Pałką demonstrantkę - policja ma problem z proporcjonalnością reakcji

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

W czasie pandemii i trwających od wielu miesięcy protestów policjanci chcąc nie chcąc znaleźli się na cenzurowanym. Ich wizerunkowi nie pomogło też ostatnie nagranie z akcji w Głogowie, na którym jeden z nich pałką uderza kobietę. Eksperci policyjni bronią funkcjonariuszy wskazując, że szwankują szkolenia, prawnicy mówią z kolei o niepotrzebnej i nadmiernej agresji policji oraz poczuciu bezkarności.

14.04.2021

Apel samorządu o opiekę szkolną dla dzieci adwokatów i aplikantów

Prawnicy Szkoła i uczeń Koronawirus

Naczelna Rada Adwokacka wystąpiła do ministra edukacji i nauki by w czasie lockdownu zapewniono opiekę przedszkolną i szkolną także dzieciom czynnym zawodowo adwokatom i aplikantom adwokackim. W piśmie wskazano, że są oni potrzebni do zapewnienia należytego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.

13.04.2021

Ratyfikacja Funduszu Odbudowy - większość kwalifikowana, czy wystarczy zwykła?

Administracja publiczna Prawo unijne

Na najbliższym posiedzeniu Sejm ma się zająć ratyfikacją przyjętej 14 grudnia ubiegłego roku przez Radę Unii Europejskiej decyzji o utworzeniu Funduszu Odbudowy w wysokości 750 mld euro, która ma służyć ożywieniu gospodarek po pandemii koronawirusa. Politycy liczą potrzebne do tego głosy, ale część prawników twierdzi, że nie wystarczy zwykła większość w Sejmie i Senacie.

13.04.2021

Dziewczynki bite i gwałcone - kasacja Prokuratora Generalnego

Wymiar sprawiedliwości

Matka, jej konkubent i dziadek trzech dziewczynek, za znęcenie się nad nimi i wykorzystywanie ich seksualnie, zostali skazani na 11 i 12 lat pozbawienia wolności. W ocenie Prokuratora Generalnego wyrok taki jest jednak "rażąco łagodny". W kasacji zaakcentowano również rozmiar cierpień psychicznych dzieci, wynikających z dokonanych na ich szkodę przestępstw oraz ich skutków w postaci traum.

13.04.2021

Adw. dr Mariusz Olężałek: Potrzebna pełna elektronizacja akt postępowania przygotowawczego, nie tylko aktów oskarżenia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sejm pracuje nad kolejną nowelizacją przepisów dotyczących informatyzacji postępowań sądowych. Dlaczego tylko jednym z aspektów, który został wskazany w ramach nowelizacji, jest doręczanie odpisów aktów oskarżenia w formie elektronicznej, a nie dotyczy to także innych dokumentów niezbędnych obrońcom w ich codziennej pracy zawodowej – zastanawia się adwokat dr Mariusz Olężałek,

13.04.2021

Katarzyna Frydrych będzie nowym wiceministrem sprawiedliwości

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Katarzyna Frydrych otrzymała w poniedziałek akt powołania przez premiera na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Zastąpi dr Annę Dalkowską, która podjęła decyzję o rezygnacji z funkcji wiceministra, by skoncentrować się na pracy naukowej i orzekaniu w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Będzie odpowiadać m.in. za nadzór administracyjny nad sądownictwem.

12.04.2021

Awanse w kancelarii Bird&Bird

Prawnicy

Z początkiem kwietnia 2021 roku, radca prawny Emilia Stępień z praktyki ochrony danych osobowych i prywatności awansowała na stanowisko Of Counsel. Mecenas współuczestniczyła w zakładaniu polskiego biura Bird&Bird w 2008 roku.

12.04.2021

Od 1 lipca w pełni elektroniczny KRS - zapowiada resort sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości Spółki RODO

Od pierwszego lipca wszystkie wnioski do rejestru przedsiębiorców będą składane elektronicznie z Portalu Rejestrów Sądowych za pomocą specjalnych interaktywnych formularzy. W ten sposób o rejestracje będą mogły się ubiegać stowarzyszenia, organizacje społeczne i zawodowe, fundacje oraz samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej - informuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

12.04.2021

Sędziowie nie wystarczą, niedobór pracowników pogrąża sądy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Niska efektywność polskich sądów wiązana jest w pierwszym rzędzie ze zbyt małą liczbą sędziów w stosunku do ilości rozpatrywanych spraw. Ale jeśli nawet sędziów byłoby więcej, to nie można liczyć na poprawę w tym zakresie bez zorganizowania im wsparcia w postaci asystentów, sekretarzy, protokolantów. Bo jeśli nawet wyrok zapada sprawnie, to są opóźnienia w jego wykonaniu, gdy nie ma kto zająć się dokumentacją.

12.04.2021

Trwa batalia o szczepienia dla sądów - MS chce zmiany rozporządzenia i daje "carte blanche" prezesom

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Resort sprawiedliwości twierdzi, że jeszcze zabiega o szybsze szczepienia dla sędziów i pracowników sądów ale też ławników, kuratorów sądowych, komorników, aplikantów aplikacji sędziowskiej, aplikantów kuratorskich i m.in. biegłych i mediatorów. Chce też zmian w rozporządzeniu, by była do tego podstawa prawna. Jednak rząd nie widzi takiej możliwości.

10.04.2021

RPO: Trzeba zmienić zasady pobierania bilingów przez służby

Wymiar sprawiedliwości

Policja i służby specjalne mogą w bardzo szerokim zakresie i bez kontroli sprawdzać, z kim obywatel rozmawiał przez komórkę, poznawać lokalizację telefonu czy spis połączeń internetowych. Sięgają po takie dane, bo jest to dla nich najprostsze i najwygodniejsze, a dana osoba nie jest o tym informowana - wskazuje RPO i dodaje, że pobór danych powinien być ograniczony

09.04.2021

NRA chce wspierać adwokatów w sprawie kas fiskalnych online

Prawnicy VAT Małe i średnie firmy

Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej chce skonsultować z dziekanami izb działania, które już zostały podjęte i, które powinny zostać podjęte w związku z obowiązkiem kas fiskalnych online. Zaczynają one obowiązywać od 1 lipca i budzą spore emocje wśród prawników. Ci skarżą się bowiem, że kolejne inwestycje są szczególnie trudne w covidowym czasie.

09.04.2021

Sądy "nabite" w szczepionkę - chaos ze szczepieniami sędziów i pracowników

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Po zamianie rozporządzenia z 25 marca sędziowie, pracownicy sądów i prokuratury odetchnęli z ulgą sądząc, że podobnie jak prokuratorzy zostaną w najbliższym czasie zaszczepieni przeciwko koronawirusowi. O ile jednak w prokuraturach zdaje się to obowiązywać, o tyle w sądach panuje prawdziwy chaos, dyrektorzy szczepienia załatwiają "bokiem", a z rządu płyną sprzeczne sygnały.

09.04.2021

Niełatwa droga do ratyfikacji unijnego Funduszu Odbudowy - zaproszenie na debatę

Administracja publiczna Prawo unijne

Podjęta 14 grudnia ubiegłego roku przez Radę Unii Europejskiej decyzja o utworzeniu Funduszu Odbudowy UE (Next Generation EU) w wysokości 750 mld euro, która ma służyć ożywieniu gospodarek po pandemii koronawirusa, wzbudza ogromne nadzieje w całej Wspólnocie, ale jej wprowadzenie w życie nie będzie łatwe. Nie tylko w Polsce, gdzie według części prawników potrzebne jest do tego 2/3 głosów w Sejmie i Senacie.

08.04.2021

Apelacja błędnie zinterpretowała wyrok TK? Sąd Najwyższy uwzględnia skargę nadzwyczajną

Wymiar sprawiedliwości

Sprawa dotyczy odszkodowania i zadośćuczynienia dla mężczyzny, który w stanie wojennym był 7 miesięcy internowany przez komunistyczne władze za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego. Pierwszy wyrok w tej sprawie zapadł przed orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, apelacja rozpatrywana była po, ale w ocenie SN druga instancja błędnie je zinterpretowała.

08.04.2021

Pełny skład Izby Kontroli wypowie się o uchwale trzech Izb SN

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Na poniedziałek 12 kwietnia wyznaczony został termin posiedzenia składu całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w celu rozstrzygnięcia zagadnienia prawnego, które sprowadza się do pytania, czy uchwała połączonych Izb: Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego z 23 stycznia 2020 r. wywołuje skutki prawne i wiąże składy orzekające SN?

07.04.2021

Sędzia delegowany - w Sulęcinie nikt nie orzeka w sprawach cywilnych

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Po decyzji Ministerstwa Sprawiedliwości o delegowaniu do sądu wyższej instancji prezesa Sądu Rejonowego w Sulęcinie, od połowy lutego 2021 r. nikt nie orzeka w Wydziale Cywilnym tego sądu. Delegowany był szefem Wydziału Cywilnego, gdzie orzekał wraz z dwoma innymi, którzy obecnie są na zwolnieniach. W sprawie interweniuje Rzecznik Praw Obywatelskich.

07.04.2021

Kurator procesowy ma wspierać pokrzywdzone dziecko, ale przepisy słabo wspierają jego

Wymiar sprawiedliwości

Niskie wynagrodzenie, wysokie wymagania, czasochłonne i obciążające zadania nie zachęcają adwokatów i radców prawnych do reprezentowania przed sądem dziecka pokrzywdzonego przestępstwem - alarmują m.in. ekspertki z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. To z kolei powoduje, że sędziowie mają mały wybór, a dzieci słabszą ochronę.

06.04.2021

E-rozprawy karne nadal kuleją - problemem przepisy i braki kadrowe

Wymiar sprawiedliwości

Sądy, chcąc nie chcąc, coraz częściej korzystają z możliwości e-rozpraw. Najczęściej jednak chodzi o sprawy cywilne, gospodarcze, z zakresu ubezpieczeń czy pracy. Na szarym końcu są nadal sprawy karne. Jak mówią sędziowie, problem tkwi w niefortunnych przepisach, które z jednej strony taki tryb umożliwiają, z drugiej - z powodu choćby problemów kadrowych, skutecznie utrudniają.

06.04.2021

Dwa razy więcej tymczasowo aresztowanych za rządów PiS

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Podczas gdy pod koniec 2016 r. tymczasowo aresztowanych było w Polsce 5396 osób, to pod koniec 2020 r. były to już 8692 osoby - wynika z danych udostępnionych przez Służbę Więzienną. To podwojenie w stosunku do najniższej liczby w tej statystyce - na koniec 2015 roku były to 4162 osoby. Od 2016 r. z każdym kolejnym rokiem rośnie liczba osób tymczasowo aresztowanych.

05.04.2021