Posiedzenie przygotowawcze – czy w sądzie powszechnym sprawdzą się rozwiązania z arbitrażu?

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Instytucja posiedzenia przygotowawczego jest wzorowana na posiedzeniach organizacyjnych funkcjonujących postępowaniach przed stałymi sądami polubownymi. Może sprawić, że więcej spraw zostanie rozstrzygniętych w drodze mediacji. Czy tak będzie, zależy od przygotowania sędziów - piszą adwokaci Patrycja Bolimowska i Łukasz Strankowski

19.10.2019

Prof. Zembrzuski: Nowe rozwiązania w procedurze cywilnej wyzwaniem dla praktyki

Prawo cywilne Zmiany w k.p.c.

Najbardziej kontrowersyjna w nowelizacji postępowania cywilnego wydaje się możliwość oddalenia w uproszczony sposób powództwa oczywiście bezzasadnego - uważa dr hab. Tadeusz Zembrzuski z Katedry Postępowania Cywilnego Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zdaniem przepis ten rodzi poważne wątpliwości w świetle konstytucyjnego prawa do sprawiedliwego procesu.

18.10.2019

Asystent sędziego samodzielnie wyda zarządzenia

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Na mocy wchodzącej właśnie w życie zmiany w prawie asystenci sędziów będą mogli we własnym imieniu wydawać niektóre zarządzenia w sprawach cywilnych. Jeśli zarządzenie dotyczyć będzie wezwania strony do uiszczenia opłaty, to jego kwestionowanie przez strony wymaga złożenia zastrzeżenia do zarządzenia.

08.10.2019

Luka w prawie - sądy zwracają nieopłacone wnioski o uzasadnienie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Do 7 listopada, kiedy wejdą w życie kolejne zmiany w przepisach o kosztach sądowych, wnioski o uzasadnienie wyroku nieopłacone przez profesjonalnych pełnomocników są przez sądy zwracane. Jeśli pełnomocnik nie wniesie opłaty w ciągu siedmiu dni, nie dostanie uzasadnienia.

26.09.2019

Sądy wciąż czekają na wzory pouczeń w sprawach cywilnych

Prawo cywilne Zmiany w k.p.c.

W dwóch wyrokach Europejskiego Trybunału Praw Człowieka Polska została zobowiązana do opracowania dobrych pouczeń w postępowaniach cywilnych. Uchwalona niedawno nowelizacja procedury cywilnej zobowiązuje ministra do opracowania takich wzorów, ale zadanie to nie zostało jeszcze wykonane.

24.09.2019

Wyższe opłaty dla firm przy dochodzeniu małych i dużych roszczeń

Zmiany w k.p.c.

Po zmianach w procedurze cywilnej należy się przygotować na wyższe koszty w odzyskiwaniu najmniejszych i największych wierzytelności. Zmiany w największym stopniu dotkną roszczeń nie przekraczających 20 tys. złotych oraz tych ponad 2 mln złotych - pisze Maciej Wisławski, adwokat w Kancelarii Brysiewicz i Wspólnicy.

24.09.2019

Zmiany w kpc - uwaga na nowe przepisy o doręczeniach

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Jeśli po 7 listopada 2019 r. profesjonalny pełnomocnik nie zamieści w piśmie odpowiedniej formuły oświadczenia, sąd będzie musiał je zwrócić bez wzywania do usunięcia braku formalnego. Zgodnie z nowelizacją Kodeksu postępowania cywilnego wszystkie sprawy, niezależnie od tego, kiedy zostały wszczęte, będą objęte jednolitą regulacją w tym zakresie.

19.09.2019

Dobre zmiany w kpc, kontrowersyjny obowiązek przywrócenia do pracy po nieprawomocnym wyroku

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy Zmiany w k.p.c.

Uchwalony niedawno pakiet zmian w procedurze cywilnej wprowadza też szereg pozytywnych zmian w odniesieniu do spraw z zakresu prawa pracy. Jednak zastrzeżenia, m.in. z punktu widzenia pracodawców, budzą rozwiązania dotyczące przywrócenia pracownika do pracy w przypadku nieprawomocnego orzeczenia sądu pierwszej instancji - pisze radca prawny Justyna Gunia.

13.09.2019

Furtek: Zmiany w procedurze cywilnej impulsem do umocnienia polskiego arbitrażu

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Sądy arbitrażowe będą mogły rozstrzygać jeszcze więcej sporów. Sejm doprecyzował bowiem kryteria tzw. zdatności arbitrażowej, co oznacza, że zakres przedmiotowy spraw poddawanych pod rozstrzygnięcie arbitrów rozszerzy się. O zmiany od lat zabiegało polskie środowisko arbitrażowe - pisze radca prawny Marek Furtek.

06.09.2019

Pozew dostarczony przez komornika ograniczy "fikcję doręczeń", ale wydłuży procesy

Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Dzięki zmianom w procedurze cywilnej, jeśli dwie próby dostarczenia pisma nie przyniosą skutku, pozew będzie mógł dostarczyć komornik. Ma to ograniczyć skutki tzw. fikcji doręczeń, ale prawnicy i sami komornicy podnoszą, że może to prowadzić do wydłużenia postępowań i utrudnić firmom odzyskiwanie wierzytelności.

05.09.2019

Każdy wniosek o uzasadnienie wyroku trzeba opłacić

Prawo cywilne Zmiany w k.p.c.

Od 21 sierpnia tego roku wniosek o uzasadnienie wyroku kosztuje 100 złotych. I nie ma znaczenia, że rozstrzygnięcie zapadło wcześniej. Jeśli ktoś nie wniesie opłaty, sąd powinien wezwać do jej uzupełnienia. Po 7 listopada może się jednak zdarzyć, że taki nieopłacony wniosek zostanie odrzucony.

02.09.2019

Prof. Bilewska: Przedsiębiorcom będzie w sądzie trudniej

Prawo cywilne Zmiany w k.p.c.

Zmiany w postępowaniu cywilnym utrudnią rozstrzyganie spraw gospodarczych. Przedsiębiorcy będą zmuszeni do wszczynania wielu spraw, choćby posiadali roszczenia wzajemne, wynikające z jednego kontraktu. Oznacza to zwielokrotnienie zaangażowania w sprawy, dublowanie dokumentów, a czasem konieczność wielokrotnych przesłuchań świadków - ostrzega prof. Katarzyna Bilewska

28.08.2019

Sądy mogą wcześniej umorzyć zawieszone sprawy

Prawo cywilne Zmiany w k.p.c.

Za sprawą reformy postępowania cywilnego, sądy mogą wcześniej umorzyć wiele zawieszonych spraw. Przeoczenie terminu na podjęcie zawieszonego postępowania może mieć dotkliwe i w praktyce nieodwracalne konsekwencje. Skutkiem nowelizacji może być wiele spraw zakończonych w ten sposób wbrew woli stron - pisze radca prawny Agata Jóźwiak

23.08.2019

Po zmianie procedury będzie rzeź spraw cywilnych w sądach

Wymiar sprawiedliwości Małe i średnie firmy Zmiany w k.p.c.

Do środy zawieszane postępowania były umarzane po roku. Teraz, jeśli przerwa była spowodowana brakiem adresu pozwanego czy innymi formalnymi błędami, zostaną umorzone już po trzech miesiącach, a po sześciu - te zawieszone na zgodny wniosek stron lub spadkobiercy. To efekt reformy postępowania cywilnego. Prawnicy nie mają wątpliwości, że takie odciążenie sądów uderzy w obywateli.

22.08.2019

Wyższe koszty sądowe dla spółek i skonfliktowanych wspólników

Prawo cywilne Spółki Zmiany w k.p.c.

Reforma postępowania cywilnego zwiększa opłaty za sprawy prowadzone przez spółki lub ich wspólników. O 250 procent wzrosną opłaty za pozew o uchylenie czy stwierdzenie nieważności uchwały. Spółce trudniej będzie też uzyskać zwolnienie z kosztów sądowych.

21.08.2019

Przez wyższe opłaty będzie mniej ugód w sprawach o błędy medyczne

Prawo cywilne Opieka zdrowotna Zmiany w k.p.c.

Po zmianach w procedurze cywilnej, od 21 sierpnia wzrosną opłaty od wezwania do próby ugodowej. Pacjenci, którzy chcieliby się porozumieć ze szpitalem, zapłacą 2,5 tys. zł od wniosku zamiast 300 złotych. Wzrosną także opłaty o zabezpieczenie roszczenia. Zdaniem prawników bardzo utrudni to poszkodowanym pacjentom prowadzenie procesów o błędy medyczne.

21.08.2019

Nowa ustawa może ograniczyć zatory płatnicze

Prawo cywilne VAT Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Zmiany w k.p.c.

Poprawa otoczenia prawnego transakcji handlowych i zmniejszenie negatywnego zjawiska tzw. zatorów płatniczych, czyli nieterminowego regulowania należności wynikających z transakcji w obrocie gospodarczym, to cel zmian w przepisach o zatorach płatniczych. Czas pokaże, czy zostanie on osiągnięty – pisze radca prawny Jacek Liput

19.08.2019

Ekspert Lewiatana: Niebezpieczne blokowanie rozwiązania umowy na czas procesu

Prawo pracy Zmiany w k.p.c.

Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego w części dotyczącej przywracania zwolnionego pracownika do pracy przyniesie odwrotne od zamierzonych skutki, które w jeszcze większym stopniu wprowadzą do stosunków pracy stan niepewności - uważa Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan.

13.08.2019

Wkrótce wzrost opłat sądowych w sprawach cywilnych

Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Jeszcze w czasie wakacji mogą wzrosnąć opłaty sądowe w sprawach cywilnych. To efekt podpisanej pod koniec lipca przez prezydenta dużej nowelizacji ustawy o kosztach sądowych.Więcej trzeba będzie zapłacić m.in. za wnioski o apelacje, zażalenia czy założenie księgi wieczystej. O 100 proc. wzrosną koszty wniosków o stwierdzenie nabycia spadku i pozwy o rozwiązanie spółki.

07.08.2019

Duża reforma procedury cywilnej 2019 - zmiany już wchodzą w życie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego obejmuje ponad 300 nowych lub zmienianych przepisów. Zmiany mają skrócić czas trwania postępowań przed sądami cywilnymi oraz usprawnić przebieg postępowania. Pierwsze zaczną obowiązywać już po upływie 14 dni od momentu publikacji ustawy w Dzienniku Ustaw.

06.08.2019