Projekt rozporządzenia MZ z 2 października 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w zakresie monitorowania dzieci i młodzieży z pierwotnymi i wtórnymi niedoborami odporności zakłada wydłużenie etapu organizacji i realizacji programu do 31 marca 2024 r. Pierwotnie etap ten miał zakończyć się 30 listopada br.

- Wynika to z faktu, iż nie wszystkie umowy na realizację programu pilotażowego zostały zawarte w terminie umożliwiającym zakończenie etapu organizacji i realizacji zgodnie z założeniami programu pilotażowego tj. do dnia 30 listopada 2023 r. – czytamy w ocenie skutków regulacji do projektu. Umowy podpisywane były z realizatorami do końca sierpnia, w związku z czym zakończenie pilotażu do końca listopada mogłoby nie być możliwe.

Monitoring innowacyjnym urządzeniem wielofunkcyjnym

Poza tym projekt rozporządzenia szczegółowo precyzuje specyfikację innowacyjnego urządzenia wielofunkcyjnego, w zakresie obowiązku spełniania przez urządzenie wymagania zawartego w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE. Urządzenie musi posiadać certyfikat zgodności z wymaganiami organów unijnych. Dzieci objęte opieką programu mają być monitorowane przy użyciu innowacyjnego urządzenia wielofunkcyjnego przez okres trzech miesięcy.

Czytaj także na Prawo.pl: Więcej placówek POZ w pilotażu krajowej sieci kardiologicznej

- W konsekwencji, aby osiągnąć cel programu pilotażowego, czyli objęcie programem pilotażowym nie mniej niż 1200 świadczeniobiorców, konieczne jest zapewnienie realizatorom programu pilotażowego możliwości realizacji świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej lub podstawowej opieki zdrowotnej z wykorzystaniem innowacyjnych urządzeń wielofunkcyjnych przez co najmniej 6 miesięcy – argumentuje ustawodawca.

Nie zmienia się budżet programu pilotażowego.