Pomoc lekarska w Święto Trzech Króli bez rejonizacji

Pacjent

Całodobowo w święta ustawowo wolne od pracy, w weekendy oraz w dni powszednie od godziny 18 do 8 rano następnego dnia, można skorzystać z pomocy medycznej w dowolnym punkcie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Nie obowiązuje rejonizacja - informuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Pomoc można uzyskać także dzwoniąc pod numer 800 137 200, czyli na Teleplatformę Pierwszego Kontaktu.

06.01.2023

Brak zaufania do pracownika głównym hamulcowym L4 na żądanie

Pacjent Prawo pracy Opieka zdrowotna

Deficyt zaufania pracodawców do pracowników w zakresie korzystania przez nich ze zwolnień lekarskich to główny argument przeciwko propozycji umożliwienia brania L4 bez konieczności wizyty u lekarza. Taka propozycja wyszła w ostatnich dniach ze środowiska lekarzy. To reakcja na falę zachorowań na grypę, która uderzyła w system podstawowej opieki zdrowotnej.

06.01.2023

Dr Zemke-Górecka: Kosmetolog to nie lekarz, priorytetem bezpieczeństwo klienta

Pacjent

Zagrożenia wynikające z możliwych działań niepożądanych i powikłań po zabiegach medycyny estetycznej powinny stanowić kryterium rozgraniczania kompetencji lekarza i kosmetologa. Potrzebne jest też wprowadzenie definicji medycyny estetycznej i określenie, do jakiego zakresu działań uprawniony jest kosmetolog, a kiedy usługa staje się świadczeniem zdrowotnym.

05.01.2023

Zmienią się zasady stosowania przymusu bezpośredniego w szpitalach

Pacjent Opieka zdrowotna

Pomieszczenie do obserwacji osoby unieruchomionej będzie wyposażone w monitoring. To jedna ze zmian, które Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić do ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Uwzględnia ona wcześniejsze uwagi zgłaszane przez Komisję Ekspertów ds. Ochrony Zdrowia Psychicznego przy Rzeczniku Praw Obywatelskich (RPO). Obecnie monitoring może być stosowany tylko w przypadku izolacji pacjenta.

03.01.2023

Kwas hialuronowy wstrzyknie tylko lekarz? Wraca spór o branżę beauty

Pacjent Zawody medyczne

Zabiegi medycyny estetycznej mogą być niebezpieczne dla zdrowia. To argument za tym, aby doprecyzować, które z nich może wykonywać tylko lekarz. Obecnie - jak podkreślają prawnicy - jest w tym zakresie duża dowolność. Problem dostrzega również Ministerstwo Zdrowia, które zbiera opinie prawne dotyczące funkcjonowania branży beauty. Prawo.pl dotarło do jednej z nich.

03.01.2023

Od 1 stycznia zmiany w refundacji wyrobów medycznych

Pacjent Opieka zdrowotna

Zlecenia na refundację rękawiczek uciskowych, wózków inwalidzkich czy inhalatorów pneumatycznych tracą ważność z dniem 1 stycznia 2023 r. Chodzi o zlecenia wystawione, potwierdzone, a także częściowo zrealizowane. Tego dnia bowiem wchodzi w życie rozporządzenie zmieniające zasady refundacji wyrobów medycznych.

01.01.2023

Pacjent uciekający ze szpitala może być poszukiwany przez policję

Pacjent

Pacjent ma prawo opuścić szpital. Jednocześnie jednak szpital i pracujący w nim medycy są w pewnym zakresie za stan pacjenta odpowiedzialni. Dlatego pacjent, który na przykład opuszcza szpitalny oddział ratunkowy (SOR) bez wypisu, musi liczyć się z tym, że personel zawiadomi policję.

29.12.2022

Z ustawy znikną określenia: osoba "chora psychicznie" i "upośledzona umysłowo"

Pacjent Opieka zdrowotna Niepelnosprawność

Już nie osoba chora psychicznie, ale osoba z zaburzeniami psychotycznymi i nie upośledzona umysłowo, ale z niepełnosprawnością intelektualną. To zmiany terminologii, którą proponuje Ministerstwo Zdrowia w projekcie nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, które mają chronić przed stygmatyzacją. Zainteresowani chwalą eliminowanie przestarzałych, niejasnych i pejoratywnych określeń.

28.12.2022

Zgody na zabieg medyczny małoletniego udziela przedstawiciel ustawowy

Pacjent Opieka zdrowotna

W przypadku pacjenta małoletniego, całkowicie ubezwłasnowolnionego lub niezdolnego do świadomego wyrażania zgody na przeprowadzenie badania lub udzielenie innego świadczenia, prawo do podejmowania decyzji mają przedstawiciele ustawowi. W przypadku braku przedstawiciela ustawowego prawo to, w odniesieniu do badania, może wykonać opiekun faktyczny.

26.12.2022

Dobre jedzenie w szpitalach obniża koszty - uczelnie wprowadzają zajęcia z żywienia

Pacjent Szkolnictwo wyższe

Cztery uczelnie medyczne wprowadziły do programu nauczania zajęcia z żywienia klinicznego. To odpowiedź na to, że aktualny program studiów w niewystarczający sposób obejmuje to zagadnienie. Tymczasem wprowadzenie systemów ułatwiających stosowanie samych tylko doustnych odżywek u pacjentów hospitalizowanych zmniejsza koszty szpitalne o około 10 proc.

24.12.2022

W UE konsumpcja antybiotyków spada, w Polsce wciąż zażywa się ich za dużo

Pacjent

W ciągu ostatniego roku antybiotyki przyjęło 23 proc. Europejczyków - wynika z Eurobarometru. Jest to najniższy odsetek od lat. Wciąż jednak połowa Europejczyków pozostaje w mylnym przeświadczeniu, że antybiotyki zabijają wirusy. W Polsce, co piąty antybiotyk przepisywany jest niepotrzebnie, przez co maleje ich skuteczność w walce z naprawdę groźnymi infekcjami – alarmują eksperci. 

23.12.2022

Skala Barthel nie będzie decydować o opiece dla pacjentów z AIDS

Pacjent Opieka zdrowotna

Skala Barthel nie będzie już podstawą do przyjmowania do zakładów opiekuńczych osób chorych na AIDS, gdyż jest ona nieadekwatna do oceny ich stanu zdrowia i wsparcia, którego potrzebują. Wypisywanie pacjentów wyłącznie w oparciu o punktację powoduje często znaczne pogorszenie się ich stanu zdrowia. Zmianę zakłada projekt nowelizacji przepisów zaproponowany przez resort zdrowia.

21.12.2022

Wszyscy pacjenci ustawią się w jednej, długiej kolejce po zdrowie

Pacjent Opieka zdrowotna

System wyszuka dla pacjenta najbliższy termin wizyty w poradni i od razu go zarezerwuje. Jeśli wolnego terminu nie będzie, to ustawi go we wspólnej dla wszystkich kolejce oczekujących. Takie zmiany proponuje resort zdrowia. Czy to oznacza, że kolejki do lekarzy się skrócą? Niekoniecznie, bo główną bolączką systemu jest brak specjalistów.

20.12.2022

Prof. Bartosz Molik: Około 90 proc. dzieci w Polsce nie nadaje się do uprawiania sportu

Pacjent Szkoła i uczeń

Wstępne dane wskazują, że 94 proc. dzieci z klas 1-3 nie posiada minimalnego poziomu fundamentalnych umiejętności ruchowych. To jest dramatyczny wynik, który oznacza, że nasze społeczeństwo nie jest zdrowe. Konsekwencje takiego stanu będą widoczne za kilkanaście lat – mówi w rozmowie z Prawo.pl prof. dr hab. Bartosz Molik, rektor warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego.

17.12.2022

Inflacja zjada seniorom pieniądze na leki - rząd rozważa zmiany

Pacjent

Ministerstwo Zdrowia jest ostrożne co do planów poszerzenia grupy wiekowej pacjentów uprawnionych do programu leki 75+. Na razie tylko rozważa taką możliwość, a w grę wchodzi także rozszerzenie wykazu o nowe substancje czynne z wykazu leków refundowanych. Eksperci natomiast są pewni, że to konieczne wobec wysokiej inflacji i procesu starzenia się społeczeństwa.

16.12.2022

Ankieter NFZ wypyta pacjenta o jakość świadczeń

Pacjent Opieka zdrowotna

Pacjenci mogą wyrazić swoją opinię na temat świadczeń, których im udzielono, na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Oceniane jest m.in. zaangażowanie lekarza, zachowanie obsługi recepcji, sprawność zapisywania na wizytę. Do osób, które skorzystały z leczenia u specjalisty, będą dzwonić także ankieterzy w imieniu Narodowego Funduszu Zdrowia.

15.12.2022

Demontaż zawodu psychoterapeuty - ważność uprawnień pod znakiem zapytania

Pacjent Zawody medyczne

Środowisko psychoterapeutów obawia się, że budowany przez lata model certyfikacji i kształcenia zawodowego zostanie rozmontowany. Oczekiwali na ustawę, która ureguluje zawód psychoterapeuty, jednak Ministerstwo Zdrowia przedstawiło do konsultacji projekt rozporządzenia wprowadzający specjalizację „psychoterapia”, dostępną dla absolwentów wybranych kierunków.

14.12.2022

Prof. Sierpiński: Udział w badaniu klinicznym to szansa na wyzdrowienie, nawet na przeżycie

Pacjent Opieka zdrowotna

Co roku wykonujemy w Polsce ponad 700 badań klinicznych, co powoduje, że zaliczamy się do czołówki państw europejskich. Mimo tego, musimy nadal prowadzić edukację pacjentów i lekarzy dotyczącą możliwych korzyści z tych badań. Są one bowiem bezpieczne, a udział w nich to często szansa na dostęp do nowoczesnych terapii – uważa dr hab. n. med. Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych.

14.12.2022

Dopłaty pacjentów do leków jednymi z najwyższych w UE

Pacjent Finansowanie zdrowia

W Polsce udział państwa w kosztach leków dostępnych w aptece wynosi 35 proc., podczas gdy w Niemczech i Francji 82 proc.,  w Czechach 64 proc, a w Rumuni 48 proc. W efekcie procentowy udział wydatków pacjenta w kosztach leków kupowanych w aptekach jest w Polsce jednym z najwyższych w Unii Europejskiej - wynika z raportu Health at a Glance 2022.

13.12.2022

Na nowych specjalistów z psychoterapii dziecięcej trzeba będzie jeszcze zaczekać

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Po zmianie prawa, które zdobycie specjalizacji z psychoterapii dziecięcej umożliwia m.in. pedagogom, pielęgniarkom i lekarzom, dyplomy otrzymały 284 osoby - są to psychoterapeuci, którzy już pracowali w zawodzie, ich dorobek został uznany i zdali egzamin w Centrum Egzaminów Medycznych. Kolejnych 200, tym razem nowych specjalistów, wejdzie na rynek dopiero za około półtora roku.

13.12.2022