Prof. Rogalski: Podsłuchy czasem potrzebne, ale prawa obywatelskie też muszą być chronione

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Policja RODO

W procesie tworzenia regulacji dotyczących stosowania podsłuchu ścierają się dwie wartości: prawa obywatelskie oraz potrzeby państwa w zwalczaniu i zapobieganiu przestępczości, poprzez posiadanie skutecznych narzędzi do walki nią. Kwestią kluczową jest znalezienie balansu pomiędzy tymi wartościami

10.06.2019

RPO pyta o legalność kasacji prokuratora generalnego w sprawie adwokatów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Są wątpliwości, czy kasacja Prokuratora Generalnego kwestionująca umorzenie postępowania dyscyplinarnego w sprawie adwokatów Romana Giertycha i Jacka Dubois nie jest sprzeczna z normami prawa - uważa rzecznik praw obywatelskich. Dr Adam Bodnar zareagował w ten sposób na złożenie kasacji od decyzji adwokackiego sądu dyscyplinarnego

06.06.2019

Dowód z chmury trudny do zdobycia - konieczne zmiany w prawie

Prawo karne Prokuratura Policja

Dowody na cyberprzestępczość w cyberprzestrzeni można znaleźć. Problemem - jak podkreślają eksperci - jest jednak niezmiennie ich pozyskanie i zabezpieczenie, zanim zostaną zniszczone. Na niekorzyść śledczych działa zarówno czas, jak i nieograniczone możliwości lokalizacji danych

06.06.2019

Organy ścigania i sądy wciąż uczą się traktowania krzywdzonych dzieci

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Przepisy pozwalają na to, by dziecko jako ofiara przestępstwa co do zasady było przesłuchiwane tylko raz. To, czy tak się stanie, jak szybko zostanie wyznaczony termin rozprawy przed sądem i kiedy biegli wydadzą w sprawie opinię, zależy w dużej mierze od wrażliwości policjantów, prokuratorów, sędziów – mówią eksperci.

31.05.2019

TSUE: Niemiecka prokuratura nie może wydawać ENA, bo podlega ministrowi

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Prokuratury niemieckie nie zapewniają wystarczającej gwarancji niezależności od władzy wykonawczej, aby móc wydać europejski nakaz aresztowania - stwierdził w poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Natomiast według trybunału prokurator generalny Litwy zapewnia taką gwarancję niezależności.

27.05.2019

Polska zapłaci za brutalne traktowanie przez policję

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Policja

Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 23 maja 2019 r. uznał, że Polska naruszyła zakaz tortur oraz nieludzkiego i poniżającego traktowania ze względu na zastosowanie nadmiernego przymusu bezpośredniego w trakcie i po zatrzymaniu podejrzewanego. Zdaniem Trybunału zatrzymanie było brutalne, a podejrzenia wobec niego bezpodstawne. Skarżący dostanie 25 tys. euro tytułem słusznego zadośćuczynienia.

24.05.2019

SN uniewinnił prokurator ukaraną za pisanie do gazety

Prokuratura

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uniewinniła prokurator w stanie spoczynku Beatę Mik od zarzutu publikacji artykułów w prasie. Oddawanie wydawcy tekstów do publikacji nie jest naruszeniem godności zawodu prokuratora, obwiniona nie naruszyła zasad etyki zawodu, ani prawa publikując artykuły w dzienniku - stwierdził sąd.

22.05.2019

SN: Zawieszonemu prokuratorowi można obniżyć pensję o połowę

Prawo karne Prokuratura

W przypadku, gdy prokurator został zawieszony w czynnościach, Sąd Dyscyplinarny przy Prokuratorze Generalnym, na wniosek przełożonego, może obniżyć do 50 proc. wysokość wynagrodzenia - takie postanowienie utrzymał w mocy Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej wobec prokuratora podejrzanego o oszustwo i fałszerstwo.

20.05.2019

SN: prokurator uniewinniona, choć nie stawiła się na rozprawę w apelacji

Prawo karne Prokuratura

Prokurator nie popełniła deliktu dyscyplinarnego w postaci niewykonania polecenia przełożonego - rozprawy odwoławcze w apelacji inicjowanej przez prokuraturę odbyły się bez udziału prokuratora - gdyż takie polecenie nie zostało wydane - stwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej i uniewinnił obwinioną.

17.05.2019

SN: Prokurator wydalona z zawodu, ławnik składa zdanie odrębne

Prawo karne Prawnicy Prokuratura

Ławnik Sądu Najwyższego Łukasz Berezowski nie zgodził się z wymierzeniem najsurowszej kary prokurator z Wrześni, która prowadziła samochód mając ponad dwa promile alkoholu we krwi. Powodem złożenia przez niego zdania odrębnego była nienaganna dotychczasowa postawa prokurator, nadmierne obciążenie pracą i niezakończone postepowanie przed sądem karnym.

10.05.2019

Ukarany przez pomyłkę kierowca jednak dostanie odszkodowanie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Policja

Starosta odebrał kierowcy prawo jazdy bo sąd skazał go za prowadzenie pod wpływem alkoholu. Była to pomyłka, więc sąd przyznał kierowcy odszkodowanie, co zaskarżyła Prokuratoria Generalna. Jednak sąd apelacyjny oddalił tę apelację uznając, że tę pomyłkę organy ścigania powinny od razu wykryć i naprawić jej skutki. 

08.05.2019

SN: Immunitet prokurator od Amber Gold - uchylony

Prawo karne Prawnicy Prokuratura

Prokurator, która nie podejmowała niezbędnych czynności w sprawie spółki Amber Gold może być pociągnięta do odpowiedzialności karnej. We wtorek 7 maja, Sąd Najwyższy potwierdził słuszność uchylenia immunitetu prokurator w stanie spoczynku, podejrzanej o popełnienie przestępstwa - niedopełnienia obowiązków służbowych.

07.05.2019

Kolejna skarga nadzwyczajna prokuratury - sprawa wykupu mieszkania

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Mieszkanka Warszawy dostała od miasta 90 proc. bonifikaty na wykup mieszkania. Ponieważ jednak sprzedała je przed upływem pięciu lat miasto skierowało przeciwko niej pozew o zwrot kwoty, a sądy się do tego przychyliły. Teraz Prokurator Generalny skierował do Sądy Najwyższego skargę nadzwyczajną - bo jak uzasadnił nie wzięto pod uwagę trudnej sytuacji rodzinnej, zdrowotnej i finansowej kobiety.

11.04.2019

Pracownicy prokuratur protestują - 16 kwietnia masowe krwiodawstwo

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury apeluje do pracowników prokuratur o wzięcie udziału w protestach 4 kwietnia - organizowanych przed urzędami wojewódzkimi w całym kraju przez "Solidarność" i 5 kwietnia we Wrocławiu przez Ad Rem. 16 - zachęca do masowego krwiodawstwa i rejestracji dawców szpiku.

03.04.2019

SN: Wydalenie ze służby prokuratorskiej równoczesne z obniżeniem wynagrodzenia

Prawo karne Prokuratura

Prokuratorowi wydalonemu ze służby przez sąd dyscyplinarny pierwszej instancji nie wygasa środek zabezpieczający w postaci wypłaty 50 proc. wynagrodzenia - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej. - Mimo, że od wszczęcia postępowania upłynęło 11 lat nie doszło do przedawnienia - dodał sąd.

14.03.2019

WSA: Sąd administracyjny nie może ocenić legalności pisma z prokuratury

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Do sądu administracyjnego podmiot uprawniony może wnieść skargę, jeśli przedmiot sprawy mieści się w zakresie właściwości sądów administracyjnych. Niedopuszczalnym jest natomiast zaskarżenie pisma o charakterze informacyjnym - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

14.03.2019

SN: Złożenie z urzędu prokuratora z powodu 3 tys. łapówki

Prawo karne Prokuratura

Prokurator z Lubartowa stracił prawo wykonywania zawodu z powodu uchybienia godności urzędu poprzez ujawnienie tajemnicy śledztwa oraz gotowości przyjęcia korzyści majątkowej. Łapówka miała wynosić 3 tysiące złotych. SN w Izbie Dyscyplinarnej orzekł, że prokurator złamał wszelkie zasady etyki.

12.03.2019