WSA: Ciasny, zagracony balkon to nie miejsce dla psa

Prawo karne

Dobra kondycja zwierzęcia wcale nie musi świadczyć o tym, że dalsze jego pozostawanie u aktualnego właściciela lub opiekuna nie zagraża jego życiu lub zdrowiu. W szczególności, gdy właściciel nie zapewnia mu właściwego schronienia przed chłodem, upałem, deszczem lub śniegiem. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.

28.01.2023

TSUE: Policja może rejestrować dane biometryczne i genetyczne, ale uwaga na prawo do ochrony danych wrażliwych

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja RODO

Systematyczne gromadzenie danych biometrycznych i genetycznych każdej osoby, której przedstawiono zarzuty, dla celów ich rejestracji policyjnej, jest niezgodne z wymogiem zapewnienia wzmocnionej ochrony w odniesieniu do przetwarzania wrażliwych danych osobowych - stwierdził w wydanym 26 stycznia br. wyroku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

27.01.2023

TK otworzył aborcyjną puszkę Pandory - przepisy z luką, więc praktycznie martwe

Prawo karne Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Mijają dwa lata od publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który wyłączył jedną z przesłanek legalnej aborcji. Już wtedy prawnicy alarmowali, że będą problemy - w tym ze stosowaniem dwóch pozostałych przesłanek. Prezydent obiecywał nową ustawę - nic z tego nie wyszło. Kobiety trafiają do aborcyjnego podziemia lub szukają pomocy za granicą. Lekarze zasłaniają się wyrokiem, choć w ocenie prawników, w wielu przypadkach mają podstawy, by legalnie wykonać zabieg.

27.01.2023

Poświadczenie nieprawdy przez lekarza jest karalne

Prawo karne Zawody medyczne

Poświadczenie nieprawdy w zaświadczeniach lekarskich lub w innych dokumentach medycznych, nawet pod presją pacjenta, stanowi naruszenie prawa karnego i Kodeksu Etyki Lekarskiej. Skutkiem takiego czynu może być ponoszenie odpowiedzialności karnej lub dyscyplinarnej za przewinienie zawodowe przed Okręgowym Sądem Lekarskim - pisze adwokat Karol Kolankiewicz.

25.01.2023

RPO: Kary za przekroczenie prędkości powinny uwzględniać margines błędu

Prawo karne Drogi Policja

Wprowadzona niedawną nowelizacją karalność przekroczenia dopuszczalnej prędkości na drodze od 1 do 10 km/h budzi zastrzeżenia - twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich. Przywołuje argument, że błąd pomiaru zarówno urządzeń mierzących, jak i wskaźników w autach, obejmuje 3 km/h i sugeruje, by przyjąć, że pomiar jest obarczony pewnym marginesem błędu, co przekładałoby się na sankcje za takie wykroczenie.

20.01.2023

Projekt Sunflowers - prawnicy opowiedzą o zbieraniu danych o rosyjskich zbrodniach w Ukrainie

Prawo karne Prawnicy

Rola Funduszu Powierniczego dla Ofiar Międzynarodowego Trybunału Karnego i reparacji dla ofiar konfliktów zbrojnych - to temat zaplanowanego na poniedziałek, 30 stycznia 2023 r., o godz. 18:00 webinaru. Jego organizatorem jest Projekt Sunflowers, czyli zespół wybitnych prawników, który podjął się docierania do świadków zbrodni popełnionych podczas wojny w Ukrainie.

19.01.2023

WSA: Biznes bez znaczenia przy cofnięciu zezwolenia na sprzedaż alkoholu

Prawo karne Prawo gospodarcze

Przeciwdziałanie alkoholizmowi nie może podlegać relatywizacji w zderzeniu z interesem ekonomicznym przedsiębiorcy. Nadrzędnym celem prawodawcy była ochrona prawidłowego fizycznego, psychicznego i społecznego rozwoju społeczeństwa. Tym samym celem cofnięcia zezwolenia nie jest tylko spowodowanie dolegliwości, ale przede wszystkim zapewnienie ochrony wartości i dóbr.

19.01.2023

SN: Sędzia Gąciarek po 420 dniach wraca do orzekania

Prawo karne Prawnicy

Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego uchyliła uchwałę zlikwidowanej Izby Dyscyplinarnej o zawieszeniu sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie Piotra Gąciarka w czynnościach służbowych. Uchwała Izby z 2021 r. była niezasadna, podobnie jak i zarządzenie prezesa tego sądu o zawieszeniu. Sędzia Gąciarek, odmawiając orzekania, przejawił troskę o powagę sądu i interesy służby - podkreślił Sąd Najwyższy. Teraz sędzia może wrócić do orzekania.

18.01.2023

Adwokatura: Zakaz stosowania kary śmierci ma fundamentalne znaczenie

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Wprowadzenie moratorium na wykonywanie kary śmierci, jak i późniejsze zniesienie możliwości jej orzekania stanowiły ważny krok na drodze do budowy systemu gwarancji ochrony podstawowych wolności i praw człowieka w Polsce - wskazuje w swojej uchwale Naczelna Rada Adwokacka i przypomina o fundamentalnym znaczeniu zakazu stosowania kary śmierci.

18.01.2023

E-rozprawy, składy, wstrzymanie przedawnienia karalności - radcy postulują zmiany przepisów covidowych

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Mimo że sytuacja pandemiczna teoretycznie wróciła do normy, w procedurze karnej, podobnie jak w cywilnej, nadal obowiązują covidowe uregulowania. Krajowa Rada Radców Prawnych przeanalizowała te przepisy i proponuje ich zmianę. Chodzi m.in. o składy jednoosobowe, rozprawy zdalne i wzmocnioną rolę prokuratora, zdalne posiedzenia aresztowe oraz przepisy o wstrzymaniu terminów przedawnienia karalności i przedawnienia wykonania kary.

17.01.2023

Izba Odpowiedzialności Zawodowej: Prokurator ukarana za brak oględzin zwłok

Prawo karne Prokuratura

Poprzez zaniechanie oględzin zwłok przez prokuratora wizerunek prokuratury został narażony na szwank. Podobnie jak i interes uczestników postępowania, gdyż z powodu tego błędu należało przesłuchać funkcjonariuszy policji. Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego zmieniła wyrok sądu pierwszej instancji i ukarała prokurator upomnieniem.

17.01.2023

Starosta wnikliwej przyjrzy się informacji policji o zatrzymaniu prawa jazdy

Prawo karne Administracja publiczna

Starostwie zapowiadają, że będą bardziej wnikliwie prowadzić postępowania w sprawie czasowego zatrzymania prawa jazdy przez policję z powodu przekroczenia dozwolonej prędkości. Sama policja, po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, nie zamierza zmienić swoich działań. W tej sytuacji, zdaniem przedstawicieli wydziałów komunikacji, ingerencja ustawodawcy jest jednak potrzebna.

17.01.2023

Starostowie muszą wypracować praktykę weryfikacji dowodów przedstawionych przez policję

Prawo karne Samorząd terytorialny Transport

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie czasowego zatrzymania prawa jazdy przez starostę może dawać impuls do zmian legislacyjnych, jednak nie „nakazuje” jednoznacznie konieczności ich dokonania. Problemem będzie wypracowanie praktyki, uwzględniającej „nowe wytyczne”, w szczególności dotyczące weryfikowania dowodów przedstawionych przez policję i kierowców.

16.01.2023

Trudne ściganie kłusownictwa z bronią palną

Prawo karne Administracja publiczna

Zabijanie zwierząt znajdujących się pod ochroną, to łamanie równocześnie wielu przepisów. Mimo tego sprawcy rzadko zostają złapani, a jeszcze rzadziej ukarani. To problem systemowy, któremu można zaradzić, o ile znajdzie się wola zmiany zarówno przepisów, jak i podejścia do ścigania sprawców takich czynów. A ostatnio znaleziono zastrzelone wilki, rysie, a nawet żubry.

16.01.2023

Za zachęcanie do aborcji grozi kara więzienia, nawet jeśli ciąży nie ma

Prawo karne Opieka zdrowotna

Nakłanianie do aborcji to przestępstwo karane pozbawieniem wolności. Ustawodawca coraz bardziej zaostrza prawo, gdyż nawet podżeganie po poronieniu też podlega karze. Zdaniem wielu prawników Trybunał Konstytucyjny i kodeks karny poszły za daleko, bo sądy i prokuratorzy nie mają prawa decydować o sferach, w których konsensusu nie ma.

15.01.2023

Dr Czarnecki: Pokrzywdzony w sprawach nieletnich powinien być stroną postępowania

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Pozycja pokrzywdzonego w przepisach ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich uległa pewnym zmianom względem poprzedniego stanu prawnego. Przepisy wymagają jednak modyfikacji, a ponadto organy stosujące prawo powinny zwracać uwagę na osobę pokrzywdzonego - wskazuje dr Paweł Czarnecki z Uniwersytetu Jagiellońskiego, społeczny kurator sądowy w sprawach nieletnich.

06.01.2023

Na drogach w 2022 roku było bezpieczniej, nie tylko przez surowsze przepisy

Prawo karne Administracja publiczna

Po raz pierwszy w wypadkach drogowych zginęło mniej niż 2 tys. osób rocznie. Mniej było też rannych, zatrzymano mniej pijanych kierowców i piratów drogowych – wynika ze wstępnych danych Komendy Głównej Policji za 2022 rok. Czy to tylko efekt zaostrzenia w ubiegłym roku przepisów dotyczących wykroczeń drogowych? Eksperci twierdzą, że przyjęcie takiej oceny byłoby uproszczeniem.

06.01.2023

Polski premier chce przywrócić karę śmierci, ale nie może

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Moim zdaniem kara śmierci za najcięższe przestępstwa powinna być dopuszczalna - stwierdził w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. I dodał, że w tym względzie nie zgadza się z nauką Kościoła. - Bo jestem zwolennikiem kary śmierci, ale jej nie mamy - mówił. We wtorek szef polskiego rządu trochę zdystansował się od tej opinii i przyznał, że Polskę obowiązują standardy Rady Europy.

03.01.2023

Wzajemne znęcanie się nie podlega karze, ale karcenie fizyczne jest przestępstwem

Prawo karne Prawo rodzinne

Przemoc domowa wiąże się z nadużywaniem znaczącej przewagi. Jednak nie podlega karze, bo nie jest przestępstwem wzajemne znęcanie się małżonków. Natomiast zachowanie agresywne może wyczerpywać jednostkowo znamiona przestępstw znieważania bądź naruszania nietykalności fizycznej. Nie jest też karane werbalne karcenie dzieci w celach wychowawczych, a także, gdy pokrzywdzony godzi się na naruszenie jego praw.

02.01.2023