SN: Pirat drogowy niepłacący alimentów skazany błędnie na rok

Prawo karne

Notorycznie niepłacący alimentów na dzieci mężczyzna został wadliwie skazany na rok pozbawienia wolności, bo sąd pierwszej instancji się pomylił. Łączna kara powinna wynosić 11 miesięcy. Prokurator Generalny złożył w tej sprawie kasację na korzyść skazanego i Sąd Najwyższy uznał ją za słuszną. Doszło bowiem do rażącego naruszenia prawa.

19.07.2023

Teleinformatyczny Krajowy Rejestr Karny - rząd przyjął projekt

Prawo karne

Powstanie nowego systemu teleinformatycznego Krajowego Rejestru Karnego (KRK), do którego automatycznie będą trafiać dokumenty, a także uproszczenie postępowania w sprawie wydania zaświadczenia z rejestru zakłada przyjęty we wtorek przez rząd projekt ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym. Proponowane rozwiązania usprawnią działanie rejestru i skrócą czas uzyskania z niego informacji.

18.07.2023

Kampania "Bezpieczne Wakacje" ostrzega przed niebezpieczeństwami w internecie

Prawo karne Prawo rodzinne Szkoła i uczeń

W kampanię "Bezpieczne Wakacje" włączyli się niektórzy influencerzy aktywni na TikTok-u i Instagramie. W część dotyczącą bezpieczeństwa dzieci w internecie zaangażowała także się komisja ds. przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu nieletnich poniżej 15 lat. W ramach kampanii promowane są odpowiedzialne zachowania - przede wszystkim te dotyczące odpowiedzialnego korzystania z mediów społecznościowych.

17.07.2023

NSA: Strażnik graniczny odpowie za dopuszczanie do nielegalnego przekroczenia granicy

Prawo karne Administracja publiczna

W sytuacji gdy strażnik graniczny zdaje sobie sprawę, że jednoosobowo nie jest w stanie zabezpieczyć wydzielonego odcinka granicy państwowej, powinien poinformować o tym przełożonych. Gdy tego nie zrobi, a podjęto próbę nielegalnego przekroczenia granicy, może ponieść odpowiedzialność dyscyplinarną - potwierdził to niedawno Naczelny Sąd Administracyjny.

14.07.2023

Eksperci będą dyskutować o zbrodniach przeciwko ekosystemowi w Ukrainie

Prawo karne Środowisko Ukraina

Organizacja Project Sunflowers oraz EU Pravo – Justice zapraszają na webinar, podczas którego odbędzie się ekspercka dyskusja o szkodach w środowisku naturalnym w Ukrainie, które powstały po rosyjskiej napaści na kraj. Wydarzenie zostanie przeprowadzone w formie online i jest bezpłatne. Nadal można się zapisać. Wolters Kluwer jest patronem medialnym wydarzenia.

13.07.2023

Prawo łaski to nie abolicja indywidualna

Prawo karne Prawnicy

Jest rzeczą powszechnie znaną, że dwóch oskarżonych kieruje Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, a więc resortem siłowym. Czy oczekiwanie, byśmy my, obywatele, wiedzieli, czy osoby te popełniły przestępstwo, jest oczekiwaniem naiwnym? Zdaniem Sądu Najwyższego – nie. Prezydenckie prawo łaski nie może więc zastępować wymiaru sprawiedliwości, a prezydent nie miał prawa uwalniać wymiaru sprawiedliwości od tej sprawy – pisze Piotr Zemła, adwokat.

12.07.2023

SN: To ostrzeżenie dla wszystkich sędziów - krytyczne posty są niedopuszczalne

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego ukarała sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie upomnieniem za wpisy na Facebooku - uznała, że sędzia uchybił godności urzędu. Chodziło o dziennikarkę TVP Danutę Holecką, prezydenta Andrzeja Dudę oraz wiceministra i sędziego Łukasza Piebiaka. Wyrok ten to sygnał kierowany do całego środowiska prawniczego. Jeśli ten sygnał nie dotrze, to przyszłe wyroki będą zdecydowanie surowsze – ostrzegł SN.

07.07.2023

ETPCz: W sprawie sędziego Tulei naruszono prawo do prywatności i rzetelnego procesu

Prawo karne Prawnicy

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu stwierdził, że Polska w sprawie sędziego Tulei naruszyła trzy przepisy Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, m.in. w zakresie prawa do prywatności. Wyrok zapadł na tle dwóch skarg złożonych do Strasburga przez pełnomocników sędziego Igora Tulei z Sądu Okręgowego w Warszawie. Chodziło o bezprawne zawieszenie w czynnościach służbowych sędziego na 740 dni.

06.07.2023

SN: Sędzia nie zatrzymał się przed pasami - prosi o odebranie mu immunitetu

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sprawa jest rzadka i nietypowa. Pokazuje, że immunitet nie jest przeszkodą w sprawie o pociągnięcie do odpowiedzialności sędziego. Sprawca nieumyślnego wypadku sam złożył wniosek o uchylenie mu immunitetu i pozwolenie na osądzenie przed sądem karnym. Postępowanie miało przebieg sprawny, wręcz wzorcowy – zaznaczył Sąd Najwyższy i nie zawiesił sędziego w czynnościach służbowych.

04.07.2023

SN: Prokurator bez immunitetu, bo przekonywał policjantki, że alkomat jest zbędny

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej uchylił immunitet prokuratorowi delegowanemu do Prokuratury Krajowej, który uchybił godności urzędu i zachodzi duże prawdopodobieństwo, że popełnił także przestępstwo. Skłanianie funkcjonariuszy do odstąpienia od badania alkomatem jest działaniem na szkodę interesu publicznego – uznał oskarżyciel i Sąd Najwyższy zgodził się z tym twierdzeniem.

01.07.2023

Pan Samochodzik vs. poszukiwacze skarbów? - prawo łagodniejsze dla hobbystów i trudniejsze do egzekwowania

Prawo karne

Pasjonaci poszukiwania zabytków nie mogą realizować swojej pasji przez niewydolność organów konserwatorskich - uważają posłowie i chcą zmienić przepisy. Wątpliwości mają eksperci zajmujący się ochroną zabytków, wskazują, że propozycja jest pełna luk, a zmiana sprawi, że służby nie będą miały narzędzi, by powstrzymać tych mniej uczciwych poszukiwaczy, którzy nie kwapią się do zgłoszenia poszukiwań i poinformowania o znalezionych przedmiotach, w tym broni.

01.07.2023

Najgorsza rodzina lepsza niż piecza zastępcza? - system ochrony dzieci wciąż szwankuje

Prawo karne Prawo cywilne

Wciąż zdarza się, że interwencje służb następują zbyt późno, w momencie kryzysu, co uniemożliwia prowadzenie działań naprawczych w przypadku zagrożenia dobra dziecka. Wiele da się też naprawić w obszarze współpracy służb, których zadaniem jest ochrona dzieci - wynika z badań, które przeprowadziła dr hab. Magdalena Szafranek z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego.

21.06.2023

SN: Zwolnienie lekarza z tajemnicy nie jest podstawowym sposobem ustalania faktów

Prawo karne Prokuratura Zawody medyczne

Prokurator nie dostał zgody na przesłuchanie osób zobowiązanych do zachowania tajemnicy lekarskiej. Sąd Najwyższy podkreślił, że zwolnienie z niej przez sąd nie może być traktowane jako podstawowy sposób ustalania faktów w postępowaniu karnym. Konieczne jest bowiem wykazanie, że wymaga tego dobro wymiaru sprawiedliwości a dana okoliczność nie może być ustalona na podstawie innego dowodu.

19.06.2023

Za szpiegostwo nawet dożywocie - sejmowa komisja za

Prawo karne

Podwyższenie kary grożącej za szpiegostwo do dyżywocia, karanie dezinformacji prowadzonej w związku z działalnością szpiegowską oraz karanie za czyny zabronione popełnione poza Polską - np. drogą elektroniczną - ale mające swoje skutki dla naszego kraju - takie m.in. zmiany w kodeksie karnym zaproponowali posłowie Prawa i Sprawiedliwości. 16 czerwca za projektem opowiedziała się Komisja do spraw służb specjalnych.

16.06.2023

Po zgonie kolejnej kobiety w szpitalu minister przyspiesza prace nad warunkami przerywania ciąży

Prawo karne Opieka zdrowotna

Minęło już 2,5 roku od wydania przez Trybunał Konstytucyjny wyroku wyłączającego jedną z przesłanek legalnej aborcji, tę dotyczącą wad letalnych płodu. Po kolejnym przypadku śmierci kobiety w Nowym Targu rzecznik praw pacjenta i minister przyznali, że doszło do naruszenia praw pacjentki. Powróciła dyskusja o efekcie mrożącym wśród lekarzy, a w ministerstwie zdrowia rozpoczął prace zespół dla doprecyzowania zasad w tej dziedzinie.

16.06.2023

Delegacje do sądów karnych przez Prokuratora Generalnego są wadliwe, ale skutków jeszcze nie wyjaśniono

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sądy mają wątpliwości co do interpretacji i skutków orzeczenia TSUE w sprawie delegowania sędziów do sądów karnych wyższej instancji, z którego to delegowania Minister Sprawiedliwości, będący zarazem Prokuratorem Generalnym, może odwołać sędziego w każdym czasie i bez uzasadnienia. Do tej pory SN nie odpowiedział, czy wyrok wydany przez takiego sędziego odnosi skutki prawne.

16.06.2023

Odpowiedzialność lekarza rezydenta za błąd zależy od rodzaju umowy

Prawo karne Zawody medyczne

Przepisy prawa umożliwiają dopuszczenie lekarza rezydenta do samodzielnego wykonywania świadczeń zdrowotnych podczas dyżuru, ale po uprzednim wyrażeniu zgody przez kierownika specjalizacji. Do tego czasu dyżur powinien być pełniony pod nadzorem lekarza specjalisty. Natomiast odpowiedzialność lekarza rezydenta za błąd zależy od różnych czynników, np. rodzaju umowy.

15.06.2023