Prokurator Generalny wniósł  kasację od wyroku Sądu Rejonowego z 18 maja 2021 r. Kasację tę sporządził i podpisał zastępca Prokuratora Generalnego Robert Hernand.

Sąd Rejonowy w Siemianowicach Śląskich uniewinnił większość z 14 oskarżonych, ponadto jednemu  z nich wymierzył  karę grzywny 70 stawek dziennych, ustalając wysokość jednej stawki dziennej na kwotę 50 zł. W sprawie jest 169 tomów akt., zaś kasacja liczy 86 stron.

Zobacz procedurę w LEX: Kasacja nadzwyczajna >

 

Najpierw wyłączenie sędziego SN

Wyznaczona do rozpoznania tej kasacji sędzia Sądu Najwyższego Małgorzata Bednarek, były prokurator,  wniosła o wyłączenie jej od rozpoznania tej sprawy. W uzasadnieniu wskazała na ponad 20-letnią znajomość oraz relacje, w jakich pozostaje, zarówno towarzyskie, jak i służbowe, z autorem kasacji prok. Hernandem.

Prezes Izby Karnej SN Zbigniew Kapiński zdecydował się przychylić do wniosku sędzi Bednarek i wyłączył ją ze składu orzekającego.

- Okoliczności powoływane przez SSN Małgorzatę Bednarek dotyczące jej relacji z autorem kasacji prokuratorem Robertem Hernandem oparte na ich wieloletniej znajomości i przyjaźni, zdaniem Sądu Najwyższego, mogłyby wywoływać w odbiorze społecznym wątpliwości co do bezstronności sędziego przy rozpoznawaniu sprawy – wskazał sędzia Kapiński. Zatem okoliczności te przekonują, że przedstawione w nim obawy mają charakter realny, a w związku z tym dla dobra wymiaru sprawiedliwości sędzia Małgorzata Bednarek nie powinna rozpoznawać tej kasacji.

Czytaj w LEX: Werra Magdalena, Racjonalny prawodawca w walce z korupcją w sektorze publicznym >

 

 14 osób na ławie oskarżonych

Oskarżeni odpowiadali za przyjmowanie lub wręczanie korzyści majątkowych. Podstawą ich skazania był art. 228 par. 1 kk. Do przestępstw miało dochodzić od listopada 2000 roku do 2008 roku.

Czytaj:  Prof. Romanowski: Złe i bardziej złe łapówkarstwo w spółkach

Wśród osób objętych aktem oskarżenia był Andrzej B. To wiceprezes zarządu spółki z Siemianowic Śląskich. Był on skazany za przekazanie łapówek na ok. 580 640 zł osobom pełniącym funkcje kierownicze w kopalniach węgla kamiennego na terenie Śląska.

Zobacz linię orzeczniczą w LEX: Pojęcie osoby pełniącej funkcję publiczną >

Wyrok objął również pięciu pracowników tej firmy. Kolejne osiem osób oskarżonych to osoby zajmujące kierownicze stanowiska w kopalniach: KWK Zofiówka, KWK Borynia, KWK Jankowice, KWK Śląsk, Bytomskiej Spółce Węglowej, KWK Marcel, Zakładzie Górniczym Bytom II.

Czytaj w LEX: Grudecki Michał, O legalności tzw. dowodów wdzięczności – uwagi na marginesie artykułu R. Sosika "O bezprawności przyjmowania prezentów przez osoby pełniące funkcje publiczne" >

 

Za co wręczano łapówki

W toku śledztwa ustalono, że firma z Siemianowic Śląskich zajmowała się produkcją chemii dla górnictwa, między innymi klejów i pianek. Dowody zgromadzone w sprawie miały wskazywać, że korzyści majątkowe przez przedstawicieli tej firmy wręczane były w zamian za preferencyjne traktowanie spółki w stosunkach handlowych: dokonywanie zakupu od firmy, regulowanie płatności w pierwszej kolejności, niezgłaszania reklamacji w przypadku wadliwego towaru.

Czytaj w LEX: Tarapata Szymon, O legalności przyjmowania prezentów przez osoby pełniące funkcje publiczne – uwagi polemiczne >

Jak twierdziła prokuratura, pieniądze – jednorazowo kwoty od 140 do 8 400 złotych – wręczane miały być w gotówce. Zawierane były też fikcyjne umowy zlecenia z pracownikami kopalni lub członkami ich rodzin. Środki przeznaczone na łapówki  pozyskiwane były ze środków zagranicznych od spółki  powiązanej kapitałowo z firmą z Siemianowic Śląskich. Pieniądze na teren Polski przywożone były  w gotówce. Proponowane ,,,prowizje” oznaczały odpowiednią kwotę pieniędzy wyliczoną  procentowo od wartości sprzedaży – z reguły 1-2 proc.

 

 

Wcześniejsze wyroki skazujące

Wobec kilku wcześniej oskarżonych osób zapadły już prawomocne wyroki skazujące. Wobec dwóch osób z firmy zajmującej się produkcją chemii dla górnictwa z Siemianowic Śląskich, z uwagi na ujawnienie przed organami ścigania nielegalnego procederu, prokurator umorzył postępowanie karne. Osoby te skorzystały bowiem z klauzuli niekaralności.

Czytaj w LEX: Stankiewicz Aneta, Korupcja jako przyczyna dysfunkcji w sektorze publicznym >

Izba Karna SN rozpozna kasację Prokuratora Generalnego 30 sierpnia br.

Wyrok Sądu Okręgowego w Siemianowicach Śląskich z 18 maja 2021 r, sygn. akt II K 524/16, kasacja sygn. IV KK 507/22