SN pyta prokuratora o cesję wierzytelności, dotyczącą pomocy finansowej dla producentów

Prawo karne Prawo cywilne

Spór jest precedensowy i zawiły. Po wyroku wydanym w pierwszej instancji Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa złożyła doniesienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez beneficjenta pomocy finansowej i zarazem - powoda. Oskarżenie dotyczy niekorzystnego gospodarowania mieniem publicznym. Sprawę badają biegli sądowi.

05.08.2021

Sędzia Juszczyszyn wygrywa z Sądem Najwyższym o dobre imię

Prawo cywilne

Sąd Okręgowy w Olsztynie uznał, że uchwała Izby Dyscyplinarnej o zawieszeniu sędziego Pawła Juszczyszyna w pracy sędziego i obniżenie mu pensji o 40 proc. nie jest orzeczeniem Sądu Najwyższego. Wyrok zapadł 3 lipca br. w procesie o ochronę dóbr osobistych przeciwko Skarbowi Państwa - Sądowi Najwyższemu.

04.08.2021

Fundacja może prowadzić działalność gospodarczą, ale z ograniczeniami

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Fundacja może też prowadzić działalność gospodarczą, ale z zastrzeżeniem, że jej rozmiary będą służyć realizacji jej celów. Nieostra regulacja ustawowa w tym zakresie powoduje jednak wiele wątpliwości i praktycznych dylematów związanych z rozróżnieniem obu tych sfer działalności - twierdzi Dawid Feliszek, prawnik z kancelarii Schampera, Dubis, Zając i Wspólnicy

02.08.2021

Sąd: Naprawa zabytkowego samochodu tylko oryginalnymi częściami

Prawo cywilne

W sporze o zapłatę odszkodowania za uszkodzenie zabytkowego samochodu, kwestie związane z procedurami przewidzianymi w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, nie są kluczowe. Istotne jest natomiast ustalenie tego, jaką kwotę powinien uzyskać poszkodowany, by móc przywrócić rzecz do stanu sprzed zdarzenia - orzekł Sąd Rejonowy w Oleśnie.

31.07.2021

Zleceniobiorca też ma prawo do świadczeń z ZUS

Prawo cywilne BHP

Jeśli zleceniodawca angażuje zleceniobiorcę, musi go objąć obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnymi, rentowymi, wypadkowymi i zdrowotnymi oraz opłacić za to składki w ZUS. Prawo do świadczeń za wypadek przy pracy zleceniobiorca ma już od pierwszego dnia zgłoszenia w ZUS.

30.07.2021

SN: Szkoły, przedszkola i straż miejska straciły pieniądze z powodu błędu gminy Ząbki

Samorząd terytorialny Prawo cywilne

Jednostki organizacyjne gminy muszą same zakładać rachunki bankowe dla prowadzenia działalności i gmina nie powinna za nie podpisywać w tym celu umowy z bankami - wynika z wyroku Sądu Najwyższego. Dlatego, że w razie upadku banku jej jednostki - szkoły i przedszkola - nie dostaną od Bankowego Funduszu zwrotu depozytów nawet w minimalnej części gwarantowanej.

30.07.2021

Fikcja doręczenia nadal obowiązuje

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Przepis przewidujący doręczanie pism procesowych przez komornika obowiązuje już od ponad półtora roku, jednak wciąż wywołuje wiele wątpliwości w praktyce. Większość sędziów zdaje się traktować wprowadzoną regulację zbyt restrykcyjnie, co niejednokrotnie pozbawia wierzycieli możliwości dochodzenia ich roszczeń na drodze sądowej - pisze adwokat Anna Pioch.

30.07.2021

Nie warto czekać na frankową uchwałę pełnego składu Izby Cywilnej SN

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Sąd Najwyższy wypowiedział się już prawie co do wszystkich pytań postawionych mu do rozstrzygnięcia przez I Prezes - twierdzi adwokat Anna Diaby-Lipka. I dodaje, że uchwała pełnego składu może mieć znaczenie dla praktyki, jednak w świetle aktualnego orzecznictwa Sądu Najwyższego i TSUE zmiana poglądu na już rozstrzygnięte przez Sąd Najwyższy kwestie jest mało prawdopodobna.

29.07.2021

SN: Różne terminy przedawnienia roszczeń o zapłatę rat kredytu

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Rozłożenie świadczenia jednorazowego na raty skutkuje różnymi terminami rozpoczęcia biegu terminu przedawnienia roszczeń o zapłatę poszczególnych wymaganych rat, zgodnie z art. 120 kodeksu cywilnego - taką uchwałę w składzie trzech sędziów podjął Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej 27 lipca br. Uchwała ta ma duże znaczenie dla kredytobiorców i pożyczkobiorców, którzy spóźniają się ze spłacaniem rat.

27.07.2021

MRPiT: ruszyły prace nad nowymi przepisami w sprawie REIT-ów

Prawo cywilne Rynek Budownictwo

Wiceminister Rozwoju, Pracy i Technologii Anna Kornecka otworzyła w poniedziałek posiedzenie Międzyresortowego Zespołu do opracowania regulacji dotyczących podmiotów inwestujących w najem nieruchomości. Będzie to już kolejna ustawa dotycząca tzw. polskich REIT-ów. Wcześniejszy projekt trafił do kosza.

26.07.2021

Rząd: nie tylko mieszkaniówka, ale i firmy przekształcą użytkowanie wieczyste. Są propozycje

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Budownictwo

Rząd chce uwłaszczyć użytkowników wieczystych komercyjnych działek. Ma to być po mieszkaniówce, kolejny etap reformy własnościowej. Skorzystają na tym przede wszystkim firmy z dużych miast, gdzie takich gruntów jest najwięcej. Samorządy nie są zachwycone tym pomysłem - zapowiadają, że będą starały się wybić go z głów polityków. Natomiast firmy czekają na nowe przepisy.

26.07.2021

SN: Każde wezwanie do ugody przerywa bieg przedawnienia, bez względu na cel

Prawo cywilne

Nie jest istotne dla sądu, czy strona postępowania cywilnego chciała ominąć prawo, wzywając do próby ugodowej. Nie podlega indywidualnej kontroli czy w danym przypadku celem powoda w postępowaniu nieprocesowym było konkretnie dochodzenie roszczenia, czy realizacja innych planów lub interesów - stwierdziła Izba Cywilna Sądu Najwyższego.

24.07.2021

Sąd: Nie ma kosztów przegranego procesu, jeśli pacjent był przekonany o zaistnieniu błędu medycznego

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Regułą jest, że strona przegrywająca w sądzie powinna zwrócić koszty procesu stronie wygrywającej. W przypadkach szczególnie uzasadnionych można od tego odstąpić. Poniesienie przez powódkę kosztów procesu na rzecz pozwanych placówek godziłoby w zasady wspólżycia społecznego, biorąc pod uwagę szereg okoliczności sprawy - orzekł Sąd Okręgowy w Poznaniu.

24.07.2021

Sztuczna inteligencja tak, ale z zakazem biometrii w przestrzeni publicznej

Prawo cywilne Rynek i konsument Nowe technologie RODO

W Unii Europejskiej trwają prace nad rozporządzeniem w sprawie sztucznej inteligencji, która jest wskazywana jako kluczowa technologia przyszłości. Ale unijne organy regulacyjne do spraw ochrony danych wzywają do wprowadzenia zakazu wykorzystywania sztucznej inteligencji do automatycznego rozpoznawania cech ludzkich w miejscach publicznych - pisze adwokat Justyna Wilczyńska-Baraniak.

24.07.2021

SA: Ugoda i zrzeczenie się praw nie zamyka drogi do sądu

Prawo cywilne

W ocenie Sądu Apelacyjnego, jeśli z treści pozwu w sposób jednoznaczny wynikało, że powód domaga się wydania wyroku po przeprowadzeniu rozprawy, to rozprawę należało wyznaczyć. Mimo wcześniej podpisanej ugody, w której powód zrzeka się roszczeń. Sąd Okręgowy wydał wyrok na posiedzeniu niejawnym, co skutkowało pozbawieniem powoda możliwości obrony jego praw.

23.07.2021

Vouchery za odwołane imprezy turystyczne będą ważne jeszcze rok

Prawo cywilne Rynek i konsument

Od piątku obowiązuje nowelizacja przepisów, dzięki którym z roku do dwóch lat przedłużono możliwość realizacji vouchera turystycznego. Eksperci uważają, że ta zmiana utrudni podróżującym odzyskanie pieniędzy za niewykorzystane wyjazdy. Będzie naruszać też unijne zasady mimo, iż rząd zapewnia, że tak nie jest.

23.07.2021

SN: Umowy opcji walutowych z bankiem są ważne

Prawo cywilne Rynek i konsument

Klient banku przy zawieraniu umowy opcji walutowej też ma obowiązki i musi wiedzieć jakie ryzyko chce zabezpieczyć. Kryzys powstały w sierpniu 2008 roku zdecydował o załamaniu się takich transakcji. Spółki poniosły duże straty. Nikt nie był w stanie przewidzieć rozmiarów tego krachu - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej nie godząc się na unieważnienie umowy.

20.07.2021

SN: Sprawa o alimenty przeciwko rodzicom - nie w trybie uproszczonym

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

W stanie prawnym po zmianie Kodeksu postępowania cywilnego z 4 lipca 2019 r., sprawa o zasądzenie świadczeń alimentacyjnych z powództwa małoletniego dziecka przeciwko rodzicowi, w której wartość przedmiotu sporu nie przekracza dwudziestu tysięcy złotych, nie podlega rozpoznaniu w postępowaniu uproszczonym - brzmi uchwała Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.

17.07.2021

KNF: Ubezpieczony ma prawo do równorzędnego pojazdu zastępczego

Prawo cywilne Rynek i konsument

Zakład ubezpieczeń powinien przedstawić poszkodowanemu realną propozycję najmu pojazdu zastępczego, który pod istotnymi względami będzie odpowiadał pojazdowi należącemu do poszkodowanego – stwierdziła w opublikowanym w piątek opracowaniu Komisja Nadzoru Finasowego.

16.07.2021

Uchwała SN: Ochrona wierzycieli w postępowaniu egzekucyjnym

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Prawo cywilne chroni osobę, wobec której wydano zakaz zbywania lub obciążania nieruchomości ujawniony w księdze wieczystej. Jest ona uczestnikiem egzekucji i może uczestniczyć w licytacji komorniczej - taki jest sens uchwały siedmiu sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. W tle tej sprawy pojawia się skarga pauliańska i nieuczciwe przeniesienie udziałów w nieruchomości.

16.07.2021