Naukowcy tworzą narzędzie pomocne w przesłuchiwaniu nieletnich

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Przesłuchanie małoletniego, który jest świadkiem jakiegoś zdarzenia albo może posiadać informacje potrzebne dla śledztwa, często pozostawia trwały ślad w jego psychice. Dlatego zespół badawczy Uniwersytetu SWPS w Katowicach tworzy narzędzie do oceny poziomu funkcjonowania dziecka, aby przesłuchanie odbyło się w przyjaznej atmosferze zarówno dla dziecka, jak i przesłuchującego.

07.10.2022

Lepszy sposób na przemoc w rodzinie - nowelizacja ustawy w Sejmie

Prawo karne Prawo cywilne Prawo rodzinne

Projekt rządowej ustawy antyprzemocowej zakłada rozszerzenie możliwości natychmiastowej izolacji sprawcy przemocy domowej. W dyskusji podczas pierwszego czytania w Sejmie zwrócono uwagę, że projekt nie obejmuje sprawców pozostających w związkach partnerskich i po orzeczeniu rozwodu. Ponadto dotychczasowe regulacje uchwalone dwa lata temu "były bezzębne i tylko rozzuchwalały sprawców".

07.10.2022

Już ponad 400 tys. podpisów - projekt o obronie religii trafi do Sejmu

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Zebrano już ponad 400 tys. podpisów pod inicjatywą "W obronie chrześcijan", która ma na celu m.in. ochronę symboli religijnych – poinformował we wtorek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Projekt, według autorów ma na celu doprecyzowanie przepisów o wolności wyznania, aby prokuratura i sąd nie mieli wątpliwości, czy dany czyn jest zabroniony. Projekt jeszcze we wtorek ma trafić do Sejmu.

04.10.2022

Prof. Bidziński: Nawet sąd nie może zalegalizować Pegasusa

Prawo karne RODO

Stosowanie Pegasusa jest na gruncie prawa polskiego niedopuszczalne z racji, iż umożliwia niekontrolowany dostęp do sfery intymnej człowieka, przyznając inwigilującemu możliwość niejawnego wpływania na tok życia inwigilowanego, w tym kradzież jego tożsamości - wynika z analizy sporządzonej przez prof. dr hab. Mariusza Bidzińskiego dla Senatu.

03.10.2022

SA: Żulczyk niewinny, mógł krytykować prezydenta

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Pisarz Jakub Żulczyk nie popełnił przestępstwa, nazywając prezydenta Andrzeja Dudę "debilem" - zawyrokował Sąd Apelacyjny w Warszawie. Ogłoszone w piątek 30 września orzeczenie jest prawomocne. To finał sprawy, która ciągnęła się za pisarzem od listopada 2020 roku, kiedy nazwał on w internetowym wpisie prezydenta Andrzeja Dudę "debilem".

01.10.2022

Przepraszam, ale zdania nie zmieniam – pozew o ochronę dóbr osobistych musi być precyzyjny

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Czy wszyscy urażeni poczuli się przeproszeni? – to pytanie często zadaje sobie czytelnik nakazanych przez sąd przeprosin. Uzyskanie oświadczenia o satysfakcjonującej formie i treści wymaga czasu i bardzo precyzyjnego pozwu, choćby po to, by uniknąć komunikatu napisanego białą czcionką na białym tle lub przykrytego kolejnymi postami w mediach społecznościowych.

01.10.2022

SN: W czasie wiecu wyborczego prezydenta można wyrażać ostry sprzeciw

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

W wypadku polityka nie każde zachowanie naruszające pewne standardy kultury, obyczaju, przyzwoitości może być utożsamiane ze znieważeniem. Dlatego, aby mówić o zaistnieniu przestępstwa, znieważenie musi osiągnąć taki stopień pogardy, którego nie da się usprawiedliwić i stanowić nieracjonalizowany, złośliwy atak osobisty. Stanowisko to podzielił Sąd Najwyższy.

30.09.2022

SO: Brak informacji o wydatkach z pieniędzy publicznych Lux Veritatis nie krzywdzi

Prawo karne Prawo cywilne

Prawomocnym wyrokiem zakończył się spór między Watchdog Polska a Fundacją Lux Veritatis. Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił zaskarżony wyrok i umorzył postępowanie. Orzekł, że organizacja społeczna nie może być pokrzywdzoną, gdyż brak informacji nie może jej skrzywdzić, jest tylko szkodliwy dla dobra publicznego.

28.09.2022

SN: Państwowa komisja może oskarżać pedofili na równi z pokrzywdzonym

Prawo karne

Państwowa Komisja ds. wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15, może występować w postępowaniu karnym na prawach oskarżyciela posiłkowego, to jej pozycję procesową określają przepisy odnoszące się do oskarżyciela posiłkowego, a więc strony - takie stanowisko przedstawił Sąd Najwyższy.

27.09.2022

Sąd: Prof. Romanowski nie pomówił sędziego Radzika

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Rejonowy dla Łodzi - Śródmieścia uznał, że nie doszło do pomówienia zastępcy rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych sędziego Przemysława Radzika przez znanego adwokata i profesora Wydziału Prawa i Administracji UW Michała Romanowskiego, który jest m.in. pełnomocnikiem sędziego Pawła Juszczyszyna w jego zabiegach o cofnięcie skutków decyzji Izby Dyscyplinarnej SN o zawieszeniu go w czynnościach służbowych.

26.09.2022

Nowe przepisy namnożyły skrzyżowań - nawet policja ma z tym kłopot

Prawo karne Samorząd terytorialny Transport

Nowelizacja przepisów Prawa o ruchu drogowym zmieniła definicje skrzyżowania i drogi. W konsekwencji miejsca, które do tej pory nie były uznane za skrzyżowania, takimi nagle zostały. A to ma wpływ m.in. na manewry wyprzedania lub prędkość jazdy. Zdezorientowani są nie tylko kierowcy, ale i eksperci od ruchu drogowego, w tym policjanci. I wieszczą problemy.

26.09.2022

Minister zdrowia decyduje o przedawnieniu przestępstw - MS zapowiada zmianę

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Przepis ustawy „cowidowej” faktycznie uzależnia zasady przedawniania karalności od decyzji Ministra Zdrowia. Przesłanką wstrzymania biegu przedawnienia jest bowiem obowiązywanie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii – a decyduje o tym Minister Zdrowia w rozporządzeniu. To zaś oznacza możliwość decyzji w tej sprawie aktem niższego rzędu niż ustawa.

23.09.2022

Biznes pominięty w konsultacjach projektu o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych

Prawo karne Prawo gospodarcze

Pracodawcy zostali pominięci w konsultacjach ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary - alarmuje w liście do ministra sprawiedliwości Konfederacja Lewiatan. I apeluje o włączenie przedsiębiorców do konsultacji publicznych tego projektu ustawy. Konfederacja przypomina, że ma do tego ustawowe prawo.

22.09.2022

Piotr Pawliszak: W no-fault nie chodzi o całkowite wyłączenie odpowiedzialności karnej

Prawo karne Zawody medyczne

Niezmiennie odpowiedzialność karna dotyczyłaby rażącego niezachowania ostrożności, a dodatkowo podkreślić należy, że prawo karne stanowi tylko jeden z kilku instrumentów weryfikacji postępowania medycznego - mówi lek. Piotr Pawliszak, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie, który przewodniczy zespołowi ds. reformy systemu zgłaszania i rejestrowania zdarzeń niepożądanych i szkód w ochronie zdrowia.

22.09.2022

Na przejściu dla pieszych piechur z pierwszeństwem, na przejściu sugerowanym już nie

Prawo karne Administracja publiczna

Oprócz dotychczasowego oznakowanego przejścia, od 21 września pojawi się też przejście sugerowane, czyli nieoznakowane miejsca umożliwiające przekraczanie jezdni, drogi dla rowerów i torowiska. Zmienia się też sytuacja pieszych na drodze dla rowerów. Takie zmiany wprowadza wchodząca właśnie w życie nowelizacja Prawa o ruchu drogowym. Czy piesi się w tym połapią?

21.09.2022

Nowy taryfikator punktów za wykroczenia drogowe już obowiązuje

Prawo karne Transport

Punkty karne będą naliczane za najmniejsze nawet przekroczenie dozwolonej prędkości - poniżej 10 km/h, a za przekroczenie prędkości od 31 do 40 km/h kierujący dostanie aż 9 punktów karnych. 15 punktów karnych będzie można dostać za omijanie zapór kolejowych i za jazdę autostradą pod prąd. Takie zmiany przewiduje nowy taryfikator punktów karnych za wykroczenia drogowe, który obowiązuje od 17 września 2022 roku.

17.09.2022

Kiedy wyrok jest prawomocny? Liczenie terminów krok po kroku

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Wyrok sądu budzi zawsze emocje, zazwyczaj też jest korzystny tylko dla jednej ze stron, a bywa, że i obie nie czują się nim usatysfakcjonowane. Ale uprawomocnienie nie następuje od razu. W ciągu siedmiu dni można złożyć wniosek o uzasadnienie, co otwiera drogę do wniesienia apelacji. W przypadku wyroku zaocznego pozwanemu przysługuje z kolei 14 dni na wniesienie sprzeciwu.

17.09.2022

Ludzie ruszyli do lasów po drewno, niektórzy nielegalnie na handel

Prawo karne Środowisko

Zwiększa się liczba przypadków kradzieży drewna z Lasów Publicznych, także na handel. Kamery i fotopułapki, które do tej pory miały być orężem przeciwko osobom zaśmiecającym lasy, są przenoszone tam, gdzie może dojść do przestępstwa. W identyfikacji skradzionego drewna Lasy Państwowe wykorzystują nawet badania DNA drzew - to mocny dowód w sądzie i zapadają wyroki skazujące.

17.09.2022

Aktywistka skazana na tysiąc zł grzywny za nazwanie policjanta chamem

Prawo karne Policja

Sąd Rejonowy we Włodawie uznał winę aktywistki Elżbiety Podleśnej, która została oskarżona z art. 226 Kodeksu karnego - o znieważenie funkcjonariusza na służbie. Sytuacja miała miejsca na granicy polsko-białoruskiej. Dostała sygnał od aktywistów Grupy Granica, że ktoś na bagnach potrzebuje pomocy, wsiadła w samochód i pojechała szukać uchodźców. Tam spotkała się z nieumundurowanymi policjantami.

16.09.2022

Strasburg: Słowa Dody nie naruszyły uczuć religijnych, wolność wypowiedzi zwyciężyła

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

W sprawie piosenkarki Doroty Rabczewskiej przeciwko Polsce Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł naruszenie wolności wypowiedzi i zasądził na jej rzecz 10 tys. euro zadośćuczynienia. Polski sąd skazał ją za obrazę uczuć religijnych i nakazał zapłacić 5 tys. zł. Chodziło o jej słowa wypowiedziane w 2019 r. w wywiadzie prasowym o autorach Biblii, którzy mieli być "naprutymi winem i palącymi jakieś zioła"

16.09.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski