Prawo.pl
Rozporządzenie częściowo weszło w życie 12 lipca; od tego też dnia KE może już wszczynać postępowania w ramach filara ogólnego. Obowiązek notyfikacji dla przedsiębiorstw uruchamia się natomiast już 12 października br. Od tego momentu koncentracje i przetargi powyżej pewnych progów trzeba notyfikować do KE pod groźbą sankcji finansowych i prawnych - mówi dr Michał Bernat, managing counsel w warszawskim biurze kancelarii Dentons.
Inga Stawicka
09.10.2023
Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Prokurator miałby możliwość wnioskowania o pilne wyznaczenie terminu rozprawy lub posiedzenia w sytuacji, gdy istnieje ryzyko dla realizacji celów postępowania karnego. Z kolei przewodniczący składu miałby 7 dni na jego wyznaczenie. Projekty rozporządzeń są w opiniowaniu, a część sądów już podnosi, że wniosek o pilną rozprawę, to naruszenie zasady "równości broni" i daleko idąca ingerencja w niezależność sądownictwa.
Patrycja Rojek-Socha
09.10.2023
Wymiar sprawiedliwości
Skoro kodeks postępowania karnego wyraźnie określa, jakie kary można orzec wobec oskarżonego w postępowaniu nakazowym i w ogóle nie przewiduje możliwości pozbawienia wolności, to orzeczenie wobec oskarżonego wyrokiem nakazowym kary nieprzewidzianej w tym trybie postępowania narusza w rażący sposób przepisy kodeksu. Potwierdził to niedawno Sąd Najwyższy w Izbie Karnej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.10.2023
Prawo karne
Całkowicie nieuzasadnione są obawy frankowiczów w związku z kontrowersyjnym wyrokiem Sądu Najwyższego. Jednostkowy wyrok SN, dopuszczający weryfikację przez Sąd Apelacyjny „możliwości” uzupełnienia niedozwolonych klauzul, na pewno nie odwróci aktualnej linii orzeczniczej. Sędziowie SN nie uwzględnili racji podniesionych przez sądy obu niższych instancji, zignorowali orzecznictwo wypracowane przez TSUE oraz ugruntowaną praktykę polskich sądów powszechnych - pisze Marcin Szołajski, radca prawny w Szołajski Legal Group.
Marcin Szołajski
07.10.2023
Banki Kredyty frankowe
Dlaczego cofamy się w prawach kobiet, dlaczego wspieramy kobiety i gdzie szukać sojuszników, jakie są liderki przyszłości i jak polskie prawniczki podbijają świat - to niektóre spośród tematów zbliżającej się konferencji Fundacji Women in Law i Forbes Women Polska My, prawniczki!.
Patrycja Rojek-Socha
07.10.2023
Prawnicy
1 października br. przestał obowiązywać przepis art. 15zzr(1) ustawy antycovidowej, który wstrzymywał przedawnienie karalności czynu oraz przedawnienie wykonania kary w sprawach o przestępstwa i przestępstwa skarbowe. Zgodnie z przepisami przejściowymi tam, gdzie terminy przedawnienia już biegły, ale zostały zawieszone, będą biec dalej. A w sprawach, w których jeszcze nie biegły, rozpocznie się ich odliczanie.
Patrycja Rojek-Socha Aleksandra Partyk
07.10.2023
Wymiar sprawiedliwości Doradca podatkowy
Naczelna Izba Lekarska zawiadomiła prokuraturę o podejrzeniu przestępstwa przez Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. W ocenie samorządu lekarskiego uczelnia otworzyła kierunek lekarski, nie mając odpowiedniej infrastruktury i zaplecza technicznego, a sam program studiów nie został dopasowany do standardów kształcenia.
Katarzyna Nocuń
06.10.2023
Zawody medyczne
Sąd Najwyższy nie zdecydował w piątek, czy umowa kredytowa ma charakter wzajemny i czy bank może stosować wobec kredytobiorcy prawo zatrzymania. To kwestia szczególnie istotna dla frankowiczów. Tym razem jednak SN skierował w tej sprawie pytania prejudycjalne do TSUE - doszedł bowiem do wniosku, że wątpliwości jest zbyt wiele. Prawnicy nie kryją rozczarowania.
Inga Stawicka Renata Krupa-Dąbrowska
06.10.2023
Banki Kredyty frankowe
Prokuratura Krajowa poinformowała, że do Sądu Najwyższego trafiły kolejne trzy skargi nadzwyczajne w sprawach kredytów frankowych, złożone przez Prokuratora Generalnego. Jedna z nich dotyczy nakazu zapłaty sądu okręgowego, dwie wyroków sądów apelacyjnych. Łącznie takich skarg Prokurator Krajowy skierował już 56.
Agnieszka Matłacz
06.10.2023
Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Pełnomocnicy kredytobiorców frankowych nie obawiają się o to, że niedawny wyrok Sądu Najwyższego, który nie wpisuje się w dotychczasową prokonsumencką linię orzeczniczą, wpłynie znacząco na inne sprawy. Może jedynie zachęcić banki do częstszego składania skarg kasacyjnych. Podkreślają jednak, że w orzeczeniu całkowicie odrzucono dorobek TSUE - co jest sprzeczne z prawem europejskim.
Regina Skibińska
06.10.2023
Kredyty frankowe
Do internetu trafia coraz więcej materiałów, w których kolejni youtuberzy oskarżani są o nagabywanie nastolatek. Część dziewczynek, do których celebryci pisali niedwuznaczne wiadomości, nie miała ukończonych 15 lat. Sprawa jest na tyle poważna, że zainteresowali się nią premier i minister sprawiedliwości, który poinformował, że prokuratura wszczęła śledztwo w tej sprawie. Obawiać mogą się też osoby, które wiedziały o sprawie, ale milczały.
Patrycja Rojek-Socha Monika Sewastianowicz
06.10.2023

Samorządy adwokacki i radcowski szykują się do e-doręczeń

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości E-doręczenia
Mają być szkolenia, opracowywane są materiały instrukcyjne i przygotowywane zalecenia w zakresie choćby ochrony tajemnicy zawodowej. Samorządy radcowski i adwokacki zapewniają, że już wkrótce ruszą z akcjami, które ułatwią radcom i adwokatom korzystanie nie tylko z e-doręczeń, ale i dwóch pozostałych systemów. Przy okazji pojawiają się głosy, by punkt logowania był jeden.
Patrycja Rojek-Socha
06.10.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości E-doręczenia
6 października br. Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej ma podjąć uchwałę w sprawie umowy o kredyt bankowy i rozstrzygnąć, czy jest ona umową wzajemną. Kwestia ewentualnej wzajemności umowy kredytu hipotecznego to jedno z głównych zagadnień pojawiających się podczas rozstrzygania przez sądy spraw kredytów frankowych w sytuacji unieważnienia umowy kredytu z powodu klauzul abuzywnych.
Agnieszka Matłacz Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Inga Stawicka
05.10.2023
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe
Sędzia stanu wojennego, która skazała dwóch opozycjonistów za malowanie haseł na trzy lata więzienia, popełniła błąd, a nie zbrodnię sądową – orzekł Sąd Najwyższy. A za błąd, nawet rażący, w orzekaniu sędzia nie odpowiada karnie ani dyscyplinarnie. Nie jest to też zbrodnia przeciwko ludzkości, która miała za cel systematyczne prześladowanie. Wobec tego nie można uchylić sędziemu immunitetu i skazać w procesie karnym.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.10.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przyszłe państwo prawa trzeba zbudować od nowa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Policja
Obecność prokuratury w systemie organów państwa nie budzi od dziesięcioleci najmniejszych wątpliwości. Prokuratura jest stałym elementem struktury każdego państwa. Bez względu na ustrój, historię czy tradycje systemu prawa, prokuratura jest powszechnie akceptowanym organem, i tu pytanie, czego – pisze Tomasz Warykiewicz, były funkcjonariusz Biura do Walki z Przestępczością Zorganizowaną Komendy Głównej Policji i Centralnego Biura Śledczego KGP.
Tomasz Warykiewicz
05.10.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Policja
Do 10 października pracownikom sądów mają zostać wypłacone kolejne nagrody. Z wytycznych Ministerstwa Sprawiedliwości, które ujawniły związki zawodowe wynika, że wyniosą one minimum 3 tys. zł dla każdego pracownika - pod warunkiem, że pracuje co najmniej od 6 miesięcy i nie ma zbyt wielu nieobecności np. związanych z długim chorobowym. Cicho jest natomiast o nagrodach dla pracowników prokuratur - upomnieli się o nie właśnie prokuratorscy związkowcy.
Patrycja Rojek-Socha
05.10.2023
Wymiar sprawiedliwości
Ograniczenie możliwości przyznania osobie wobec, której umorzono postępowanie karne, zwrotów poniesionych kosztów wynagrodzenia obrońcy jedynie do wysokości minimalnej stawki - czyli 600 zł - jest w ocenie Trybunału Konstytucyjnego niezgodne z Konstytucją. To kolejny wyrok dotyczący opłat za czynności prawne, który zapadł w ostatnich miesiącach. MS w odpowiedzi na skargę podkreśliło, że w ustalonych stawkach "zwrotu" wzięto pod uwagę nakład pracy pełnomocnika związany ze specyfiką postępowania.
Patrycja Rojek-Socha
05.10.2023
Prawnicy
Policja w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, wspierana przez polską Specjalną Grupę Poszukiwawczą, w środę zatrzymała w Dubaju poszukiwanego listem gończym Sebastiana M. Mężczyzna jest podejrzany o spowodowanie 16 września śmiertelnego wypadku na A1 w Sierosławiu (woj. łódzkie). W wypadku zginęła trzyosobowa rodzina, której auto stanęło w płomieniach. Mężczyzna został zatrzymany na lotnisku. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował, że podpisał wniosek o ekstradycję mężczyzny.
Patrycja Rojek-Socha kn/pap
04.10.2023
Na posiedzeniu ambasadorów państw członkowskich przy Unii Europejskiej w Brukseli przyjęto ostatni element paktu migracyjno-azylowego. Chodzi o tzw. rozporządzenie kryzysowe. Decyzja otwiera drogę do rozpoczęcia negocjacji z Parlamentem Europejskim nad ostatecznym kształtem nowych przepisów. Polska i Węgry były przeciw. Słowacja, Czechy i Austria wstrzymały się od głosu – przekazało PAP źródło unijne.
kn/pap
04.10.2023
Prawo europejskie
Nowelizacja ustawy o współpracy władz w sprawie przewodnictwa Polski w Radzie UE, która weszła w życie 4 października, przewiduje m.in. ustalanie przez rząd z Prezydentem RP priorytetów w zakresie sprawowania przez przedstawicieli Rady Ministrów prezydencji składów Rady, a także obowiązek uzgadniania z nim propozycji kandydatur na stanowiska w Unii Europejskiej. Odrzucenia przepisów chciał Senat, wskazując m.in. na ich niezgodność z konstytucją, ale veto izby zostało przegłosowane w Sejmie.
Robert Horbaczewski Agnieszka Matłacz
04.10.2023
Istnieją spore wątpliwości prawne co do tego czy zabezpieczenie roszczeń z kredytów frankowych może być udzielone przeciw syndykowi masy upadłości. Prawo upadłościowe nie daje syndykowi ani kompetencji ani obowiązku do antycypowania jakichkolwiek wadliwości tych umów, nawet jeżeli dotyczą one relacji konsumenckich. To konsument, jeżeli chce, może podjąć odpowiednie działania - pisze prof. dr hab. Rafał Adamus.
Rafał Adamus
04.10.2023
Kredyty Restrukturyzacja
Do 10 grudnia adwokaci i radcy prawni, muszą mieć zarejestrowany adres elektroniczny do e-doręczeń. Tą drogą będą się kontaktować z administracją publiczną i podatkową. Równocześnie pisma sądowe otrzymywać będą przez portal informacyjny sądów, chyba że chodzi o sąd administracyjny - w tym przypadku na elektroniczną skrzynkę podawczą. Prawnicy już teraz mówią o chaosie i liczą koszty związane z przygotowaniem do zmian kancelaryjnych programów.
Patrycja Rojek-Socha
04.10.2023
Wymiar sprawiedliwości E-doręczenia
72 proc. Polaków uważa, że wobec dzieci nie powinno stosować się kar cielesnych, 77 proc. jest przeciwnych biciu, a 54 proc. klapsom. Nadal jednak aż 19 proc. respondentów uważa, że lanie nikomu jeszcze nie zaszkodziło, a 43 proc. - że są sytuacje, kiedy dziecku trzeba dać klapsa. Aż 54 proc. przyznaje się do krzyczenia na dzieci - wynika z najnowszego sondażu Centrum Badania Opinii Publicznej.
Patrycja Rojek-Socha
04.10.2023
Prawo karne
Można byłoby e-głosować w Polsce i za granicą na kandydatów startujących w wyborach w okręgu zameldowania głosującego. Specjalna aplikacja weryfikowałaby i anonimizowała jego dane - Krajowa Rada Radców Prawnych uważa, że takie rozwiązanie już przy kolejnych wyborach zwiększyłoby frekwencję. Trwają prace nad propozycją rozwiązań prawnych w tym zakresie.
Patrycja Rojek-Socha
04.10.2023
Prawnicy Wybory
Osoba prawna może domagać się finansowego zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych od osoby prywatnej, która zamieściła opinię w Internecie – uznał Sąd Najwyższy we wtorkowej uchwale. Sąd Apelacyjny w Gdańsku, który skierował pytanie do SN, stał na przeciwnym stanowisku. Jednak swoją opinię chciał oprzeć na uchwale Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, gdyż pojawiły się wcześniej także wyroki przeciwne.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Inga Stawicka
03.10.2023
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Resort sprawiedliwości ogłosił wstępne wyniki egzaminów na aplikacje - w tym roku zdającym poszło dużo lepiej niż w 2022 r., zdawalność wyniosła ok. 60 proc. Przyszli radcowie minimalnie lepiej poradzili sobie z egzaminem niż przyszli adwokaci, różnica wyniosła 1 pkt. proc. Jeżeli chodzi o wszystkich zdających egzaminy wstępne, to najwyższą zdawalność odnotowało na egzaminie wstępnym na aplikację komorniczą - wyniosła tam 87 proc.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
03.10.2023
Frankowicze, w większości przypadków, wygrywają w sądach z bankami, a dodatkowo TSUE w kolejnych wyrokach staje po ich stronie. Nic więc dziwnego, że banki, chcąc minimalizować ewentualne straty i kolejne pozwy, oferują kredytobiorcom ugody. Część osób, która już je zawarła, zastanawia się jednak, czy z zawartego porozumienia można się wycofać. Prawnicy podkreślają, że szanse na podważenie są, choć droga nie jest najprostsza.
Patrycja Rojek-Socha Regina Skibińska
03.10.2023
Wymiar sprawiedliwości
Planowany wzrost płac dla pracowników prokuratur i sądów o 12,3 proc. w 2024 r. uwzględnia m.in. ograniczenia zawarte w przepisach prawa krajowego i unijnego, obejmujące choćby maksymalny limit wydatków budżetu państwa - pisze do Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury Sebastian Skuza, wiceminister finansów. Związkowcy postulują 20 proc. podwyżki jeszcze w tym roku i kolejne 24 proc. od stycznia 2024 r.
Patrycja Rojek-Socha
03.10.2023
Prokuratura
Sądy dwóch instancji oraz samorząd radcowski odmówiły kandydatce do zawodu wpisu na listę radców prawnych, mimo zatarcia skazania. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że, popełniając czyny zabronione pod groźbą kary, dopuszczając się przewinień dyscyplinarnych w okresie odbywania aplikacji radcowskiej, przy pełnej znajomości konsekwencji swoich czynów, skarżąca niejako sama pozbawiła się możliwości włączenia do kręgu radców prawnych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.10.2023
Prawnicy
Zabezpieczenia w sprawach rodzinnych mają często kluczowe znaczenie. Chodzi bowiem np. o alimenty dla dziecka, kwestie kontaktów czy wykonywania władzy rodzicielskiej. Przepisy przewidują dla sędziów termin instruktażowy, zgodnie z którym w sytuacji, gdy taki wniosek musi być rozpatrzony na rozprawie, powinni ją wyznaczyć w ciągu miesiąca. Prawnicy wskazują, że termin wydłuża się do kilku miesięcy, a sędziowie, że wnioski są coraz częściej są nadużywane.
Patrycja Rojek-Socha Aleksandra Partyk
02.10.2023
Wymiar sprawiedliwości