NFZ podnosi, że ma ustawowy obowiązek sprawdzania naniesionych na recepcie poziomów odpłatności, od których zależy wysokość dokonywanej refundacji. - Przepisy dotyczące leków refundowanych i żywności specjalnego przeznaczenia powinny być znane lekarzom – zaznacza Fundusz.

 

Podał, że w latach 2015-2021 na refundację kontrolowanego środka dla niemowląt przeznaczył blisko 222 mln zł. Między 2015 a 2021 rokiem kwota refundacji mleka dla niemowląt wzrosła niemal trzykrotnie, z ponad 17,18 mln zł w 2015 roku do blisko 50,5 mln zł w 2021 roku.  Niezgodne z zasadami refundacji wydatkowanych ze środków publicznych zostało blisko 7,5 mln złotych - wynika z kontroli NFZ.  Fundusz poinformował też, że "niezależnie od powyższego sprawą nadużyć ordynacji mleka dla dzieci zajmuje się Centralne Biuro Antykorupcyjne. 

Czytaj także na Prawo.pl: Od 1 stycznia zmiany w refundacji wyrobów medycznych>>

 

 

W ostatnich dniach serwis informacyjny "Fakty" stacji TVN przedstawił sprawę lekarzy i szpitali, którzy dostali wezwania do zapłaty za mleko, które przepisywali chorym dzieciom. Kwoty sięgają kilkudziesięciu tysięcy złotych i więcej.  Lekarze przepisywali zamiast refundowanego mleka, które wywołuje reakcje alergiczne, inne, ale refundowane tylko do 18. miesiąca życia.  - Sprawa jest absurdalna, bo oba mleka kosztują mniej więcej tyle samo - podaje strona fakty.tvn24.pl. 

Czytaj też: Warmińska-Friberg Ewa, Zasady nakładania kar na świadczeniodawców w związku z przepisywaniem leków >

Jak wynika z materiału prasowego, chodzi między innymi o pomoc dzieciom uczulonym na pokarm, które mleko dla niemowląt przyjmują nawet kilka lat. 

- Należy odróżnić wyłudzenia od pomocy dzieciom. Wyłudzenia należy ścigać i karać natomiast tam, gdzie rzeczywiście dziecko potrzebowało diety eliminacyjnej powinno się wspierać lekarza a nie karać.  NFZ ma narzędzia do szybkiego reagowania, ale z nich nie korzystał przez lata - komentuje Tomasz Zieliński, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego. 

Czytaj w LEX: Urban Krzysztof, Czy istnieje możliwość wymiany leku nierefundowanego na refundowany w ramach realizacji recepty przez farmaceutę? >