SN: Spiętrzenie wody w rzece nie mogło być ukarane

Prawo karne Środowisko

Wykroczenie polegało na nieuprawnionej regulacji poziomu wody w rzece. Karalność przypisanego obwinionemu wykroczenia ustała we wrześniu 2023 roku. Zatem Sąd Okręgowy w Białymstoku nie mógł merytorycznie orzekać 20 października 2023 r., lecz powinien był uchylić wyrok Sądu Rejonowego i umorzyć postępowanie – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej. Kasacja wniesiona przez Rzecznika Praw Obywatelskich okazała się zasadna.

03.09.2024

Zmiana prawa aborcyjnego mało realna, ale pomóc mają oficjalne wytyczne

Prawo karne Opieka zdrowotna

Premier Donald Tusk stwierdził ostatnio, że w Sejmie nie ma większości, by przegłosować zmiany w obecnie obowiązującym prawie dotyczącym aborcji. Podczas piątkowej konferencji prasowej przedstawiono jednak wytyczne dla lekarzy i szpitali, które mają przedstawiać wykładnię propacjencką. Wskazano w nich m.in. jednoznacznie, że aborcja ze względu na stan zdrowia psychicznego kobiety jest dopuszczalna i że wystarczy w tej sytuacji opinia jednego lekarza.

30.08.2024

Przemysław Walas: Mowa nienawiści wobec grup ludności też powinna być karana

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Mowa nienawiści i przestępstwa motywowane nienawiścią dotyczą zarówno konkretnych osób, jak i całych grup należących do społeczności LGBT+. Dobrze, że projektowane zmiany w prawie karnym będą pozwalały na karanie za to, ale zabiegamy jeszcze o poprawkę umożliwiającą karanie także za ataki na grupy ludności – mówi Przemysław Walas, kierownik rzecznictwa w Kampanii Przeciw Homofobii.

30.08.2024

Pijana kobieta straciła samochód - jest pierwszy wyrok

Prawo karne

Przed sądem w Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Auto straciła kobieta. Jadąc przez miasto, miała ponad 2 promile. Straciła też prawo jazdy na cztery lata. Od 14 marca 2024 roku sąd może orzec przepadek pojazdu, jeśli w organizmie jego kierowcy będzie powyżej 1,5 promila alkoholu.

29.08.2024

Pierwsza w Polsce stacjonarna przychodnia aborcyjna otworzy się jesienią

Prawo karne Pacjent Opieka zdrowotna

W przychodni Abotak kobiety będą mogły liczyć na farmakologiczne przerwanie ciąży bez podawania przyczyny. Aborcyjny Dream Team, założycielki przychodni, zapewniają, że będzie działała zgodnie z prawem; powołują się na WHO, która zdrowie definiuje jako ogólny dobrostan, również psychiczny i społeczny, a nie tylko brak choroby. Według tej interpretacji zmuszanie do kontynuowania niechcianej ciąży jest ryzykowne dla stanu zdrowia tej osoby, co jest wskazaniem do aborcji.

29.08.2024

Nic o nas bez nas - Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży

Prawo karne Prawo rodzinne

Rzeczniczka Praw Dziecka i UNICEF Polska powołali Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży. To pierwsza taka inicjatywa w kraju. Tworzą go młodzi aktywiści, ich rodzice, eksperci z różnych dziedzin, redaktorzy poruszający tematykę społeczną, w tym praw dzieci, a przewodniczy mu prof. Ewa Jarosz. Celem jest wypracowanie narodowej strategii działań wzmacniających partycypację dzieci i młodzieży w Polsce. 

27.08.2024

Zabójcy drogowi mogą być surowiej karani

Prawo karne

Nie mamy dzisiaj takiej kwalifikacji czynu jak spowodowanie zabójstwa czy morderstwa drogowego, tak jak np. we Włoszech czy w Niemczech. Biegli sądowi i policjanci uważają, że powinno to zostać uregulowane, bo niektóre zdarzenia drogowe są tak zuchwałe czy agresywne, że sprawca musi liczyć się z tym, że kogoś zabije. Trwają rozmowy o zmianach z Ministerstwem Sprawiedliwości, na razie bez rezultatu.

24.08.2024

Strażnicy łowieccy chcą więcej uprawnień, żeby skutecznie kontrolować myśliwych

Prawo karne Środowisko Administracja publiczna

Wprowadzenie sankcji za zabijanie przez myśliwych dzikich zwierząt przy paśnikach oraz większe możliwości skutecznego kontrolowania polowań, to postulaty złożone przez Państwową Straż Łowiecką podczas prac w zespole do spraw reformy łowiectwa. Polski Związek Łowiecki chciałby zaś docelowo połączyć Państwową Straż Łowiecką i Państwową Straż Rybacką w Straż Ochrony Przyrody.

24.08.2024

Jest śledztwo w sprawie postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

22 sierpnia 2024 r. prokurator z Wydziału Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wszczął śledztwo w sprawie przekraczania w okresie od czerwca 2018 r. do maja 2024 r. uprawnień przez Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych i jego dwóch zastępców. Chodzi tu o o czyn z art. 231 par. 2 k.k. w zw. z art. 12 par. 1 k.k. – poinformowała w piątek Prokuratura Krajowa.

23.08.2024

SN: Przerwanie mszy to protest przeciwko TK i rządowi, nie religii

Prawo karne

Przestępstwo złośliwego przeszkadzania w wykonywaniu aktu religijnego ukierunkowane jest na karanie przerwania tego aktu ze względu na niechęć czy wrogość do tej religii. Samo zaś zakłócenie aktu religijnego, bez takiej motywacji, jest wykroczeniem, które się przedawniło - orzekł Sąd Najwyższy. Potwierdził tym samym, że posłanka nie popełniła przestępstwa. Wskazał, że jej protest w kościele w Toruniu wiązał się z ogólnopolskimi manifestacjami po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

23.08.2024

SN: Znajomość bez zażyłości to nie powód do zmiany sądu

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Gdyby chodziło o kontakty oskarżonego i sędziego wykraczające poza zwykłe relacje zawodowe, mające cechę zażyłości, to właściwą do zastosowania instytucją byłoby wyłączenie sędziego i nie mogą temu stać na przeszkodzie względy natury organizacyjnej – orzekł Sąd Najwyższy. Nie przychylił się jednak do wniosku o zmianę sądu, gdy nie można wątpić w brak obiektywizmu.

22.08.2024

SN: Sumowanie kar daje wyrok niezgodny z ustawą

Prawo karne Prawnicy

Diler narkotyków został skazany wyrokiem łącznym na rok i trzy miesiące pozbawienia wolności. Sąd Najwyższy w Izbie Karnej uchylił to orzeczenie, gdyż maksymalny wymiar kary łącznej mógł wynieść jeden rok pozbawienia wolności. Zaskarżonym wyrokiem orzeczono wobec skazanego karę powyżej górnej granicy określonej ustawą. Sądy nadal mają problem z wyrokami łącznymi i Komisja Kodyfikacyjna pracuje nad zmianą tych przepisów.

22.08.2024

Kilkoro poszkodowanych to za mało na katastrofę

Prawo karne Drogi

Nie jest łatwo określić granicę pomiędzy wypadkiem a katastrofą w komunikacji. Problemów nastręcza ocena, czy w zdarzeniu ucierpiało wiele, czy kilka osób - o to, jaka to liczba, spierają się prawnicy. Część z nich sugeruje, że należałoby przepis doprecyzować, bo jest on mocno na bakier z zasadą pewności prawa. Inni jednak chwalą ustawodawcę za pozostawienie sądom swobody w tej materii.

21.08.2024

Lunatyk skazany za pedofilię

Prawo karne

Sąd Okręgowy w niemieckiej Lubece uznał za winnego ojca, który molestował seksualnie własnego ośmioletniego syna. Temida wnikliwie badała, czy do czynu pedofilskiego nie doszło nieświadomie podczas snu, a przestępca nie cierpi na zespół Morfeusza. W Polsce sprawy, w których obrońcy oskarżonych podnoszą takie argumenty, są jeszcze absolutną rzadkością.

17.08.2024

Nowe zasady użycia broni - ustawa opublikowana w Dzienniku Ustaw

Prawo karne Wojsko

Rządowa ustawa wspierającą działania wojska i służb została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Według przyjętej przez rząd autopoprawki zasady użycia broni przez żołnierzy w działaniach na terytorium kraju będą jawne. Przepisy zapewniają również funkcjonariuszom szerszą pomoc prawną. Wśród zaakceptowanych wcześniej przez Sejm zmian znalazła się m.in. poprawka PiS, zgodnie z którą zatrzymanie żołnierza w czasie wykonywania przez niego czynności lub zadań służbowych "może być stosowane jako środek ostateczny, o ile nie zachodzi konieczność zatrzymania żołnierza na gorącym uczynku".

16.08.2024

SN: Zakaz udziału w imprezach masowych nie może być bezterminowy

Prawo karne

Sąd, orzekając zakaz wstępu na wszelkie imprezy masowe na terytorium Polski oraz mecze piłki nożnej rozgrywane przez polską kadrę narodową lub polski klub sportowy poza naszym krajem, pominął obowiązek określenia czasu obowiązywania tego zakazu. A więc zakaz obowiązywałby pseudokibica do końca życia. Izba Karna Sądu Najwyższego orzekła, że to rażące złamanie ustawy.

16.08.2024

Rudzińska-Bluszcz: Ochrona dzieci w szkole, na obozie i w hotelu to obowiązek

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Zarządzanie oświatą

Pierwsza kara finansowa za niezastosowanie się do wymogów ustawy lex Kamilek to 250 złotych, za drugim razem kara będzie surowsza. Za brak weryfikacji w rejestrze karnym sprawców przez pracodawców będzie grozić kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywna. Jeśli pracownik ma orzeczony przez sąd zakaz opieki nad dziećmi i jest dopuszczony do opieki, to jest przestępstwo przewidziane karą do pięciu lat pozbawienia wolności - wyjaśnia Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, wiceministra w Ministerstwie Sprawiedliwości.

14.08.2024

Ministerstwo domaga się srogich kar dla złodziei stroiszu

Prawo karne Środowisko Administracja publiczna

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce zastopować kradzież gałązek jodłowych z lasów. Do ministra sprawiedliwości złożyło właśnie propozycje zmian w prawie, aby taki czyn był nie tylko wykroczeniem, ale i przestępstwem. Leśnicy przekonują, że stroisz jodłowy jest nielegalnie pozyskiwany nie tylko przed świętami listopadowymi i grudniowymi, ale przez cały rok.

14.08.2024

NSA: Wydanie mniejszej liczby zaświadczeń nie jest bezczynnością

Prawo karne Administracja publiczna

Skoro nie ma normy prawnej jednoznacznie zobowiązującej dyrektora zakładu karnego do wydania zaświadczenia o stanie finansów osadzonego w kilku egzemplarzach, to nie można czynić skutecznego zarzutu bezczynności dyrektora. Choćby dlatego, że organ ten terminowo wydał zaświadczenia w dwóch kopiach – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Skarga nie odnosiła się jedynie do sposobu wykonywania czynności przez dyrektora aresztu śledczego.

13.08.2024

Dr Gliszczyńska-Grabias: Obecne prawo też pozwala skutecznie karać za mowę nienawiści

Prawo karne Prawnicy

Poszerzenie katalogu grup wrażliwych, których dotyczyć mogą przestępstwa motywowane nienawiścią, to dobra zmiana. Ale nawet, gdy nie jest ona jeszcze uchwalona, można i należy ścigać mowę nienawiści z powodu niepełnosprawności, wieku, płci, orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej – mówi dr Aleksandra Gliszczyńska-Grabias, przewodnicząca zespołu doradców Prokuratora Generalnego ds. przeciwdziałania mowie nienawiści i przestępstwom motywowanym uprzedzeniami.

13.08.2024