Jednakowa cena książki ma pomóc branży wydawniczej

Domowe finanse VAT Finanse

Polska Izba Książki przedstawiła projekt ustawy o ochronie rynku książki. Chodzi o wprowadzenie zasady, zgodnie z którą przez 12 miesięcy od wydania tytułu będzie obowiązywała jednakowa cena okładkowa. Sklepy natomiast mogłby stosować maksymalnie 5-procentowy rabat.

22.04.2021

Już ponad 8,4 mln emerytów i rencistów otrzymało 13-tkę

Domowe finanse Emerytury i renty

Wypłaty dodatkowego świadczenia w postaci tzw. trzynastej emerytury ruszyły z początkiem kwietnia i do tej pory „trzynastka” trafiła już do przeszło 8,4 mln osób – poinformowało w czwartek Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Świadczenie jest wypłacane wszystkim uprawnionym, bez konieczności składania wniosku.

22.04.2021

Ulga na dziecko najpopularniejszym odliczeniem

Domowe finanse PIT Rachunkowość

81 proc. podatników rozliczy w tym roku swój roczny PIT przez internet. Blisko 8 na 10 z nich wesprze w formie jednego procenta wybraną organizację pożytku publicznego. Najpopularniejszym odliczeniem jest cały czas ulga na dziecko. Korzysta z niej 46 proc. respondentów. Takie wnioski wynika z przedstawionego w środę badania KPMG w Polsce.

21.04.2021

Adwokat Krzywański: Rozliczanie dochodów zagranicznych nie takie proste

Domowe finanse PIT Rachunkowość Podatki międzynarodowe

Kluczowe jest ustalenie, czy nadal jesteśmy polskimi rezydentami podatkowymi, a dopiero później analizowanie możliwości uzyskania rezydencji innych państw. Jest bowiem możliwe, że w tym samym czasie dwa państwa uznają nas za rezydenta i będą domagać się podatku – mówi Tomasz Krzywański, adwokat w zespole doradztwa dla klientów indywidualnych kancelarii GWW .

20.04.2021

Polskiego podatku od dochodów zagranicznych da się uniknąć

Domowe finanse PIT

Dochody osiągnięte w 2020 roku rozliczane są z wykorzystaniem ulgi abolicyjnej w pełnej wysokości. Wprowadzony w styczniu 2021 roku limit dotyczy dopiero tegorocznych zarobków. Możliwe jest też całkowite uniknięcie polskiego podatku. Trzeba jednak udowodnić, że nie jest się w Polsce rezydentem podatkowym. Nie jest to wprawdzie proste, ale możliwe.

17.04.2021

Koniec OFE - projektem zajmą się sejmowe komisje

Domowe finanse Emerytury i renty

Po burzliwej debacie projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne trafił ponownie do prac w komisjach sejmowych. Zgodnie z nim, OFE przestaną działać w dotychczasowej formie, a każdy członek OFE będzie miał do wyboru: albo przeniesienie środków z OFE na indywidualne konto emerytalne (IKE), albo w całości do ZUS.

14.04.2021

BCC: Przeniesienie środków z OFE do IKE wciąż rodzi wiele znaków zapytania

Domowe finanse Emerytury i renty

Pobranie opłaty przekształceniowej i odpływ środków z OFE do IKE spowoduje spadek stopy zastąpienia z obowiązkowej części systemu emerytalnego przy realizacji założeń dotyczących partycypacji w opcji docelowej (IKE). Operacja ta zmniejszy środki każdego uczestnika do wyliczenia świadczenia emerytalnego. Trudno takie rozwiązania nazwać zwiększającymi bezpieczeństwo finansowe uczestników

14.04.2021

Coraz mniej czasu na rozliczenia roczne PIT - jakiego druku użyć?

Domowe finanse PIT Rachunkowość

Do końca kwietnia coraz mniej czasu. Termin rozliczenia rocznego PIT zbliża się nieubłaganie. Dla osób niebędących specjalistami w kwestii podatków wybór właściwego formularza do dokonania rozliczenia rocznego może okazać się ogromnym problemem. Formularze PIT omawia Joanna Klimek, ekspert w zespole ds. PIT w KPMG w Polsce.

12.04.2021

Podatnicy potrzebują więcej czasu na rozliczenie PIT

Domowe finanse PIT Rachunkowość

Termin na rozliczenie rocznego PIT zbliża się nieubłaganie. Trzecia fala pandemii, utrudnione kontakty z urzędami skarbowymi, kwarantanna pracowników biur rachunkowych, komplikują sytuację. Ministerstwo Finansów, wzorem ubiegłego roku, powinno więc wydłużyć termin na złożenie PIT za 2020 rok. Tym bardziej, że więcej czasu na rozliczenie dało już firmom płacącym CIT.

12.04.2021

W rocznym PIT można pomóc finansowo fundacjom i stowarzyszeniom

Domowe finanse PIT

Podatnik może wybrać organizację pożytku publicznego (OPP), której przekaże 1 proc. podatku należnego wynikającego ze złożonego zeznania podatkowego. Przekazanie 1 proc. podatku należnego na rzecz OPP nie stanowi dodatkowego obciążenia podatkowego, jak niektórzy mogą sądzić. Jest to kwota, która nie ma wpływu na wysokość zobowiązania podatkowego

10.04.2021

MF przeciwne rozszerzeniu ulgi internetowej

Domowe finanse PIT

Mimo apeli o umożliwienie odliczania wydatków na internet w większym zakresie, Ministerstwo Finansów nie planuje żadnych zmian. Konieczność pracy zdalnej, nauka w domu i epidemia COVID-19 nie przekonały resortu. Korzystanie z ulgi internetowej pozostaje więc ograniczone do dwóch lat i kwoty 760 złotych.

08.04.2021

Co grozi za niezłożenie PIT w terminie?

Domowe finanse PIT

Przewidzianym przepisami prawa podatkowego sposobem na uniknięcie przez podatników negatywnych konsekwencji niezłożenia zeznania podatkowego w terminie jest zastosowanie instytucji czynnego żalu. Konsekwencje niezłożenia PIT w terminie wyjaśnia Yurii Krasniuk, ekspert w KPMG w Polsce.

06.04.2021

Likwidacja OFE - projekt niekorzystny dla uczestników

Domowe finanse

Rozwiązania proponowane w projekcie ustawy o OFE nie są w pełni korzystne, bez względu na wybór, jakiego dokonają: transfer środków na nowe IKE albo do ZUS. W przypadku wyboru nowego IKE nastąpi zmniejszenie zgromadzonych środków w związku z pobraniem opłaty oraz nie będzie możliwości wypłaty emerytury w postaci renty dożywotniej. W drugim przypadku - przekazania środków do ZUS, utraci się możliwość dziedziczenia środków

03.04.2021

Ostatni miesiąc na rozliczenie rocznego PIT

Domowe finanse PIT Rachunkowość

30 kwietnia mija termin na rozliczenie rocznego podatku i złożenie deklaracji PIT. Do tej pory do skarbówki wpłynęło już ponad 9,4 mln zeznań. 91 procent z nich trafiło do urzędów skarbowych w formie elektronicznej. Fiskus zwrócił już podatnikom 5,5 mld złotych nadpłaconego podatku PIT.

01.04.2021

Małżonkowie sprzedaż mieszkania rozliczają osobno

Domowe finanse PIT

Opodatkowaniu PIT podlega m.in. odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części, dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Przychodem w tej sytuacji jest wartość nieruchomości wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia.

31.03.2021

Możliwe porozumienie w sprawie zrzeczenia się zachowku

Prawo cywilne Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn

Podstawową zasadą prawa spadkowego w przypadku, gdy został sporządzony testament, jest uszanowanie ostatniej woli spadkodawcy. Oznacza to, że zarówno spadkobiercy, wykonawca testamentu, jak i sąd, powinni dążyć w swoich działaniach do takiego odczytywania testamentu, aby wola zmarłego została urzeczywistniona – pisze Aldona Leszczyńska-Mikulska.

27.03.2021

Praca i nauka z domu, ale korzyści podatkowe ograniczone

Domowe finanse PIT

Epidemia koronawirusa zamknęła biura i szkoły. Zdalna praca i nauka powodują jednak wzrost opłat w domowych budżetach. Tymczasem odliczanie wydatków na internet w PIT jest mocno ograniczone. Nie ma też w zasadzie żadnych możliwości odliczenia innych kosztów. Ministerstwo Finansów powinno pilnie zmienić przepisy.

27.03.2021

Rozliczenie wspólne małżonków w rocznym PIT

Domowe finanse PIT

W związku z corocznym rozliczeniem podatku dochodowego od osób fizycznych małżonkowie mogą dokonać wyboru sposobu rozliczenia i rozliczyć się indywidualnie lub wspólnie z małżonkiem. Należy jednak pamiętać o warunkach, jakie muszą zostać spełnione, aby dokonać wspólnego rozliczenia – pisze Anna Koperska z KPMG w Polsce.

24.03.2021

Pełnomocnik z urzędu był potrzebny, sąd tego nie ustalił - jest skarga nadzwyczajna

Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse

Sąd zasądził od kobiety ponad 70 tys. zł wraz z odsetkami. Chodziło o umowę pożyczki. Problem, że choroba uniemożliwiała jej samodzielne reprezentowanie swoich interesów przed sądem. Prokurator Generalny uznał, że doszło do rażące naruszenie prawa procesowego oraz m.in prawa do sądu i wniósł do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną.

24.03.2021

Fundacje rodzinne nie skorzystają z preferencyjnego CIT

Domowe finanse Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Rząd przedstawił w nocy z poniedziałku na wtorek oczekiwany od dawna projekt ustawy o fundacji rodzinnej. Wynika z niego, że fundacje nie będą mogły prowadzić działalności gospodarczej. Zapłacą CIT według zasad ogólnych. Korzyści podatkowe przewidziane są dla wąskiej grupy beneficjentów – najbliższej rodziny. Pozostali zapłacą 19-proc. podatek od spadków i darowizn.

23.03.2021