Podejrzenie prania pieniędzy blokuje rachunek, nawet bez postawienia zarzutów

Prawo karne Prokuratura Prawo gospodarcze

Zmiana procedury karnej w grudniu ubiegłego roku spowodowała, że maksymalny czas wstrzymania transakcji lub blokady rachunku przez prokuratora, w sytuacji niewydania postanowienia o zabezpieczeniu majątkowym, wydłużono z sześciu miesięcy do roku. To może dotyczyć osoby, której nie postawiono zarzutu popełnienia jakiegokolwiek przestępstwa, ale odcięto ją od dysponowania swoją własnością i wstrzymano działalność gospodarczą.

01.06.2022

UE: Będzie prawo pozwalające na konfiskowanie majątków osób omijających sankcje

Prawo karne Prawo europejskie

Naruszenia sankcji wobec Rosji zostaną dodane do wykazu przestępstw Unii Europejskiej, co ma zapewnić, że majątek osób i podmiotów naruszających środki ograniczające będą mogły być skutecznie skonfiskowane w przyszłości. Takie uzupełnienie przepisów zaproponowała Komisja Europejska.

25.05.2022

Więcej kar śmierci i egzekucji w ubiegłym roku

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

W 2021 roku odnotowano, po wcześniejszym spadku związanym z pandemią, wzrost liczby egzekucji oraz wydanych wyroków kary śmierci - stwierdziła Amnesty International w swoim dorocznym przeglądzie dotyczącym kary śmierci. Jednak całkowita liczba odnotowanych egzekucji w 2021 r. stanowi drugą najniższą od 2010 r. Mniej egzekucji było jedynie w 2020 roku.

24.05.2022

RPO: Kara dla prawnika bez przedawnienia i zatarcia?

Prawo karne Prawnicy

Samorządy zawodów zaufania publicznego, jak notariusze czy radcowie prawni, mają prawo badać, czy gwarantują należyte ich wykonywanie. Są jednak wątpliwości co do granic czasowych takiego badania przeszłości kandydata, w tym czynów, które się przedawniły lub też nastąpiło zatarcie skazania. RPO pyta, czy negatywne zachowania z przeszłości mogą bezterminowo obciążać człowieka.

24.05.2022

Wiceminister Romanowski: Domykamy system ochrony tych, którzy doznają przemocy domowej

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Policyjne zakazy zbliżania się, kontaktowania się z osobą pokrzywdzoną przestępstwem i przebywania w miejscach, w których pracuje czy się uczy, będą domknięciem systemu natychmiastowej izolacji sprawcy. Chcemy dać tym, którzy doznają przemocy, czas na podjęcie dalszych kroków – także na drodze karnej – mówi Prawo.pl dr Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości.

24.05.2022

Lekarze nie chcą odpowiadać karnie za błędy. Muszą przekonać do tego ministra sprawiedliwości

Prawo karne Zawody medyczne

Lekarze nie chcą ponosić odpowiedzialności karnej za błędy medyczne, bo do wielu z nich dochodzi przez złą organizację systemu ochrony zdrowia. Tymczasem kierowane przez Zbigniewa Ziobro Ministerstwo Sprawiedliwości chce zaostrzać kary i nie zgadza się nawet na zwolnienie z nich sygnalistów zgłaszających zdarzenia niepożądane. Jest jednak odosobnione w swoim stanowisku.

23.05.2022

Tylko w USA kobiety mają łatwiej w sądzie, w Polsce - "wykształciuchy"

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Wbrew obiegowym odczuciom, tylko w Stanach Zjednoczonych kobietom wymierzane są niższe kary niż mężczyznom, za to samo przestępstwo. W Polsce na łagodniejsze wyroki mają szansę "wykształciuchy", których stać na lepszego adwokata-obrońcę i są bardziej wymowni. A bezrobotni dostają wyższe wyroki niż pracujący. Nasi sędziowie w większym stopniu używają argumentów dotyczących kobiecości niż męskości.

21.05.2022

Parkingowy szeryf sam może skończyć przed sądem

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Wszystko jest parkingiem, jeżeli bardzo tego pragniesz – z tego założenia wychodzi spora część kierowców. Mandat wcale nie jest najgorszą rzeczą, jaka może im się za to przytrafić. Bywa, że inni użytkownicy dróg biorą sprawy w swoje ręce i karzą delikwenta np. naklejką z wulgarnym napisem lub spuszczeniem powietrza z opon. Samozwańczy szeryf sam jednak musi liczyć się z problemami z prawem.

21.05.2022

TSUE: Jeśli oskarżony zbiegł, możliwy wyrok zaoczny

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

W razie niemożności ustalenia miejsca pobytu oskarżonego może on być sądzony lub skazany w trybie zaocznym, lecz ma następnie prawo do wznowienia postępowania co do istoty sprawy i przeprowadzenia go w swojej obecności - uznał Trybunał Sprawiedliwości UE. Ale zastrzegł, że prawa tego można mu jednak odmówić, jeżeli rozmyślnie uchylał się on od wymiaru sprawiedliwości.

19.05.2022

NSA: Prokuratorskie zarzuty uzasadniają zwolnienie policjanta

Prawo karne Policja

Prokurator przedstawił policjantowi zarzut popełnienia przestępstwa korupcyjnego mającego związek z pełnioną służbą. Zwierzchnicy postanowili zareagować i zwolnili funkcjonariusza ze względu na interes służby. Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, że każdy policjant, by mógł skutecznie wykonywać obowiązki, musi pozostawać poza wszelkimi podejrzeniami o jakiekolwiek zachowania sprzeczne z prawem.

18.05.2022

Nowa polityka - sprawca przemocy wróci do domu, jeżeli pójdzie na terapię

Prawo karne Prawo rodzinne Opieka zdrowotna

Uchylenie zobowiązania do opuszczenia mieszkania lub zakazu zbliżania będzie zależeć m.in. od tego, czy sprawca pójdzie na terapię. Taką zmianę zamierza wprowadzić resort sprawiedliwości, chcąc przeciwdziałać zjawisku, a nie jedynie skupiać się na karaniu sprawców. Według prawników to dobry kierunek zmian, choć wskazują też na konieczność większego nacisku na potrzeby pokrzywdzonych przemocą domową.

18.05.2022

Uwaga na włamywaczy komputerowych - mogą ukraść magiczne miecze

Prawo karne Prawo AI

Popełnianie przestępstw za pomocą gier komputerowych jest ograniczone - można uspokoić graczy. Użytkowników spotka kara, gdy dokonają cyberstalkingu, oszustwa albo włamania do cudzego systemu informatycznego. Ale przekazanie lub wyrzucenie cudzej zbroi lub miecza wirtualnego przez cudzego awatara, jest pozbawieniem władztwa informatycznego, a nie prawnego, czyli to nie kradzież - uważają prawnicy.

14.05.2022

Izba Dyscyplinarna może raz jeszcze obniżyć sędziemu uposażenie za bezczynność

Prawo karne Prawnicy

We wtorek, 10 maja br., w Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego miała się odbyć rozprawa, w której obwinionym jest sędzia Roman P. ze Śremu. Sprawa została jednak zdjęta z wokandy. Zarzut stawiany przez rzecznika dyscyplinarnego dotyczy bezczynności w prowadzonych sprawach. Sąd Dyscyplinarny przy Sądzie Apelacyjnym w Łodzi wymierzył karę obniżenia wynagrodzenia o pięć procent w okresie pół roku.

10.05.2022

Amnesty International ma dowody na rosyjskie zbrodnie w Ukrainie

Prawo karne Ukraina

Rosyjskie siły zbrojne muszą stanąć przed sądem za serię zbrodni wojennych popełnionych w regionie na północny zachód od Kijowa – stwierdziła Amnesty International w ogłoszonym właśnie raporcie wydanym po szeroko zakrojonym śledztwie przeprowadzonym na miejscu. Według jego autorów, wszyscy odpowiedzialni za zbrodnie powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej za swoje czyny.

06.05.2022

Sąd: Nie każdy orzeł to chronione godło Polski

Prawo karne

Sąd Okręgowy w Gdańsku ponownie uniewinnił członków zespołu "Behemoth", w tym jego lidera Adama "Nergala" Darskiego, od zarzutu znieważenia polskiego godła. Sąd uzasadnił, że przedmiotem publicznego znieważenia opisanego w art. 137 Kodeksu Karnego musi być godło. Nie zaś twór graficzny, projekt graficzny, nawiązujący czy podobny do orła.

06.05.2022

Biuro do walki z cyberprzestępczością działa i ma szefa

Prawo karne Prawo AI RODO

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński powołał insp. Adama Cieślaka na stanowisko Komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Biuro to działa od 12 stycznia br. i zgodnie z ustawą, jest jednostką policji właściwą do rozpoznawania i zwalczania przestępstw popełnionych przy użyciu systemu informatycznego, systemu teleinformatycznego, zapobiegania tym przestępstwom.

06.05.2022

Prokuratura składa apelację od wyroku uniewinniającego kierowniczkę sklepu IKEA

Prawo karne

Prokuratura skierowała do sądu apelację od wyroku uniewinniającego kierowniczkę działu personalnego sklepu IKEA. Prokuratura nie zgadza się z ustaleniami sądu, że zwolnienie przez nią pracownika sklepu nie było motywowane jego przynależnością wyznaniową. Kobieta odpowiadała za dyskryminację wyznaniową przy zwolnieniu pracownika, który zamieścił wpis krytykujący środowiska LGBT.

06.05.2022

Sygnaliści w służbach mundurowych - idea słuszna, ale ma mielizny

Prawo karne Compliance Wojsko

Najnowsza wersja projektu ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenie prawa obejmuje również funkcjonariuszy służb mundurowych oraz żołnierzy zawodowych, czyli formacje hierarchicznie podporządkowane. Zdaniem ekspertów, idea jest jak najbardziej słuszna, ale z realizacją mogą być problemy. Projekt nie obejmuje na przykład najczęstszych naruszeń, do których dochodzi w takich służbach.

06.05.2022

Prezydent podpisał ustawę, która ma przyśpieszyć budowę Centralnej Ewidencji Kierowców

Prawo karne Administracja publiczna

Usprawnienie zasad realizacji zadań administracji publicznej w związku z rozwojem publicznych systemów teleinformatycznych, i zwiększenie efektywności działania Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej zakłada m.in podpisana przez Prezydenta ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem publicznych systemów teleinformatycznych.

05.05.2022