że trzeba wprowadzić nowe regulacje i zapowiada, że oprócz nowych praw dla pacjentów, mogą pojawić się w nich również obowiązki.

09.12.2019

NSA: Nieudana operacja kręgosłupa to nie błąd lekarski

Pacjent

Powikłania po operacji nie są błędami w sztuce medycznej - orzekł konsultant. Opinia konsultanta dała podstawy Rzecznikowi Praw Pacjenta do odmowy wyciągnięcia konsekwencji wobec szpitala i było to działanie słuszne - ocenił Naczelny Sąd Administracyjny.

07.12.2019

SA: Niepełnosprawność nie świadczy o niezdolności do pracy

Pacjent Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

W sprawach o prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy nie wystarczy udowodnić, że u wnioskodawcy występuje określone schorzenie. Sąd Apelacyjny w Lublinie podkreślił bowiem, że niepełnosprawność nie jest odpowiednikiem niezdolności do pracy. Trzeba wykazać, w jakim stopniu wpływa ona na utratę zdolności do pracy zgodnej z posiadanymi kwalifikacjami.

29.11.2019

System ochrony zdrowia wymaga dyskusji

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Już w czwartek, 28 listopada, odbędzie się jesienna konferencja programowa Polskiej Federacji Szpitali. Spotkanie odbędzie się w hotelu Folwark w Nieporęcie. Będzie okazją do rozmów na temat wyzwań związanych z systemem ochrony zdrowia w Polsce.

27.11.2019