W MS rozpoczęły się prace nad przepisami o mowie nienawiści wobec osób LGBT

Prawo karne

W Ministerstwie Sprawiedliwości rozpoczęły się prace nad zmianą kodeksu karnego, dotyczące mowy nienawiści i przestępstw z nienawiści m.in. wobec osób LGBT. Wiceszef resortu Krzysztof Śmiszek powiedział, że chodzi głównie o poszerzenie katalogu przesłanek, które będą traktowane jako dyskryminacyjne w kontekście dyskryminacyjnych czy pogardliwych wypowiedzi lub czynów.

18.01.2024

SN: Sędzia dobrowolnie poddała się karze za przeklejanie cen na książkach

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

O 20 procent będzie miała obniżone uposażenie sędzia w stanie spoczynku, która naraziła sprzedawcę książek na straty wynoszące 30 zł. Obniżenie uposażenia orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej na rok. Jest to drugi wyrok w tej samej sprawie tego samego sędziego, tym razem z zakresu odpowiedzialności dyscyplinarnej.

18.01.2024

SN: Można ponownie przesłuchać pokrzywdzone dziecko, ale warunkowo

Prawo karne

Dziecko pokrzywdzone przez czynności seksualne dorosłych lub przemoc poniżej 15 roku życia można ponownie przesłuchiwać , gdy oskarżony nie miał obrońcy w chwili pierwszego przesłuchania tylko wyjątkowo. Siedmiu sędziów Izby Karnej podjęło uchwałę według której prawo do obrony oskarżonego ustępuje przed zdrowiem psychicznym dziecka.

17.01.2024

Sejm powołał komisję śledczą do spraw inwigilacji Pegasusem

Prawo karne Prokuratura RODO

Sejm jednogłośnie powołał w środę komisję śledczą do spraw czynności operacyjno-rozpoznawczych z użyciem Pegasusa. Komisja ma zbadać m.in. czy działania operacyjno-rozpoznawcze prowadzone z wykorzystaniem tego systemu wobec polskich obywateli były legalne, prawidłowe i celowe w okresie od 16 listopada 2015 r. do 20 listopada 2023 r.

17.01.2024

Pierwsze pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości na Program Pomocy Osobom Pokrzywdzonym już są

Prawo karne Domowe finanse

Resort sprawiedliwości zaprezentował pierwszą część listy organizacji, które zostały wyłonione w konkursach, by stworzyć Sieć Pomocy Osobom Pokrzywdzonym. Znalazły się na niej wyłącznie organizacje pozarządowe. „Program Pomocy Osobom Pokrzywdzonym na lata 2019-2025” dotyczy pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem i osobom im najbliższym oraz udzielania pomocy świadkom i osobom im najbliższym.

17.01.2024

SN: Pijana prokurator - wystarczy kamera policji, nie trzeba powoływać biegłych

Prawo karne Prawnicy

Kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości przez panią prokurator było zarejestrowane kamerami policji. Wobec tego dowód ten został zbadany przez sąd. Zaś dowód z opinii biegłych na poczytalność obwinionej nie mógł być przeprowadzony przed Sądem Najwyższym, gdyż jest on niedopuszczalny przy rozpoznawaniu sprawy uchylenia immunietu prokuratorskiego – orzekła Izba Odpowiedzialności Zawodowej.

17.01.2024

Prezydent wystąpił do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie prokuratora krajowego

Prawo karne

Prezydent Andrzej Duda w związku z próbą usunięcia prokuratora krajowego złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego pomiędzy prezydentem RP, a premierem oraz prokuratorem generalnym. Wcześniej Prokuratura Krajowa poinformowała, że TK nakazał prokuratorowi generalnemu powstrzymanie się od działań uniemożliwiających wykonywanie uprawnień przez Dariusza Barskiego; wstrzymał też decyzję o powołaniu Jacka Bilewicza na p.o. prokuratora krajowego.

15.01.2024

SN: Za nadużycie zależności służbowej sędziemu grozi złożenie z urzędu

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia sądu rejonowego, wykorzystując swoją pozycję i zależność służbową, wielokrotnie zmuszał swoją asystentkę do czynności seksualnych. Skazany przez sąd karny, teraz będzie sądzony przez Izbę Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego, po tym, jak Izba Dyscyplinarna złożyła obwinionego z urzędu. Postępowanie zostanie wznowione.

13.01.2024

MS: Płk Andrzej Pecka dyrektorem generalnym Służby Więziennej

Prawo karne

Prezes Rady Ministrów Donald Tusk na wniosek Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara powołał w piątek płk. Andrzeja Peckę na stanowisko dyrektora generalnego Służby Więziennej - podało Ministerstwo Sprawiedliwości. Zastąpił gen. Jacka Kitlińskiego, który pod koniec grudnia decyzją premiera został odwołany z tego stanowiska.

12.01.2024

SN: Uzależniony narkoman nie płaci nawiązki

Prawo karne

Osoba uzależniona od narkotyków, jak i osoba zażywająca je po raz pierwszy, jest tak samo traktowana przy orzekaniu kary za posiadanie znacznej ilości marihuany. Zatem uzależnienie stwierdzone u osoby posiadającej, wbrew przepisom ustawy, określoną ilość środków odurzających lub substancji psychotropowych nie wpływa na kwalifikację prawną czynu – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej i dodał, że narkoman nie płaci nawiązki.

10.01.2024

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik - zatrzymani zgodnie z poleceniem sądu

Prawo karne Administracja publiczna

Policja od rana poszukiwała Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, skazanych niedawno prawomocnym wyrokiem sądu. Poszukiwani politycy PiS skorzystali z zaproszenia prezydenta i pojawili się w Pałacu Prezydenckim. Zdjęcia ze spotkania opublikowano w internecie. Pojawiły się pytania o możliwość wejścia policji na teren Pałacu Prezydenckiego. We wtorek wieczorem wiceszef MSWiA Czesław Mroczek poinformował, że Kamiński i Wąsik zostali zatrzymani zgodnie z poleceniem sądu.

09.01.2024

Sąd wydał nakazy doprowadzenia Kamińskiego i Wąsika do zakładu karnego

Prawo karne

Przygotowano dokumentację wykonawczą, w tym nakazy doprowadzenia skazanych Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika do jednostek penitencjarnych - poinformował w poniedziałek Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia. Marcin Kierwiński, minister spraw wewnętrznych i administracji, zapowiedział, że po otrzymaniu dokumentów z sądu policja podejmie natychmiastowe działania.

08.01.2024

Świńskie mięso na własny użytek badane dokładniejszą metodą

Prawo karne Administracja publiczna

Inspekcja weterynaryjna będzie miała łatwiejszy nadzór nad produkcją mięsa na własny użytek, a mięso będzie badane metodą, która daje większą pewność, że nie zawiera larw włośnia - przewiduje nowelizacja rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi, która weszła w życie 1 stycznia 2024 r. Obowiązują też nowe zasady chowu świń na użytek własny. Dotyczą informacji o siedzibach stad i metodach badania mięsa.

08.01.2024

SN: Wiele osób zagrożonych katastrofą to minimum 10, Frog na wolności

Prawo karne

Skoro są trzy teorie dotyczące pojęcia „wielu osób” zagrożonych spowodowaniem katastrofy, to sąd ma prawo zastosować się do jednej z nich – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej w sprawie pirata drogowego ps. „Frog”, którzy chwalił się rajdami po Polsce i uciekał policji. Uniewinnił kierowcę, uznając, że Sąd Okręgowy w Warszawie nie naruszył rażąco prawa.

06.01.2024

SA: Za bezprawne przetrzymanie w czasie „Strajku Kobiet” należy się 8 tys. zł

Prawo karne

Zadośćuczynienie za bezprawne pozbawienie wolności człowieka nie może być jednocześnie oderwane od realiów i współczesnych standardów życia w Polsce. Powinno być kwotą ekonomicznie odczuwalną, uwzględniającą opisane okoliczności zatrzymania – orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie w sprawie demonstranta, który sprzeciwiał się niesłusznemu wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego. Drugie zatrzymanie nie oznacza też, że krzywda była mniejsza.

05.01.2024

Mec. Koschel-Sturzbecher: Nowelizacja kodeksu karnego ułatwia walkę z nadużyciami gospodarczymi

Prawo karne

Jedna z wprowadzonych od 1 października br. zmian w kodeksie karnym dotyczy przepisu art. 296. Chodzi w nim o przestępstwo wyrządzenia szkody w obrocie gospodarczym bądź przestępstwo nadużycia zaufania. Przestępstwem jest też samo sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa wyrządzenia takiej szkody, jednak do tej pory dla jego ścigania niezbędne było złożenie wniosku przez pokrzywdzonego. Nowelizacja rozszerzyła krąg osób, które mogą złożyć taki wniosek - pisze Agata Koschel-Sturzbecher, adwokat.

05.01.2024

SN: Bezterminowy zakaz wstępu do lasu - nielegalny

Prawo karne Samorząd terytorialny

Przepisy nie pozwalają na wprowadzenie przez nadleśniczego zakazu wstępu do lasu nieograniczonego terminem. Sformułowanie „do odwołania” świadczy zaś w istocie o stałym charakterze zakazu. Ponadto, przyczyna wskazana w obwieszczeniu ‎nie mieści się w katalogu powodów wprowadzenia zakazu okresowego wskazanych ‎w ustawie o lasach, który obejmuje zdarzenia nadzwyczajne – orzekł Sąd Najwyższy w sprawie aktywistki ukaranej mandatem.

04.01.2024

Sprzęt rolniczy coraz szerszy, rolnicy chcą zmiany przepisów

Prawo karne Poprawmy prawo

Większość kombajnów rolniczych to pojazdy ponadnormatywne. Ich poruszanie się po drogach publicznych wymaga uzyskania zezwolenia. Rolnicy od lat apelują, aby na czas żniw mogli poruszać się po drogach publicznych. Taki postulat złagodzenia przepisów otrzymaliśmy też w ramach akcji „Poprawmy prawo”. Ministerstwo Infrastruktury, jak i część ekspertów, uważa, że zmiana przepisów może wpłynąć negatywnie na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

04.01.2024