SA: Pranie brudnych pieniędzy w banku musi być świadome

Prawo karne

Sąd Apelacyjny w Warszawie nie zgodził się na uniewinnienie mężczyzny, który miał pomagać w popełnieniu oszustwa i praniu brudnych pieniędzy przez inne osoby. Sprawa wraca do Sądu Okręgowego, który ma ustalić, jaki był rzeczywisty udział oskarżonego w tym procederze, czy jego rola ograniczyła się do przypadkowej obecności w czasie popełnienia czynu zabronionego i czy wiedział, że dochodzi do przestępstwa.

19.02.2024

Kiedy cudzoziemiec odpowie za przestępstwo popełnione na szkodę Polaka?

Prawo karne

Bezsilność, to uczucie które na samym początku towarzyszy pokrzywdzonemu przestępstwem. Osoba ta może udać się do organów ścigania i zawiadomić o naruszeniu prawa. Powstaje pytanie, czy ta sama procedura istnieje w przypadku, gdy zdarzenie przestępcze miało miejsce poza granicami Polski, a dodatkowo popełnił je na naszą szkodę obcokrajowiec, czy wówczas możliwe są realne działania organów ścigania, czy jak prawdopodobnie uważa wiele osób, nic nie da się zrobić? - analizuje Paweł Gołębiewski, radca prawny z Kancelarii Kopeć Zaborowski.

17.02.2024

Konfiskata pojazdów - otwiera się puszka Pandory

Prawo karne

Za miesiąc zaczną obowiązywać drastyczne przepisy kodeksu karnego. Odebranie pijanemu kierowcy pojazdu to kara o charakterze odpowiedzialności zbiorowej - uważają prawnicy i wskazują, że będzie godziła m.in. w rodziny sprawców i współwłaścicieli samochodów. Szykują się problemy z wyceną wartości aut i ich przechowywaniem, ubezpieczeniami, leasingiem czy roszczeniami cywilnymi.

17.02.2024

Poprawa jakości prawa jednym z ważniejszych wyzwań dla nowej władzy

Prawo karne Prawo cywilne Prawo rodzinne Administracja publiczna Prawo pracy Spółki Prawo gospodarcze Poprawmy prawo

W 2023 r. padły kolejne niechlubne rekordy w ilości tworzonego prawa. Po raz kolejny zwiększyła się liczba ogłoszonych nowych aktów prawnych – łącznie było ich aż 143 155. Przynajmniej raz zmieniono 31 968 aktów, co daje wzrost aż o 26,9 proc. w porównaniu do 2022 r. W żadnej dziedzinie prawa nie zabrakło też przykładów przepisów sprzecznych, niejasnych czy też luk prawnych, które wymagają pilnej poprawy. Wskazujemy je w raporcie "Poprawmy prawo".

15.02.2024

SN: Ukradziony dowód osobisty służył nielegalnym transakcjom

Prawo karne

Handlarze tytoniem posłużyli się skradzionym dowodem osobistym kobiety, która niewinnie została oskarżona i skazana na karę grzywny za ukrycie dochodu. Sąd Rejonowy zastosował tryb nakazowy i w konsekwencji zaniechał przeprowadzenia postępowania dowodowego, co miało istotny wpływ na treść orzeczenia. Sąd Najwyższy uchylił więc skazujący wyrok i nakazał jeszcze raz zbadać sprawę.

14.02.2024

SN: Prokurator stosujący areszt w stanie wojennym – bez immunitetu

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Prokurator stanu wojennego przekroczył swoje uprawnienia, stosując wobec opozycjonistów tryb doraźny i areszt tymczasowy – orzekł Sąd Najwyższy i pozwolił na ściganie byłego funkcjonariusza PRL. Prokurator nie rozważał, czy zatrzymani popełnili przestępstwo, czy ulotki przez nich drukowane i rozprowadzane istotnie miały na celu zagrożenie bezpieczeństwa państwa, wpływały na obronność, ani czy znieważono naczelne organy państwa takie jak WRON.

10.02.2024

Ochrona małoletnich i zmiany w obowiązku pozyskiwania danych przez pracodawcę

Prawo karne Prawo pracy

15 lutego wchodzą w życie zmiany w przepisach o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich, które m.in. rozszerzają zakres prac z małoletnimi, w przypadku których pracodawca lub inny organizator (w tym także np. zleceniodawca) musi uzyskać informacje z Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym o osobie zatrudnianej do ich wykonywania.

09.02.2024

Prof. Waltoś: Trzeba "odziobrzyć" prawo i proces karny

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Nowa komisja kodyfikacyjna stanie przed zadaniem uporządkowania prawa karnego i stworzenia nowoczesnej procedury karnej. Ale wcześniej potrzebne jest szybkie wycofanie z kodeksu drakońskich kar, wprowadzonych przez poprzedni rząd. Przywrócić też trzeba kontradyktoryjność w procesie karnym i ograniczyć w nim rolę prokuratora - twierdzi prof. Stanisław Waltoś.

07.02.2024

Parlament Europejski chce skończyć z bezkarnością za niebezpieczną jazdę

Prawo karne Prawo europejskie

Poważne wykroczenia drogowe, takie jak nadmierna prędkość lub jazda pod wpływem alkoholu, powinny prowadzić do zakazu prowadzenia pojazdów w całej Unii Europejskiej. Wynika to z przyjętej we wtorek rezolucji Parlamentu Europejskiego. Posłowie sugerują także dodanie jazdy bez ważnego prawa jazdy do listy poważnych wykroczeń drogowych. Chodzi tu m.in. o jazdę pod wpływem alkoholu lub spowodowanie śmiertelnego wypadku drogowego, które spowodowałyby wymianę informacji o pozbawieniu prawa jazdy.

06.02.2024

SN: Nieumyślny wypadek spowodowany przez pieszego – dozór wykluczony

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Pieszy pod wpływem alkoholu spowodował wypadek drogowy, który skończył się poważnymi uszkodzeniami ciała motocyklisty. Sprawca został skazany na trzy lata w zawieszeniu i dano mu dozór kuratora. Sąd Najwyższy orzekł, że niesłusznie. Wyrok został uchylony. Dozór jest obowiązkowy wobec młodocianego sprawcy tylko przestępstwa umyślnego, a nie jak w tym wypadku – nieumyślnego.

05.02.2024

MS pracuje nad zmianami kodeksu karnego - także o odbieraniu aut pijanym kierowcom

Prawo karne

14 marca 2024 roku mają wejść w życie przepisy, na podstawie których pijany kierowca będzie mógł stracić auto. Zmiany w tym zakresie przesuwane były kilkukrotnie, w międzyczasie zostały też poprawione. Nowe kierownictwo MS - jak poinformowano Prawo.pl - pracuje jednak nad kolejną nowelizacją i to także innych przepisów kodeksu karnego, ale też karnego wykonawczego, które weszły w życie w ostatnich latach.

03.02.2024

SN: Skazany, a nie obrońca ponosi winę za utratę terminu

Prawo karne

Skazany na karę więzienia uchybił terminowi złożenia wniosku o uzasadnienie i doręczenie wyroku Sądu Okręgowego, choć miał możliwość skontaktowania się z sądem i swoim obrońcą. Miał obowiązek zawiadomienia sądu o zmianie miejsca pobytu w związku z pozbawieniem wolności w innej sprawie. Oznacza to brak dbałości skazanego o własne sprawy, co w rezultacie uniemożliwiło wniesienie kasacji do Sądu Najwyższego. To nie obrońca ponosi winę za brak reakcji w terminie.

02.02.2024

TK nie zbada zgodności konwencji antyprzemocowej z Konstytucją

Prawo karne

Donald Tusk wycofał z Trybunału Konstytucyjnego wniosek b. premiera Mateusza Morawieckiego o zbadanie zgodności Konwencji stambulskiej z konstytucją. Już na etapie skierowania wniosku do Trybunału Konstytucyjnego pojawiały się wątpliwości, czy TK ma w ogóle kompetencje do tego, by rozstrzygać o zgodności ratyfikowanej umowy międzynarodowej z ustawą zasadnicza.

30.01.2024

SN: Problemy syna ze spłatą kredytu nie uzasadniają ułaskawienia ojca

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Wykazując zasadność prośby o ułaskawienie skazanego ojca, syn zwrócił uwagę na swoją sytuację majątkową i zdrowotną. W piśmie podkreślił, że na skutek wypadku drogowego jest osobą niepełnosprawną, a pobierana przez niego renta nie pozwala na spłatę rat kredytu hipotecznego. Sąd Najwyższy ocenił, że podnoszone względy rodzinne nie odnoszą się do dostarczania środków utrzymania osobom pozostającym na utrzymaniu skazanego.

30.01.2024

Sędziowie apelują o odwołanie Radzika, Lasoty i Schaba oraz prezesów

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Minister sprawiedliwości powinien natychmiast odwołać rzeczników dyscyplinarnych Piotra Schaba, Przemysława Radzika i Michała Lasotę – uważają sędziwie reprezentujący sześć stowarzyszeń. - Czyny, których się dopuścili powinny być również wyjaśnione przez niezależną prokuraturę. Dla usprawnienia działania sądów należy dokonać pilnego przeglądu wskaźników obciążenia wpływem spraw osób funkcyjnych i dostosować go do sytuacji w sądach – dodają.

29.01.2024

Odmowne prośby o ułaskawienie nawet w wypadku choroby i dzieci na utrzymaniu

Prawo karne

Bez znaczenia dla złożonej prośby o ułaskawienie są wywody dotyczące słuszności skazania osoby za przypisane jej przestępstwa – stwierdza Sąd Najwyższy, odmawiając ułaskawienia oficera Wojska Polskiego, który cierpi na zły stan zdrowia. Nie nastąpiły bowiem tego rodzaju szczególne wydarzenia, które przemawiałyby za darowaniem skazanemu chociażby degradacji.

23.01.2024

Nieodwracalne skutki odbycia kary powodują, że skazany nie idzie do więzienia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Wstrzymanie wykonania prawomocnego orzeczenia ma charakter wyjątkowy. A zatem powinno być stosowane, gdy ranga zarzutów kasacyjnych i wysoki stopień ich uprawdopodobnienia prowadzi do wniosku, że wykonywanie kary, przed rozpoznaniem kasacji, spowodowałoby dla skazanego wyjątkowo dolegliwe i w zasadzie nieodwracalne skutki i tym samym łączyłoby się z wyraźnym, nieuzasadnionym pokrzywdzeniem skazanego – taką linię orzeczniczą przyjął Sąd Najwyższy w Izbie Karnej.

22.01.2024

Przymusowe karmienie, badania seksuologiczne i odwyk

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Każdy z osadzonych ma obowiązek spożywać posiłki podawane mu w zakładzie karnym. Przymusowe dokarmianie osadzonego stosuje się wyłącznie w razie zagrożenia życia. Sąd penitencjarny ma prawo zezwolić także na przymusowe wykonanie zabiegu w razie samouszkodzenia więźnia. Zgody sądu wymaga również przymusowe leczenie odwykowe – od narkotyków i alkoholu.

20.01.2024

Warecka: Mowa nienawiści może już w Polsce być ukarana

Prawo karne Prawo rodzinne Prawo europejskie

Za prezentowanie homofobicznych treści zostali już ukarani kierowcy samochodów z takimi hasłami, a ostatnio także organizator tej akcji. To stwarza szansę na upowszechnienie się w Polsce strasburskiej linii orzeczniczej pozwalającej na karanie za mowę nienawiści - twierdzi Katarzyna Warecka, adwokat, pełnomocniczka oskarżycieli prywatnych w sprawie przeciwko organizatorom akcji "homofobusów".

20.01.2024

W MS rozpoczęły się prace nad przepisami o mowie nienawiści wobec osób LGBT

Prawo karne

W Ministerstwie Sprawiedliwości rozpoczęły się prace nad zmianą kodeksu karnego, dotyczące mowy nienawiści i przestępstw z nienawiści m.in. wobec osób LGBT. Wiceszef resortu Krzysztof Śmiszek powiedział, że chodzi głównie o poszerzenie katalogu przesłanek, które będą traktowane jako dyskryminacyjne w kontekście dyskryminacyjnych czy pogardliwych wypowiedzi lub czynów.

18.01.2024