Nowy Rok tradycyjnie pełen zmian w prawie

Prawo karne Prawo cywilne Prawnicy Domowe finanse Doradca podatkowy Prawo pracy Prawo gospodarcze

Ustawodawca przyzwyczaił nas, że początek każdego roku wymaga zapoznania się z mnóstwem zmian w obowiązujących przepisach. Tegoroczne nowelizacje dotkną niemal każdego aspektu prawa. Od 1 stycznia obowiązują m.in. nowe zasady rozliczania wynagrodzeń, najmu, czy płacenia podatku w oparciu o tzw. estoński CIT. Zmiany dotkną także np. zatorów płatniczych, zasad składania reklamacji i wymiaru sprawiedliwości.

01.01.2023

Od 1 stycznia nowe zasady zakupów podczas pokazu i online

Prawo cywilne Rynek i konsument

Umowy dotyczącej usług finansowych nie można już zawierać podczas pokazu, a także wycieczki. O dwa tygodnie zostanie wydłużony termin na odstąpienie od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa. Zmieniają się też zasady zakupów na platformach internetowych. Przedsiębiorcom prowadzącym takie platformy przybyło nowych obowiązków informacyjnych.

01.01.2023

SN: Umieszczenie w bazie niesolidnych dłużników jest zniewagą

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości RODO

Zachowania banku polegające na niewykreśleniu kredytobiorcy z Centralnej Bazy Danych – Bankowego Rejestru, naruszyły dobra osobiste powoda w postaci godności i poczucia bezpieczeństwa. Powód został napiętnowany jako niesolidny dłużnik. Naruszenie dóbr osobistych powoda było działaniem bezprawnym - orzekł Sąd Najwyższy. Dlatego wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie został wydany z rażącym naruszeniu prawa i został uchylony.

28.12.2022

Wraca notarialny nakaz zapłaty - w styczniu Sejm ma ponownie zająć się projektem

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Na początku grudnia Sejm - co wywołało spore zaskoczenie - odrzucił w całości przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt noweli ustawy o notariacie, zgodnie z którym notariusze mieli mieć możliwość wpisywania hipotek do ksiąg wieczystych i wydawania notarialnych nakazów zapłaty. Projekt ma wrócić, ale jako poselski, a zapowiedzi wiceszefa MS Marcina Warchoła wynika, że Sejm miałby się nim zająć już w styczniu.

27.12.2022

Nietrafiony prezent można zwrócić, kupiony online łatwiej

Prawo cywilne Rynek i konsument

Gdy świąteczny prezent jest nietrafiony, albo jeśli zamówiony produkt nie dotarł na czas - jeden i drugi można oddać, ale zasady zwrotu są nieco odmienne. Zakup online można zwrócić zawsze, natomiast produkt kupiony w sklepie stacjonarnym tylko za zgodą sprzedawcy. O tym, jak to skutecznie zrobić, doradza Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

27.12.2022

Mediacje w sprawach pracowniczych mało skuteczne

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Niewiele spraw z zakresu prawa pracy trafia do mediacji sądowej - w 2021 r. było to tylko 8 proc. spraw wpływających do sądów pracy. Zdaniem prawników, mediacja jest mało popularna i mało efektywna - m.in. z powodu nieprzygotowanych do swojej roli mediatorów, którym brakuje często wiedzy prawniczej i umiejętności współpracy z pełnomocnikami. W efekcie - mediacja zamiast pomóc, wydłuża postępowanie.

27.12.2022

Taksówki na aplikację - ryzyko dla pasażera, niejasna odpowiedzialność

Prawo karne Prawo cywilne Prawo gospodarcze

W taksówkach typu Uber czy Bolt zdarzają się nieprzewidziane, nieprzyjemne, czasem kryminalne sytuacje typu gwałt, kradzież czy molestowanie. Prawnicy twierdzą, że odpowiada za nie sprawca, czyli kierowca. Nie przekładają się one w zasadzie na odpowiedzialność odszkodowawczą korporacji. Do tego często auta te jeżdżą bez licencji, co jeszcze zmniejsza odpowiedzialność za czyn niedozwolony.

24.12.2022

SO: Obawy rychłej śmierci nie było, testament ustny - nieważny

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Sądy dwóch instancji nie dały wiary w istnienie testamentu ustnego zmarłego. Dlatego że w dniu jego sporządzenia nie zachodziła przesłanka obawy rychłej śmierci, gdyż nie miało miejsca wyraźnie odczuwalne pogorszenie stanu zdrowia spadkodawcy. A co więcej, wątpliwości sądu wzbudziły podpisy trzech świadków, wielokrotnie skazanych prawomocnymi wyrokami sądów za popełnione przestępstwa o dużej wadze.

24.12.2022

Towar z wadą - kiedy przedsiębiorca musi przyjąć zwrot od klienta

Prawo cywilne Rynek i konsument

W praktyce obrotu zagadnienie zwrotu towaru jest jednym z najczęściej spotykanych. Problem ten ma więc bardzo duże, praktyczne znaczenie zarówno dla sprzedawców, jak i kupujących. Okazuje się, że wszystko zależy od tego, kto jest klientem – a więc czy jest nim konsument, czy też przedsiębiorca – oraz w jaki sposób dokonano zakupów.

22.12.2022

Postępowania spadkowe mają być szybsze

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Skrócenie postępowań spadkowych i zwiększenie bezpieczeństwa prawnego spadkobierców - to cel przyjętego we wtorek przez rząd projektu nowelizacji Kodeksu cywilnego. Według Ministerstwa Sprawiedliwości, które go przygotowało, dostosowuje on prawo spadkowe do faktycznych relacji rodzinnych. Nie będzie już potrzeby długotrwałego poszukiwania dalekich krewnych osoby zmarłej, którzy często nawet nie zdawali sobie sprawy z jej śmierci.

20.12.2022

Umowa kredytu bankowego, także frankowego, to umowa wzajemna

Prawo cywilne Banki Kredyty frankowe

To, czy umowa kredytu bankowego ma charakter umowy wzajemnej, nie zostało do tej pory jednolicie rozstrzygnięte w doktrynie i orzecznictwie sądowym. Kwestii tej dotyczy pytanie prawne, jakie do Sądu Najwyższego skierował klika miesięcy temu Sąd Apelacyjny w Gdańsku. Spór ma praktyczne znaczenie dla spraw dotyczących umów frankowych, na przykład w zakresie zasad rozliczeń stron.

20.12.2022

ZUS: Rośnie liczba zawieranych umów o dzieło

Prawo cywilne Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne HR Prawo gospodarcze

Zakład Ubezpieczeń Społecznych odnotował w pierwszych trzech kwartałach 2022 roku około 1,3 mln umów o dzieło, czyli o ok. 6,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Największa grupa wykonawców takich umów to mężczyźni w wieku 30–39 lat. Najwięcej osób wykonujących umowy o dzieło zostało wykazanych w sekcji "działalność profesjonalna, naukowa i techniczna".

19.12.2022

SN podejmie uchwałę w sprawie wielostopniowego wyłączania sędziów

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy ma wątpliwości, czy postępowanie o wyłączenie sędziego na gruncie Kodeksu postępowania cywilnego można uznać za „sprawę”, w której sędzia może w ogóle podlegać wyłączeniu. Rozstrzygnie tę kwestię w uchwale siedmiu sędziów. Strony często instrumentalnie wykorzystują instytucję wyłączenia sędziego, składając „wielostopniowe” wnioski o wyłączenie.

19.12.2022

Fundacje rodzinne do zarządu majątkiem, a nie do spekulacji i oszustw podatkowych

Prawo cywilne Ordynacja CIT Spółki Prawo gospodarcze

W uchwalonej już ustawie o fundacjach rodzinnych poprawiono niedoskonałe przepisy o opodatkowaniu majątku tych fundacji. Dodano jednak karną, 25-procentową stawkę CIT za czynności spekulacyjne. Nie wiadomo jednak, jak ową spekulację będzie rozumiał fiskus. Mimo to, ustawa jest dobrze oceniana przez ekspertów podatkowych.

16.12.2022

SN: Odpowiedzialność członków zarządu za długi spółki - nie w skardze nadzwyczajnej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy rozpoznając skargę nadzwyczajną podkreślił, że kwestia charakteru odpowiedzialności członków zarządu za zobowiązania spółki, gdy egzekucja jest nieskuteczna, od dawna budzi w doktrynie prawa polskiego wątpliwości, i powoduje rozbieżności interpretacyjne. Sąd uznał, że skarga nadzwyczajna nie służy rozstrzyganiu, która koncepcja odpowiedzialności zarządu spółki jest odpowiednia.

16.12.2022

SN: Jeden sędzia orzeka gorzej niż troje, w pandemii widać to wyraźnie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie widzą zależność między wyrokami wydanymi przez jednego sędziego a jakością orzeczeń kolegialnie. Do tego pogłębiają się rozbieżności w orzecznictwie poszczególnych apelacji. Dlatego Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego przekazała problem składowi siedmiu sędziów - czy pandemia uzasadnia ograniczenie prawa do sądu.

15.12.2022

Rażące błędy sądu w sprawie cywilnej o zwolnienie z pracy - skarga nadzwyczajna RPO

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy Koronawirus

Sąd rejonowy nie uwzględnił sprzeciwu powoda na skierowanie sprawy na posiedzenie niejawne - co naruszyło przepisy. W miejsce zarządzonego przez siebie dowodu z przesłuchania stron, sąd przeprowadził nieznany prawu dowód z zeznań stron na piśmie. Wyrok wydał zaś z udziałem ławnika wyznaczonego w dniu wyroku, tymczasem ten, kto nie zna sprawy, nie może orzekać sprawiedliwie.

14.12.2022

W pozwie brakuje podpisu, a sąd wymaga ponownie pisma i załączników

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Procedura cywilna daje pełnomocnikom możliwość ponownego wniesienia pisma, które sąd zwrócił z powodu braków formalnych. Przepisy budzą jednak wątpliwości interpretacyjne - część sądów wymaga więc wniesienia ponownie całego pisma ze wszystkimi załącznikami, inne uważają to za absurd i ograniczają się do "poprawionego" pisma lub jego części. Prawnicy uważają, że potrzebne są zmiany i doprecyzowanie, co po poprawkach należy wnieść.

14.12.2022

Zastrzeżenie w aplikacji mObywatel ma chronić przed kradzieżą tożsamości

Prawo cywilne RODO

W aplikacji mObywatel każdy będzie mógł zgłosić zastrzeżenie, że nie chce zaciągać zobowiązań finansowych. Firmy udzielające pożyczek (Banki/SKOK, firmy pożyczkowe), ale też notariusze i sądy, będą miały obowiązek sprawdzić, czy dane wnioskującego nie widnieją w tym rejestrze. Można będzie blokować możliwość dochodzenia roszczeń udzielonych pomimo dokonanego zastrzeżenia.

13.12.2022

Ustawa wzmacniająca kompetencje Rzecznika Finansowego podpisana przez prezydenta

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Finanse

Wzmocnienie kompetencji Rzecznika Finansowego i uruchomienie Funduszu Edukacji Finansowej (FEF) przewiduje nowelizacja ustawy. Funduszem zarządzać będzie minister właściwy do spraw instytucji finansowych, natomiast o wyborze zdań, które będą finansowane ze środków FEF, decydować ma Rada Edukacji Finansowej. Ustawa została podpisana przez prezydenta.

13.12.2022