Sejm przyjął część poprawek Senatu do noweli w sprawie świadczeń z funduszu alimentacyjnego

Prawo rodzinne Domowe finanse

Sejm przyjął w czwartek część poprawek Senatu do nowelizacji ustaw związanych ze świadczeniami na rzecz rodziny. Ustawa wprowadza stały mechanizm wzrostu kwoty kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Przewiduje też, że informacje o długach dłużników alimentacyjnych nie będą usuwane z BIG do czasu ich spłacenia.

24.06.2021

BIG InfoMonitor: Długi wobec sądów przekroczyły 754 mln zł

Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse

W Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor wpisanych jest obecnie prawie 160 tys. osób, które mają długi wobec wymiaru sprawiedliwości - nie opłaciły kosztów sądowych, grzywien czy nie oddały mienia pochodzącego z przestępstwa. Najwięcej dłużników zgłoszonych jest z powodu nieopłaconych grzywien. Najlepiej rozliczają się z wymiarem sprawiedliwości mieszkańcy Podkarpacia i Małopolski

23.06.2021

KE: Wydawcy kart kredytowych mają ostrzegać o ryzykownych zapisach w umowach

Prawo cywilne Rynek i konsument Domowe finanse

Konieczne jest wprowadzenie zmian w sposobie informowania o potencjalnie niekorzystnych umowach zakładających regularne opłaty - z takim wnioskiem Komisja Europejska i sieć krajowych instytucji zajmujących się ochroną konsumentów zwróciła się w poniedziałek do trzech głównych firm obsługujących karty kredytowe – Visa, Mastercard i American Express.

21.06.2021

Sprzedaż majątku z prywatnej kolekcji to nie działalność gospodarcza

Domowe finanse PIT Rachunkowość

Osoba prywatna może sprzedać bez podatku dochodowego elementy zbieranej przez lata kolekcji lub rzeczy używane dłużej niż pół roku. Dopóki transakcje nie mają charakteru inwestycyjnego, nie trzeba do tego rejestrować działalności gospodarczej. Taki wniosek wynika z niedawnej interpretacji skarbówki. Ale nabywca ma obowiązek zapłaty 2 proc. podatku od czynności cywilnoprawnych.

19.06.2021

Przeróbka samochodu nie pomoże uniknąć akcyzy - wkrótce nowe przepisy

Domowe finanse Akcyza Doradca podatkowy

Za niecałe dwa tygodnie zaczną obowiązywać nowe zasady opodatkowania akcyzą sprowadzanych samochodów. Przeróbka samochodu osobowego na ciężarowy nie będzie już łatwym sposobem na uniknięcie podatku. Za rozliczenie akcyzy odpowie nie tylko osoba sprowadzająca lub przerabiająca samochód, ale również posiadacz pojazdu.

18.06.2021

NIK: Ustawa miała wstrzymać wzrost cen energii, ale tego nie zrobiła

Rynek i konsument Domowe finanse

W opublikowanym właśnie raporcie Najwyższa Izba Kontroli zwraca uwagę, że minister odpowiedzialny za sprawy energii, mimo zapowiedzi, nie zapobiegł skokowemu wzrostowi cen energii elektrycznej. Ustawa o cenach energii elektrycznej, która została w tym celu przygotowana, działała tylko w 2019 r. i miała charakter doraźny. Była przygotowana w pośpiechu, niezgodnie z zasadami legislacji

17.06.2021

ZUS zakończył waloryzację kont ubezpieczonych

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Po czerwcowej waloryzacji stany kont ubezpieczonych zawierające składki na ubezpieczenie emerytalne wzrosły o 5,41 proc., a stany subkont wzrosły o 5,23 proc. Kapitał na kontach zwiększył się łącznie o niemal 164 mld zł – poinformował w środę Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

16.06.2021

Żona ma pieniądze, a mąż mieszkanie na kredyt. Dopłata oznacza podatek

Domowe finanse PIT

Skutki podatkowe rozliczeń między małżonkami cały czas są źródłem wielu wątpliwości. Problemy dotyczą m.in. sytuacji, gdy żona posiada pieniądze, a mąż jest jedynym właścicielem kupionego na kredyt mieszkania, w którym razem mieszkają. Jeśli żona spłaci kredyt męża, nie będzie miała prawa do zwolnienia z PIT. Nie spełni bowiem warunku realizacji własnych celów mieszkaniowych.

12.06.2021

Oszczędzający w PPK ma stały dostęp do informacji o zgromadzonych środkach

Domowe finanse Emerytury i renty PPK

Uczestnik Pracowniczego Programu Kapitałowego poprzez serwis klienta instytucji finansowej prowadzącej fundusz może na bieżąco monitorować stan oszczędności na swoim prywatnym rachunku. Jeśli nie otrzymał informacji o przystąpieniu do PPK ani pocztą tradycyjną, ani na adres email, powinien zgłosić się do instytucji, która prowadzi jego rachunek w celu uzyskania dostępu do serwisu klienta.

11.06.2021

W pandemii Polacy spłacili długi odkładane na później

Domowe finanse

Wartość nieopłaconych w terminie bieżących rachunków, alimentów czy kosztów sądowych oraz rat kredytów wynosi po I kw. 2021 r. prawie 80 mld zł. Pandemia i widmo kryzysu podziałały mobilizująco i paradoksalnie ten, kto dał radę, spłacił długi odkładane na później. W efekcie w ciągu roku liczba zadłużonych osób spadła o ponad 90 tys., a wzrosła wartość oszczędności Polaków. Obostrzenia sanitarne sprawiły, że wydawaliśmy po prostu mniej.

09.06.2021

Kasa zapomogowo-pożyczkowa nie tylko dla etatowych pracowników

Domowe finanse Prawo pracy

Rząd proponuje zmiany zasad tworzenia, organizowania i działania kas zapomogowo-pożyczkowych u pracodawców. Nowością ma być m.in. możliwość tworzenia kasy przez co najmniej 10 osób wykonujących pracę zarobkową u danego pracodawcy. Kasę będą więc mogli założyć również np. zleceniobiorcy, wykonawcy dzieła itp.

08.06.2021

Szef PFR: Podwyżka kwoty wolnej od podatku wymaga zmian w projekcie likwidacji OFE

Domowe finanse Emerytury i renty

Reformę systemu emerytalnego trzeba zakończyć, ostatecznie ten system uporządkować - stwierdził prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Jednak jego zdaniem proponowane podwyższenie kwoty wolnej od podatku jest argumentem za dokonaniem korekt w projekcie przepisów dotyczących likwidacji otwartych funduszy emerytalnych.

07.06.2021

Drogie spadki i darowizny z zagranicy

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn

Rodziny i krewni coraz częściej mieszkają w różnych częściach świata. Otrzymanie spadku czy darowizny z zagranicy może powodować konieczność zapłacenia dodatkowego podatku w Polsce. Z powodu braku odpowiednich przepisów, daninę czasami trzeba zapłacić nawet dwa razy - raz w Polsce i raz za granicą. Bo brakuje odpowiednich umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

05.06.2021

Renta rodzinna wsparciem po zmarłym, ale krąg uprawnionych ograniczony

Prawo rodzinne Domowe finanse Emerytury i renty

Renta rodzinna to świadczenie, o które mogą ubiegać się bliscy osoby zmarłej, która pobierała np. emeryturę. Ma zapewnić minimum bezpieczeństwa ekonomicznego, środków utrzymania po śmierci żywiciela rodziny, ale prawo do skorzystania z tego świadczenia ma szereg ograniczeń. Np. dzieciom przysługuje ona do ukończenia 16 lat, chyba że nadal się uczą.

03.06.2021

Nagrody dla powstańców bez PIT

Domowe finanse PIT

Rada Miasta Stołecznego Warszawy przyznała Powstańcom Warszawskim nagrody pieniężne. Otrzymają je 1043 osoby. Ministerstwo Finansów zwolni te pieniądze z podatku dochodowego od osób fizycznych. Jest już projekt przepisów w sprawie zaniechania poboru PIT.

02.06.2021

Po pięciu latach przedawnia się podatek od darowizn

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn

Biorąc pod uwagę, że podatnicy podatku od spadków i darowizn są obowiązani do składania zeznań podatkowych (traktowanych na równi z deklaracjami), w praktyce termin przedawnienia prawa do wydania decyzji wynosi pięć lat licząc od końca roku podatkowego, w którym powstał obowiązek podatkowy.

31.05.2021

Kilkanaście mieszkań to ciągle najem prywatny

Domowe finanse PIT Rachunkowość

Wydana kilka dni temu przez NSA uchwała ma szansę zakończyć spory między skarbówką a podatnikami, którzy wynajmują mieszkania. Fiskus domagał się, by właściciel kilku nieruchomości rejestrował działalność i rozliczał najem jako firma. Sąd nie ma jednak wątpliwości – to podatnik decyduje o sposobie opodatkowania, a wynajmowanie nawet kilkunastu mieszkań nie wyklucza najmu prywatnego.

29.05.2021

Pracodawca będzie mógł zaprzestać finansowania PPE, ale w porozumieniu z reprezentacją pracowników

Domowe finanse Prawo pracy

Na jednym wniosku do CEiDG przedsiębiorcy będą mogli poinformować o zawieszeniu czy wyrejestrowaniu działalności gospodarczej, jak i zgłosić ZUS zmiany w zakresie ubezpieczeń społecznych dotyczące ich jako płatnika składek. To jedna ze zmian przewidzianych w tzw. tarczy prawnej. Projekt umożliwia też pracodawcom w trudnej sytuacji nieodprowadzanie składek na PPE za pracowników.

28.05.2021

Już nie gminy, lecz ZUS ma wypłacać świadczenia 500 plus

Samorząd terytorialny Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne

Od 1 stycznia 2022 roku nowe wnioski o 500 plus będzie rozpatrywał ZUS. On też będzie wypłacał świadczenia - w gestii samorządów pozostaną tylko te, które zostaną przyznane do końca tego roku. Taki pomysł na centralizację i automatyzację procesu ma resort rodziny. Nie wiadomo jednak, jak ZUS będzie weryfikował prawo do świadczenia wychowawczego.

27.05.2021