Zmiana kontraktu FIDIC nie tylko możliwa, ale coraz częściej konieczna

Prawo cywilne Budownictwo

Proces inwestycyjny aktualnie przypomina bardziej rollercoaster niż żmudną i konsekwentną realizację przedmiotu umowy. Nie powinno więc dziwić, że kontrakt zawarty kilka lat temu obecnie może być niedochodowy. To zaś generuje ryzyko odstąpienia od umowy i opuszczenia placu budowy przez wykonawcę, któremu zwyczajnie nie będzie opłacało się dokończyć inwestycji.

23.11.2022

Szalejąca inflacja napędzi falę pozwów frankowych w sądach

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Sprawy frankowe stanowią istotną część sporów toczących się obecnie przed polskimi sądami. Ale będzie ich jeszcze więcej, zwłaszcza w przypadku spadku wartości złotego. Od złożenia pozwu do uzyskania prawomocnego wyroku mija przeważnie od kilku miesięcy do kilku lat. Wpływ na to mają banki, które podejmują działania torpedujące przebieg procesu - pisze radca prawny Adrian Goska.

22.11.2022

TVP przeprosi za homofobiczny film "Inwazja"

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Telewizja Polska zapłaci 10 tysięcy zł na cele społeczne i przeprosi w głównym wydaniu "Wiadomości" - sąd wydał wyrok w sprawie reportażu "Inwazja", którego treść uderzała w społeczność LGBT. Materiał dotyczył działalności aktywistów i organizacji parad równości. Pozew do sądu wniosła Kampania Przeciwko Homofobii.

21.11.2022

SN rozstrzygnie, czy spłata kredytu powoduje obniżkę kosztów

Prawo cywilne

Do Izby Cywilnej Sądu Najwyższego wpłynęło zagadnienie prawne sądu okręgowego, który chce podjęcia uchwały, będącej odpowiedzią na pytanie, czy prowizja za udzielenie kredytu mieszkaniowego jest kosztem dotyczącym całego okresu obowiązywania umowy, który w przypadku spłaty kredytu przed terminem określonym w umowie ulega obniżeniu o przyszłe odsetki i inne koszty.

21.11.2022

Cztery kolejne banki z zarzutami w sprawie nieautoryzowanych transakcji

Prawo cywilne Rynek i konsument Finanse

Bank Pocztowy, ING Bank Śląski, Nest Bank i Santander Consumer Bank - to kolejne banki, którym Prezes UOKiK postawił zarzuty naruszania zbiorowych interesów konsumentów zgłaszających nieautoryzowane transakcje. Kwestionowane praktyki to odmowa zwrotu w ustawowym terminie pieniędzy, które zniknęły z kont konsumentów bez ich zgody, a także wprowadzanie w błąd w odpowiedziach na reklamacje.

21.11.2022

WIBOR kreuje koszt kredytu - czy można z tym walczyć w sądzie?

Prawo cywilne Kredyty

Dynamiczny wzrost rat kredytów złotowych ze zmiennym oprocentowaniem stawką WIBOR powoduje, że coraz więcej kredytobiorców zaczyna się zastanawiać, co jest tego przyczyną oraz jak sobie z tym radzić. Szczególną uwagę kredytobiorców zwraca struktura raty, gdzie znaczną jej część, niejednokrotnie nawet ponad 90 proc., stanowią same odsetki.

21.11.2022

Pełnomocnik wnioskuje o rozprawę online? Sędzia nie może odmówić

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Pandemia w odwrocie, ale nadal obowiązują przepisy, zgodnie z którymi rozprawy w sprawach cywilnych powinny być przede wszystkim prowadzone w trybie online, a stacjonarnie dopiero gdy rozpoznanie ich na rozprawie lub posiedzeniu jawnym jest konieczne i nie wywoła nadmiernego zagrożenia dla zdrowia uczestników. Tyle że teraz głównie to pełnomocnicy wnioskują o rozprawy zdalne, bo sądy przeszły już na tryb przedcovidowy.

21.11.2022

Renta z odwróconą hipoteką, czyli ryzykowny zastrzyk gotówki dla emeryta

Prawo cywilne Finanse

Seniorzy przekazujący mieszkania prywatnym firmom w zamian za rentę, nie są dobrze chronieni przez prawo. Mogą zostać bez pieniędzy i bez mieszkania. Nie każdy bowiem przedsiębiorca jest uczciwy. Do tej pory nie powiodła się żadna próba uregulowania tego rynku. Teraz kolejną z nich podejmuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Chce zakazać prywatnym firmom zawierania umów dożywocia z seniorami. Zakaz jednak nie ucywilizuje rynku. Brakuje ustawy z rozwiązaniami osłonowymi - twierdzą prawnicy i firmy oferujące takie umowy.

19.11.2022

Resort kultury: To nie nasza wina, że platformy streamingowe nie wypłacają tantiem

Prawo cywilne Prawo unijne

Problemy z wypłatą przez serwisy streamingowe tantiem dla artystów nie są winą opóźnień legislacyjnych - takie stanowisko opublikowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jednak faktem jest opóźnienie we wdrażaniu dyrektywy, gwarantującej twórcom dodatkowe wynagrodzenia za odtwarzanie filmów czy muzyki w internecie.

18.11.2022

Orzeczenie w sprawie WIBOR - złotówkowicze ruszą do sądów?

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Wiadomość o precedensowym orzeczeniu wydanym przez Sąd Okręgowy w Katowicach w sprawie kredytowej zelektryzowała opinię publiczną. Obniżenie rat kredytów o tzw. WIBOR wygenerowało spadek raty kredytowej o… kilka tysięcy złotych. Taka sytuacja byłaby ratunkiem dla setek tysięcy kredytobiorców, którzy w obliczu rosnących stóp procentowych muszą mierzyć się z galopującym wzrostem rat.

18.11.2022

Frankowicze idą po przewlekłość postępowania, której sądy nie widzą

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Sprawy frankowe trwają często bardzo długo, ale coraz więcej tzw. frankowiczów korzysta z dobrodziejstwa ustawy o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki - pisze dr Kacper Rożek, adwokat w SKIBA | ROŻEK adwokaci.

18.11.2022

Notarialny nakaz zapłaty ma odciążyć sądy, ale wadliwe przepisy raczej nie zadziałają

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Notariusz miałby możliwość wydawania nakazów zapłaty w sprawach obejmujących roszczenia do 75 tys. zł i nie budzących wątpliwości. Te już mają jednak prawnicy, podkreślając, że choć rozwiązanie na pierwszy rzut oka wydaje się krokiem w dobrym kierunku, wcale takim nie jest. Problemem są kwestie konstytucyjne i sama konstrukcja przepisów. A gwoździem do trumny fakt, że nakaz nie zadziała, jeśli dłużnik go nie odbierze.

17.11.2022

Odszkodowanie od państwa, które wystrzeliło rakietę, niełatwe do uzyskania

Prawo cywilne

Nie wiadomo jeszcze, kto wystrzelił rakietę, która uderzyła w suszarnię zbóż w Przewodowie w woj. lubelskim i zabiła dwie osoby. Niezależnie od tego, czy byli to Rosjanie czy Ukraińcy, rodziny ofiar nie mają zbyt wielu możliwości wystąpienia na drogę prawną o odszkodowanie - mogą w tej kwestii liczyć na sprawność polskiej dyplomacji.

16.11.2022

Czynsze w galeriach handlowych są w euro - najemcy wolą "złotówki"

Prawo cywilne Rynek i konsument

Polskie Stowarzyszenie Najemców Powierzchni Handlowych uważa, że umowy najmu w galeriach handlowych powinny być wyrażone w złotych, a nie w euro. Obecnie większość najemców jest zobligowanych do podpisywania umów z czynszem wyrażonym w euro. Uważają to za nieuzasadnione i niesprawiedliwe dla sklepów czy punktów usługowych, które działając w Polsce otrzymują płatności od klientów w złotych.

16.11.2022

Skarga pauliańska ma unieważnić wyprowadzenie aktywów z Idea Banku

Prawo cywilne Finanse

Syndyk masy upadłości Idea Bank S.A. pozwał LC Corp B.V., spółkę Leszka Czarneckiego z siedzibą w Amsterdamie, w trybie skargi pauliańskiej. Wartość sporu to blisko pół miliarda złotych, a sprawa dotyczy wyprowadzenia z upadłego Idea Bank S.A. aktywów w postaci akcji spółki zależnej - IDEA Getin Leasing S.A.

16.11.2022

Mniej wypadków i szkód komunikacyjnych spowodowanych przez kierowców z zagranicy

Prawo cywilne Transport

Pandemia sprawiła, że na polskich drogach szaleje mniej zagranicznych piratów. Ja podaje Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, w 2021 r. zagraniczni kierowcy byli sprawcami 12,8 tys. wypadków i kolizji. To niemal dokładnie tyle samo, co rok wcześniej, ale o blisko jedną czwartą mniej niż dwa lata temu. Spadła też liczba szkód komunikacyjnych spowodowanych przez kierowców z zagranicy.

12.11.2022

Ustawa poprawiająca sytuację konsumentów z podpisem prezydenta

Prawo cywilne Rynek i konsument

Prezydent podpisał nowelizację ustaw o prawach konsumenta, która ma poprawić sytuację konsumentów zawierających m.in. umowy na usługi i treści cyfrowe. Wdraża ona do polskiego prawa unijną dyrektywę cyfrową w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści cyfrowych i usług cyfrowych oraz dyrektywę towarową. Przewiduje m.in. wydłużenie roszczeń z tytułu rękojmi z 1 roku do 2 lat.

10.11.2022

Można cofnąć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, ale trzeba uważać na procedury

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument

Zadłużony konsument, którego sytuacja finansowa uległa zmianie, może cofnąć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Musi tylko wnieść pismo procesowe do sądu wraz z oświadczeniem. Uzasadnienie nie jest obowiązkowe, ale bezpieczniej jest je wskazać. Sąd może oddalić wniosek w sytuacji zagrażającej interesom wierzycieli. Pisze o tym Łukasz Goszczyński, radca prawny i doradca restrukturyzacyjny.

09.11.2022

NSA nie podjął uchwały, czy spółka jest sukcesorem osoby fizycznej wnoszącej aport

Prawo cywilne VAT Spółki

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiu sędziów nie podjął uchwały w kwestii, czy spółka komandytowo-akcyjna wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki, w tym z tytułu VAT, osoby fizycznej wnoszącej aportem swoją działalność do tej spółki i czy odpowiada za zobowiązania osoby fizycznej powstałe przed wniesieniem tego aportu do spółki. NSA przyjął sprawę do rozpoznania w składzie siedmioosobowym.

07.11.2022

Prawo autorskie tylko dla ludzi, nawet gdy algorytm namaluje lepiej

Prawo cywilne Nowe technologie

Sztuczna inteligencja coraz lepiej radzi sobie z tworzeniem tekstów i obrazów, a korzystanie z algorytmów do generowania obrazów to obecnie opcja dostępna dla każdego, kto jako tako radzi sobie z wyszukiwarką i językiem angielskim. Oznacza to wysyp sporów prawnych, na jakie ani nasze, ani zagraniczne przepisy, nie są jeszcze gotowe.

04.11.2022